Süresi geçmesine rağmen devam eden fermantasyon

Arkadaşlar coopers pilsner bira kitiyle ilk bira mı yaptım fermantasyon 2 hafta gecmesine rağmen dakikada 9 kere ile devam ediyor şişelemelimiyim şimdide teşkkür ederim

1 Beğeni

Bence bekleyin. Devam eden fermantasyon size gaz olarak dönüp şişenizi patlatabilir :wink:

1 Beğeni

Tavsiyeniz için teşekkür ederim .

1 Beğeni

Hic inat etme arkadasim bi olcum seti al ben inat ettim ettim sora gittim baska yerden daha pahaliya aldim maalesef. Sitede su an uygun fiyati. Bu konuda hic kafanda soru kalmaz.

1 Beğeni

İnatla alakası yokta bikmiyorum tavsiyen icin tesekkur ederim bende alırım gerekli olacagını bu kadar dusunmemistim

2 Beğeni

Bu aralar havalar soğuktu.
Benim kovanın bulunduğu ortamda her zaman 21 C olan oda 18-19 C civarı.
Muhtemelen gece 18 altına iniyordur.

Benim de 13 gün oldu hala 5-10 sn de bir hava çıkışı var.
15 veya 16. günde şişelemeyi düşünüyorum.

Ya da birkaç gün daha bekleyip hafta içi akşam şişelerim.

Bundan sonra günler uzuyor artık. Sıcaklıklar bu kadar dip yapmaz ve normal sürede iki haftada veya öncesi biter.:blush::blush:

Zaten tam yaz olmadan ki sureci cok iyi degerlendirmek lazim :laughing:

Bende cok kararsizim ne kursam acaba diye ama bakiyorum foruma tek tek ne onerilmis diye. Damacana kilitleri ve kristal hava kilidi aldim. Toplam 4 kova ile giricem yaza zaten 4 ay var mayisa baya bi kit yapilabilir :slight_smile: ama sise isi bugun bezdirdigi icin bi kac gun ara :joy:
Tadim gunleri sanirim o sebeple cok mantikli oluyo umarim ist da yakin zamanda olur bi tadim günü

1 Beğeni

Bence yaz için de sorun yok.
Oldukça büyük bir leğen aldım.
Kovayı yerleştireceğim içine.
Suyu tepesine kadar dolduracağım.
Kolay kolay 3-5 günde ısınmaz o su.
3-5 gün sonra değiştiririm. Bir şekilde hallolur.
Zaten ev yazın bile 26-27 leri anca görüyor.
Derin ve geniş leğen işi çözer.:slight_smile:

Cok derin olunca basinc sorunu yaratmaz mi ? Kovanin yarisindan cok olursa falan. Bilmedigimden soruyorum. Musluktan pit pit girmesin iceri

2 Beğeni

Yok hocam girmez.
Musluktan sızdırma varsa tabi. Kovadakinden daha derin kaba koyarsak su girme tehlikesi var.
Ama kova kapağına gelmeyecek kadar rahatlıkla suya koyabiliriz.
Hem hava almaması daha garantili.:blush:

1 Beğeni

25 Günlük fermantasyonda bile 3 dakikada 1 baloncuk gözlemlediğim oldu.Ortam sıcaklığı önemli,2 günde bir sabit değerli ölçüm önemli ! Baştan çok soğuk başlayıp aynı soğuklukta süren fermantasyon yada lager maya ile kurulan kitlerde normal karşılanabilir durum bu.Fermantasyon bitimini ölçüm seti ile sonuçlandırırsanız soru işaretleri ve kazalara (şişe patlamaları) engel olursunuz.

2 Beğeni

Hava kilidinin fermante ile yakından uzaktan bir alakası yok :slight_smile: bu defalarca yetkili kişişer ve ustalar tarafından söylendi yazıldı ama halen bu efsanenin etkileri sürüyor ve bitecek gibide gözükmüyor… tam 14 günü dolmuş bir kit (14 gün boyunca uygun şartlarda durduğunu varsayıyoruz) büyük ihtimal artık fermantenin büyük bir kısmı tamamlanmış oluyor geri kalan kısmıda zaten şişede olgunlaşmak için oluyor… kitlerin kutularına baktığınızda 6-7 gün diyor biz bunun iki katı kadar kovada tuyoruz düşünün! bazen görüyorum arkadaş 3 hafta tutmuş diyorki kovada 21. gün ve gaz çıkışı var şişelemeye geçeyim mi? :slight_smile: özetle en az 14 gün ve üstü kovada duran bir kit şişeye alındığında şişeyi patlatması neredeyse imkansız ben tam hakiki lager de yaptım bir çok kez 14-18 gün de çok şişeye aldığım oldu ve hiç bir sorun olmadığı gibi çok başarılı pils lerde elde ettim… onun için unutun şu hava kilidinin durunumu derim.

1 Beğeni

Ilk defa duydum bunu bende ilk kitimi yaptim 17. Gun 3-4 dk bir hava cikisi oluyor.surekli patlar siseniz olmaz hava cikisinin bitmesini bekleyin dediler.ama senin tecrubene guveniyorum ve bende siseliycem artik.