Su kalitesi hakkında


(mehmet ) #1

Bira yaptığımız suya su kalitesi için bir tarifte şunlar ekleniyor :
20litre
0.21 tps baking soda
0.32 tsp gypsum calcium sulfate alçı taşı
0.95 calcium carbonate
Fikri olan var mı?


(Şişede Enaz BİRAY) #2

Dere suyuyla mı bira yapıyormuş acaba?


(Azmi Mizah) #3

Su işleri hassas ve uzmanlık gerektiren bir konu bence. Bir miktar kafa yordum ve birkaç deneme yaptım ama kanımca en iyisi mineral değerleri size uygun görünen bir damacana su (veya bir ikisinin kombinasyonunu) kullanmak. Amatörce (hobi olarak) yaptığınızda su profiline çok fazla takılmaya gerek yok.
Fikir olması açısından şu bağlantıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:


(mehmet ) #4

Aslında şanslıyız Türkiye’de su kalitesi oldukça iyi. Belçika’da ve Ingiltere’de musluktan akan su bazı yerlerde filtrelendikten sonra bile içilmesi zor oluyor. Ayrıca damacana ile az çok iyi sular alabiliyoruz. Kanımca:
Bira yapımında yurtdışında insanlar musluktan ters ozmos filtreler kullanarak içinde minarel olmayan su elde ediyorlar (saf su gibi) sonra, yukardaki mineral katkıları ile içilebilir su elde edip, bira yapıyorlar. Bu tamamen teorim, araştırma yapmadım. Azmi’nin dediği gibi fazla takmayıp, damacana su kullanmalı. Kafamda gelecekte aynı birayı iki farklı su markası ile yapmak var :slight_smile:


(Azmi Mizah) #5

Bu vesile ile aklımda olan bir şeyi sorayım, belki bilen çıkar. Filtre edilmiş çeşme suyuna (ters ozmoz olsun veya olmasın) maden suyu/soda karıştırıp kullanan oldu mu? Mesela 20 litre suya 1 litre maden suyu gibi?
Yabancı sitelerde biraz bakındım ama adamlarda bizdeki gibi soda olmadığından, mineral water diye bambaşka birşeyden bahsettiklerinden (ya da benim bilgi eksikliğimden) dolayı bir örnek bulamadım, ve kısa zamanda vazgeçtim.


(mehmet ) #6

bizim soda çok gazlı. gazı gidince içilmiyor. mineral water daha çok bizim KAYNAK damacana suyumuz (ben bu şekilde hatırlıyorum. bir şeyleri unuttu isem bilemem). gazlısı ve gazsızı var.
Azmi, 20l suya değil de daha az suya, az maden suyu karıştırıp tadına bakabilirsin. Tadı iyiyse doğru yoldayız demek. ben de en kısa zamanda deneyeceğim.


(ömür) #7

Grupta bir arkadaş 1lt maden suyunun gazını aldıktan sonra kiti kurarken kullanmış ve oldukça memnun kaldığını paylaşmıştı. Direk gazını almadan kiti kurarken kullanınca mayalara mayşeye ne gibi zararı oluyor?


(mehmet ) #8

CO2 sadece. Belki, mayanın çoğalmasını azaltır.


(Azmi Mizah) #9

Önceki yazdıklarımda söz etmeyi unutmuşum, tabi burada önemli olan tam tahıl yapımında mash suyu olarak kullanım. Çünkü enzimlerin çalışması (mesela koenzim olarak kalsiyum), pH, ş.otu acılığı (sülfat/klor oranı), oluşan sıvının rengi vb. sudaki elementlerden etkileniyor.
Yoksa, kit kurarken hazır şeyin sulandırılması yapıldığı için sudaki elementlerin/bileşiklerin tam tahılda olduğu gibi etkisi yok. İçilebilir tadı olan bir su kullandıktan sonra geriye önemli olan tek şey (bildiğim kadarıyla) mayanın daha güzel ve sağlıklı çalışması için iz elementlerin (çinko, bakır gibi) bulunması.


(mehmet ) #10

kalsiyum sülfat kullanan var mı? Suda çözünmez diyor, neden kullanılıyor? Alçı taşının ısıtılması ile elde edilir deniyor. Bildiğimiz alçı mı bu? Bir de ekmekte maya için besin olarak kullanılır deniyor??


(mehmet ) #12

diasetil yazdım ve arattım pişman oldum. Neyse lager yapmadığımdan memnunum. Su kalitesi işi de epey bir bela. Bir süre bu konuyu düşünmemek daha iyi. İyi su, iyi bira şeklinde takılayım şimdilik.


(mehmet ) #13

Stout, porter gibi biralar sert su ile yapılıyor. Reçetelerde Epson, Gypsum eklenmesi görebilirsiniz.
-Epson; ingiliz tuzu, magnezyum sülfat, MgSO4 aktarlarda Epson, ingiliz tuzu olarak satılıyor (genelde cilt bakımı için kullanılıyor).
-Gypsum; kalsiyum sülfat (CaSO4), alçı taşı tozu, tebeşir diye geçiyor. Şimdilik gıda için olanını bulamadım. Ekmek yapımında da kullanıldığından bir fırına gidip sormak gerek. Suda erimez deniyor, sanırım çok az eriyor ve bu yetiyor!?

  • İngiliz karbonatı; kabartma tozu, sodyum bikarbonat
  • sodyum klorür sofra tuzu NaCl
  • karbonat - sodyum karbonat, her yerde var. çamaşır sodası da sodyum karbonat ama herhalde gıda için olanını kullanırız :slight_smile:
  • kalsiyum klorür (CaCl2) Gıda için olanı internette bulunuyor.

Kimyasal maddeler gıda ve labaratuvar için ayrı ayrı satılıyor. Gıda için olanını kullanmak gerek.
Aman yanlış şeyler denemeyin. hatta hiç denemeyin :slight_smile: Hatam varsa da lütfen düzeltin. Daha kullanmaya başlamadım.


(Volkan ) #14

Bu gidişle kimya laboratuarı kuracağız desenize. smile:
En iyisi Erikli veya Hayat damacana, uğraşmam bile…


(Brewmetheus) #15

Bildiğim kadarı ile tam tahıldan bira yapımında suyun kalitesi daha fazla ön plana çıkıyor.

Çok genelliyor olacağım ama, kitten bira yapımında, kullanılan suyun kalitesi önem arz etmiyor, ya da çok az önem arz ediyor.


(Taylan Özdere) #16

Burada kitten bira yapımı ve tahıldan bira yapımı şeklinde önemli bir ayrım yapmak gerekli.

Kitten bira yapımı için gerekli su şartları:

  • Klorsuz (çeşme suyu klor içerdiği için uygun değil)
  • Temiz (rastgele dere, göl suları mikrop içerebildiği için uygun değil)

Kitten yapım için uygun su tipleri: damacana sular, arıtma cihazı ile arıtılmış sular (karbon filtreli arıtma ile klorun sudan uzaklaştırılmış olması gerekli)

Tahıldan bira yapımı için gerekli su şartları

  • Klorsuz (çeşme suyu klor içerdiği için uygun değil)
  • Temiz (rastgele dere, göl suları mikrop içerebildiği için uygun değil)
  • Mayşeleme için ideal mineral bileşimine sahip

Yukarıda bahsi geçen çeşitli tuz ve mineraller yalnızca tahıldan bira yapıyorsanız gerekli olabilir. Birçoğu her zaman gerekli değildir.

Su kimyası oldukça derin bir konu olduğundan tahıldan bira yapmıyorsanız bu tür mineralleri kesinlikle suyunuza eklememenizi öneririm.

Kitten bira yapımında mayşeleme işlemi sizin için yapılmıştır. Bu yüzden tadını sevdiğiniz, klorsuz ve temiz herhangi bir suyu kullanabilirsiniz. Ekstra mineral eklemeniz faydalı olmayacağı gibi biranızın tadını bozacaktır.


(A) #17

Olayı profesyonel boyuta getirmeye gerek yok bence, evdeki arıtmadan aldığım suyla mis gibi biralar yapıyorum, henüz hiç bir sorunlada karşılaşmadım. (Arıtma cihazı 5 filtreli)


(mehmet ) #18

Taylan haklı yazmamıştım ama tam tahıl için su kalitesi ile ilgileniyorum. Stout yapmayı seviyorum. UK koyu biraları sert su ile yapılıyor. Suyuna yarım çay kaşığı epson katıp (belki karbonat) deneyeceğim. Yani suyu az da olsa sertleştireceğim. Mesela çay demlerken az karbonat çayın rengini arttırır, tadını biraz değiştirir. Bunun gibi.


(ömür) #19

Hocam peki artırmadan aldığınız suyu hiç kaynatmadan kovaya alıyorsunuz değil mi? Normalde de kullanılan bir musluk olduğu içinde her hangi bir sanite sorunu vs olmuyor mu? Teşekkürler


(A) #20

19 litrelik damacanaya dolduruyorum, sonra 1 gün dinlendirip ertesi gün hiç bir işlem yapmadan kiti hazırlıyorum. Kullandığım arıtma su, piyasadaki sulardan çok daha lezzetli ve güzel…Şu ana kadar bir sorun yaşamadım…Ancak arıtma filtrelerinin peryodik bakım ve değişim olmasında yarar var. Bol köpüklü biralar. :beer::beer::beer:


(ömür) #21

Direk neden kovaya almıyorsunuz? Bu işlemelere kontaminasyon olmaması bana biraz şans ve riskli geldi açıkçası. Bende almayı düşünüyorum da ondan soruyorum.