taç kapak alternatifi acil !

(Prost! Weissbier) #1

Biralarımı şişelemenin heycanını yaşarken birden farkettim ki taç kapak sayım 10 şişe için eksik kalıyor. Bugün şişelemezsem haftaya kalacak o yüzden sipariş versem en erken yarın gelecek.
Arkadaşlar Taç kapak alternatifi bir şey var mı ? , ya da bugün kapak sayısı kadar şişeleyip gerisini başka gün yapsam bişey olur mu ya da kalan son 10 şişenin ağzını streçleyip etrafını bantlasam kapam gelince kapaklasam olur mu ?

(Ezio Auditore) #2

Kovada kalsın bence. Hemen de kapak siparişi verin. Yarın şişelersiniz.

(Prost! Weissbier) #3

bence de mantıklı olan o ancak bugün izinliyim ancak bugün yapabilirim yarın zor olur haftaya sarkar.

(Ezio Auditore) #4

Şu grolch şişelerinden bulmaya çalışın. Ya da migroslarda o tip şeffaf şişelerden var.

(Eren Ozturk) #5

kavanozlara koyun kalanı, hacme uygun şeker ile orda gazlandırın. mümkünse çok büyük kavanozlar olmasın.

(ferhat) #6

ikeada tıpalı şişeler vardı sanırım migros ve carefourda da var. 1lt şişeler ve 5 tanesi işinizi görür. kovanın içinde yaklaşık 5 litrenin o kadar fazla havayla 1 hafta beklemesi tadını bozabilir.

(biraci) #7

Marketten en ucuzundan Pet gazoz/kola/soda şişesi alıp onları kullanabilirsiniz

(Mehmet) #8

Hangi şehir ve semt? Belki elden alma şansınız olur.

(Prost! Weissbier) #9

İstanbul mecidiyeköydeyim.
Kapak siparişi verdim. Kapak sayısınca birayı şişeleyip gerisini 1 gün bekleticem pet şişede ertesi gün kapak gelince şişelerim kısmet artık 5 litre feda etmiş olurum en kötü ihtimalle

(Mehmet) #10

Nişantaşı tarafındayım. Akşam üstü bu tarafa geçme şansınız olursa turuncu kapak verebilirim.

Bu arada pet şişeyi ve kapağını starsun yapmayı unutmayın. Denemedim ama bir fikir olarak birayı pet şişeye ağzına kadar doldurmanız yararlı olabilir. Bir de ışık almaması gerekli tabi.

(Prost! Weissbier) #11

Teklifin için teşekkür ederim. Bu yağmur olmasa gelirdim :slight_smile: 5litrelik pet şişeyi kalan starsun ile doldurdum en son kalanı aktarıcam denemiş oluruz hem sonucu

(Mehmet) #12

Rica ederim. Ben de geçenlerde benzer stresi yaşadım. Şişelemeye geçerken PWB’nin iki çay kaşığı kaldığını gördüm ama iş gördü. Etikete uygun sarı kapaklarımda ucu ucuna yetti. Bu deneyimlerle arkadaşları işlemler öncesi malzeme kontrolü için uyarmış olalım.

(Ahmet Kılınç) #13

Pınar’ın 5 litrelik cam damacanalarından sipariş edin, kalan 10 şişelik (5 litre) birayı 2. fermantasyon olarak damacanaya alın, yeniden hava kilidi takın (başlığınız yoksa damacana kapağını delip etrafına izole etmek gibi bir yöntem kullanabilirsiniz)
Hatta bira türünüz nedir bilmiyorum ama belki aroma denemesi bile yapabilirsiniz bu vesileyle…

(Eren Ozturk) #14

Hava kilidi ihtiyacınızı kapağa hava sızdırmadan ekleyeceğiniz bir hortumun diğer ucunu su dolu bir kaba batırarak çözebilirsiniz. Dikkat edin hortum sudan çıkmasın.

(Engin Kınav) #15

sıkıştığın yerde kullanılcak en pratik şişe küçük su sişeşsi bence

(yiğit) #16

Basınca dayanabiliyor mu küçük su şişesi?