Şu konuyu netleştirelim (Pilsner bira kiti)

(ilker) #1

pilsner bira kitini yaparken tarife uygun sadece 1kg toz şeker kullansam pişman olur muyum? Ekşimsi bir tat oluştuğu söyleniyor bu tat şişede durdukça gider mi artar mı? Yoksa 500 gr dme 500 gr toz şeker mi kullanmalıyım. Benim ulaşmak istediğim tat türkiyede satılan pilsen biraların tadı. Ne yapmam gerek? Herkese teşekkürler

(Alp ) #2

Pişman olmazsınız, Türkiyedekilere benzeyen bir biranız da olur. Ama daha iyi olsun derseniz, bir dahakine likit ya da kuru malt ekstraktı da deneyebilirsiniz

(Ezio Auditore) #3

Sırf şekerle bile efes malt’tan bin kat daha güzel bira yapabiliyorsunuz merak etmeyin. Ancak forumda da facebook grubunda da paylaşıldı. En iyisi o dediğiniz tatlardan kurtulmak için %100 malt yapmak. Ancak bu durum sadece şeker kullanımına bağlı değil. Mayalama sıcaklığı, kovanın ortalama sıcaklığı, şişe sıcaklığı, saklama süresi, kovada geçen süre gibi bir çok etken var. Yani ben mesela bir kere 1 kg şeker kullanarak mayaladım, ancak hiç ekşi tat almadım. Önemli olan sıcaklık kontrolü (20 Derece genelde), kova ve aletlerin temizliği, şişelerin temizliği… Bunları iyi yaptıktan sonra hiçbir sorun olmaz.

(ilker) #4

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler

(Deniz) #5

Pilsner kit oldukça gövdesiz ve pilsnerden beklenilen şerbetçiotu acılığını da vermiyor. Gövde sorununu dme kullanarak çözebilirsiniz. Ben yaklaşık 1 aydır şişede beklettiğim pilsnerlerden mayadan kaynaklı çok çok hafif ekşimtrak metalik bir koku alıyorum.(1kg şeker kullandım) dme kullanarak bu kokuların önüne geçebilirsiniz ve bence çok güzel bir bira olur.Henüz kurmadıysanız kesinlikle 1kg dme, en kötü 500gr dme kullanın bence.

(ilker) #6

Merhaba, bende 11 şubatta ilk kitimi kurdum ve 27 şubatta şişeleme yaptım. Yapım aşamasında 1 kg şeker, 500 gr dme kullandım. ölçüm aletim olmadığından alkol oranının ne kadar olduğunu bilmiyorum. Şişeleme esnasında, yarım çay bardağı deneme amaçlı içtim. Tadı oldukça iyiydi bana göre. Alkol oranını merak ediyorum. Sizce kaçtır?

(Deniz) #7

1kg şekerle kurulan kitlere ilave edilen 500gr dme hacmen alkol oranını %20 civarında arttırır. Muntonsun reçetesinde alkol oranı %5 yazıyor buna göre alkol oranı %6 oranında geziyordur. Tabi OG ölçümü olmadan kesin bir şey söylemek imkansız. : )

(Bahtiyar Samet Çoban) #8

biz ilk kitimizde forumun etkisinde kalarak 800 gr şeker kullandık, bir dahakine dme kesin ama bu hasadın tadına baktığımızda burayı editlerim inşallah sadece şeker kullandık diye kötü olmaz tadı.