Taç Kapakta Pas Kokusu

Selamlar. Taç kapaklardaki pas kokusu biraya siner mi acep? Bir de malzemeleri sakladığım kutudaki starsan sızdırma yapıp kapaklara bulaşmış sorun olur mu dersiniz? Kapakları komple bir durulayıp kurutsam mı?

Starsan komple fosforik asit çözeltisidir, bir nevi pas sökücüdür, paslanmaya oksidasyona neden olacağını düşünmüyorum. Bu arada bu derece kuvvetli bir asit olduğu için mutlaka cam bir kabın içerisinde saklanması gerektiğini düşünüyorum

1 Beğeni

Cam kabın içinde saklayanlar kabı benim gibi rastgele atmasınlar tabi :slight_smile: sonra komple akıp gidiyor güzelim starsan.

Bende şu anda bu sıkıntıyla uğraşıyorum her açtığım şişede şişe ağzını siliyorum büyük ölçüde kokuyu uzaklaştırıyor

Taç kapaklar neden pas kokuyor ki?
Takmadan önce starsunlı suya koyup oradan alıp takanlar gördüm hep, bu işe yaramayan bir işlem mi?

Ben de öyle yapıyorum ancak bir pas kokusu kalıyor yine de…

Acaba pas kokusu mu yoksa sac kokusu mu?

Konuyla direk ilgili değil ancak, olay asidin cinsi ile de ilgili: Ör: derişik hidroflorik asit için cam sağlıklı bir saklama kabı değilken bir çok plastik malzeme uygun olabilir. Bu noktada kabın plastik malzemesinin ne olduğu da önemli. PVC genel anlamda starsan için iyi bir saklama kabı olabilir. Derişik olmadığı müddetçe PET de oldukça iyi iş görebilir ki arındırma için hazırlanan solüsyonun derişimi oldukça düşük.

Plastik saklama kapları ile ilgili seçim yaparken referans alınabilecek bir site:
http://www.plasticsintl.com/plastics_chemical_resistence_chart.html

Plastik şişeye dönmeyi düşünüyorum bu yüzden

Taç kapağın iç kısmında hali hazırda plastik malzeme (muhtemelen polipropilen) mevcut. Bu sebeple metal kokusunun şişenin içine etki edeceğini düşünmüyorum. Başka bir değişle şişenin içindeki bira hiç bir zaman kapağın metal kısmına temas etmiyor.

1 Beğeni

Starsanın plastik şişesinde değil de genelde kapağında sorun çıkıyor.
Sanırım kapağı şişesinden farklı bir malzeme.
Ordan patlama yapıyor.
Eğer eğik durumdaysa da akıp gidiyor.
Henüz plastik şişeyi erittiğini görmedim.
Önemli olan galiba dik tutmak bu şişeyi.