Tam Tahıl Buğday Denemesi

(Emre) #1

Herkese Merhaba,

Öncelikle forumdaki ilk mesajım olması sebebiyle biraz özenip uzun uzadıya anlatmaya çalışacağım, umarım sıkılmadan okursunuz.

Pilsner kit ve gerekli ekipmanları alarak biramı yaptım. Hatta yapmış olduğum birayı instagram hesabından geçen gün paylaşmıştım.

7 Mayıs Cumartesi günü için ise gerekli malzemeleri temin edip ilk tam tahıl üretimime geçtim. Evet erken ve aceleci davrandığımın farkındayım fakat zaten baştan beri amacım bunu deneyip görmek olduğu için çok da sorun etmedim.

Rahmi Bey’in “Giriş seviyesi bazı bilgiler ve Tam Tahıl ilk üretimim Alexstrasza Rauchbier” başlığının oldukça yardımcı olduğunu itiraf etmem gerekiyor. Yalnız orada bilgi verilmemiş bir konu var ki o da zaten benim başarısız olmamın sebebi olmalı. Öğütücü için isim, marka vs. bildirilmemiş :slight_smile: İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarda alınabilecek öğütücü buldum fakat ilk denemem için bu masrafa girmek istemediğim için arpamı merdane ile kırmaya daha doğrusu kıramamaya karar verdim. Evin boş olması, mühendis kafası ile çok üreteyim tek sefer zaman kaybedeğim mantığım sebebiyle son dakika karar değiştirip 5 değil 10 litre bira yapmaya karar verdim. Burada başarısız olduğum için kullandığım arpa, buğday, şerbetçi otu detaylarına girmeyeceğim. Tahıllarımı kırdıktan sonra mayşeleme işlemine başladım.

Genelde herkes tarafından dile getirildiği gibi 1 saat her 15-20dk da bir karıştırarak mayşelemeyi bitirdim, yağmurlamamı da yapıp ve kaynatma işine geçtim. Bu arada mutfaktan kovulmam sebebiyle balkona geçmek zorunda kaldım :slight_smile:

1 saat sonunda şerbetimi buz ile soğuttum fakat bu tabi ki beklediğim gibi yarım saat içerisinde soğumadı, toplam 1-1,5 saat gibi bir süre soğutmakla uğraştım ve son, heyecanım dorukta olarak örneğimi aldım ve ölçüm yaptım fakat hayatımda bu kadar büyük bir hayal kırıklığıyla karşılaştığım ender olmuştur. Hedeflediğim 1048 oranı yerine 1025 gibi bir değer elde ettim. Şerbeti epey bir süre dökmek ile dökmemek arasında gidip geldim, hatta bir süre bu işe ara verip, daha fazla kit ile uğraşsam da yine sonra mı denesem dedim fakat gerçekten forumu epey bir süredir takip edip, bu işle ilgili yabancı kaynakları da takip ediyordum. Kolay pes eden bir yapıp çok şükür ki yok, gerekli hesaplamaları yapıp hedeflediğim değere yaklaştıracak şeker eklemesi yaparak biramı fermentere aldım ve mayamı ekledim. Üstünü kapatıp mayalamaya bıraktım.

Cumartesi günü yaşamış olduğum başarısızlıktan yola çıkarak Pazar gününe daha iyi hazırlandım. Bu sefer bilgisayarıma her şeyi bir bir yazarak reçetemi ve işlemleri ekledim. Başarısızlığımın ana kaynağı olarak arpa/buğday karışımını kıramamam gördüğüm için, alternatif yol düşünerek yine saçma ama daha az saçma olan çekiçle vurma yöntemine geçtim. Ayrıca üretim miktarımı da düşürdüm.

450gr Buğday Maltı
450gr Arpa Maltı
5gr Hallertau Hersbrucker 60dk kaynatma
W-06 Buğday Mayası
3.5 litre hedef bira ve %65 verim
1 litre yağmurlama suyu
Çok büyük bir beklentim bu sefer yok, Cumartesi gününe göre daha başarılı olsam zaten epey mutlu olacağım :slight_smile:

Bire bir aynı işlemleri gerçekleştirdim.

Kaynatmanın son dakikasında yine dayanamadım ve kendimden bir şeyler katmak istemem sebebiyle bir kaşık balı kaynamış suda eriterek 5dk şırayla beraber kaynattım.

Bu sefer yarım saat içerisinde soğuttum ve ölçüme geldim. Son dakika yine bir korku olmadı değil. 1043 değerini görünce biraz rahatladım fakat bu sefer de hacmi tutturamadım :slight_smile: 3.5 litre hedeflerken 3.1 litre bira elde ettim, zaten değerin Cumartesi gününden yüksek çıkmasının bir sebebi de o oldu ama olsun, yine epey gelişme sağladım :slight_smile: Aynı şekilde fermentere alarak maya eklememi yaptım. Her iki gün de yaklaşık 1,5-2gr maya eklemesi ile mayalama yaptım. Her iki fermenterimde de 4-5 saat içerisinde gaz çıkışı başladı.

Anlattığım süreçler tabi ki bir bilgi aktarımından çok yaşadığım deneyimi anlatma isteğimden kaynaklanıyor. Öneri, görüş ve sorularınızı beklerim. Kendimce az miktarda ve bir tip üzerinde denemelerimi yoğunlaştıracağım, yeni başlayacaklara da önerim öncelikle ufak miktarda deneme yapmaları ve mümkünse kendilerinde yoksa bile maltı öğüttürerek kullanmaları, çekiç, merdane vs yapılacak iş değil :slight_smile:

(cbaykal) #2

oncelikle elinize saglik… deneye yanila ogreniyoruz.

sogutma kismi onemli ilk 15 dk da 50 derecenin altina, ikinci 15 dk da 27 nin altina inmesi gerekiyordu sanirim. ayrica kaynama esnasinda kaybolan su miktari tencereye gore degisiyor o yuzden bu biraz deneme yanilma isi, ama bence malt miktarinizi artirmaniz iyi olabilir, 3.5 lt icin ben kendim yaklasik 1-1.2 kg arasi gibi bir oran kullaniyorum ama benim verim bu aralar %50-60 arasi, ogutmeden (blenderda ogutuyorum) kaynakli oldugunu dusunuyorum. baslangicta 3.5 lt suya 1-1.2 kg malti mayselyorum, sonra 1.5 lt yagmurlama yapiyorum, kalan miktari kaynattiktan sonra 3.5 lt ye yakin bir miktar kaliyor, o da 3 hafta sonra 8-9 adet 33 luk sise demek.

(Pendik Artisanal) #4

1025’i dökmediğiniz iyi olmuş, Brewdog’un 1007 OG ile başlayan birası var. Düşük alkollü güzel bir muhabbet birası (session beer?) çıkar elbet.

Bu arada şimdiden efsane olmaya aday o bira :slight_smile: Çekiç tamam da merdane? Bildiğimiz hamur açar gibi mi kırıldı, iki merdane arasından mı geçti, yöntemi çok merak ettim?

Klasik manuel kırıcılar arasında piyasadaki Tuğra Çelik logolu diskli kırıcı dışında doğru iş yapan bir cihaz yok galiba. Butik Bira’dan bir monster bekliyoruz, ama zaman veremiyorlar henüz.

(Erdi) #5

Bahsettiğiniz firma sanırım bu, diskli kırıcı ürünü sanırım sitede yok…

(Emre) #6

Öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ederim, öneriler ışığında yakın zamanda bir kaç deneme yapmaya çalışacağım, şimdilik bu elimdekilerin sonuçlarını beklerken biraz daha araştırabilirim.

Kıyma makinesi gerçekten aklımın ucundan bile geçmemişti, evdeki ile bir deneme yapayım ben olmazsa öğütücüyü tercih edebilirim, önerdiğiniz ürün belki ilerde iyi bir seçenek olabilir bana.

1025’i ile ilgili ise zaten hiç olmazsa kendim içerim yıllarca şeker eklemeli içtik nasılsa diyerek dökmekten vazgeçtim :slight_smile: Merdane olayı ise tamamen yere konan bir tahta üzerine torbaya konmuş maltların üzerinden hamur açmaya çalışır gibi bastıra bastıra geçmek şeklinde oldu, itiraf etmek gerekirse kırılsın diye çok bastırmama rağmen maltları kıramadım ama merdaneyi kırdım :slight_smile: arada çatırtı sesleri geldi fakat pek verimli olmamıştı zaten.

(yiğit) #7

baharat ve kahve yapabiliyorsa bu işi de yapar diyebilir miyiz?

(Sarahaten) #8

Bunlar hep düzgün bir öğütücüye sahip olamamamız yüzünden. Taylan Bey artık öğütücüleri getirse bu sıkıntılardan kurtuluruz. 30 kg malt aldım öğütücü gelir diye ama hala gelmedi. Bendeki öğütücü de yarısını kırıp yarısını kırmadığından 30 kg maltın ambalajı bile açılmadan duruyor.

(Pendik Artisanal) #9

Merdaneli kırıcılar hem matkaba geliyor, hem de fire oranı düşük, yakın zamanlarda gelecekse beklenir. Diğerini google araması ile pek çok yerde bulabilirsiniz.
Rahmi Bey’in ekipmanı da yüksek verim veren güzel bir sistem, ancak diğer fonksiyonlarını pek kullanmayacaksanız 1,5-2 kat kadar pahalı.