Stouta buğday mayası attım sonuç ne olur

(zenginkurt) #1

Dostlarım Romalılar,

Geçen gün stout kurarken yanlışlıkla elimdeki M21 belgian wit mayayı kullanmış bulundum şimdi korkum bu maya düşük şeker sindirimli ben de stout gereği duru bir bira beklemekteyken kötü bir tadla karşılaşır mıyım ne yapmalıyım?

(ömür) #2

Ne kadar malzeme kullandınız? Bir kere şunu söyleyeyim sonuç kesinlikle felaket olmaz! Evet belki stout cizgisinden biraz uzak bira olma durumu var ancak sonuç içilmez hüsran bir bira olacağını şahsen ben tahmin etmiyorum. (çok kompleks çalışmaları denemiş birisi olarak) Peki ne olabilir bu durumda daha aromatik kompleks tatlar çıkarabilir karşınıza daha köpüklü olabilir gövde biraz daha yüksek kalabilir vs ama sonuçta her türlü gideri olan bir bira olur yani merak etmeyin :slight_smile: siz yinede biranızı uygun şartlarda fermante etmeye bakın derim. Tadım sonuçlarını da bizimle paylaşırsanız sevinirim böyle hatalarda tesadüfen ortaya işe yarar şeyler de çıkabiliyor. Kalın sağlıcakla

(zenginkurt) #3

Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında kafam güzelken cadı kazanı misali bir deneme yapıyım dedim elimde koyu malt yoktu açık kuru malt kullandım 1kg şeker ekledim az miktarda koyu meşe ve biraz türk kahvesini kaynatarak ilave ettim onların tad olarak pek etki edeceğini düşünmüyorum fakat bu maya olayından ne çıkacak bakalım. İşin diğer yanı buğday kitim için başka bir maya kullanmalıyım şimdi :smiley:

(ömür) #4

Açık renkli dme kitin rengini açmaya yetmez diğer malzemeler de stout için uygun birtek maya faktörü olacak onuda son tahlil den önce kestirmek güç sonuçları merak ediyorum

(Ocho) #5

Başka maya kullanmayın. Şişeleme yaptıktan sonra 1 litre kaynamış ve soğutulmuş su vaya yeni bir pet şişeden açtığınız sudan koyup iyice kovayı çalkalayın. 30 dakika bekledikten sonra kovadaki sıvıyı büyük bir kavanoza veya 5 litrelik pet şişeye alın. Yine 30 dakika bekledikten sonra birüstteki sıvıyı 1 litrelik kavanozlara alın. Buzdolabına koyun. 1-2 gün sonra mayalar iyice dibe çökecektir. Bir litrelik kavanozlardaki üstteki sıvıları döküp tek bir kavanoza da alabilirsiniz.Yani tüm mayaları tek bir kavanoza alıp kullanacağınız zaman sanite edilmiş bir tatlı kaşığı ile bir bardağa dipteki tortunun üst kısmında 2 veya 3 kaşık koyup bir tatlı kaşığı şekerle iyice karıştırın. Kaşık ve bardak sanite edilmeli tabiki. Üzerini bir kağıtla kapatıp 30-40 dakika bekleyip yeni kovanıza ilave edebilirsiniz. Bu anlattığım maya yıkama yöntemidir ve kavanozdaki mayaların zaman içinde sayısı azalsa bile 6-7 ay içinde diğer kovalarınızda da kullanabilirsiniz.