Tam Tahıl Denemesi

Merhaba,

Küçük partial mash denemelerinden sonra topladığım ekipmanlarla ilk yüksek hacimli tam tahıl denemesine giriştim. Buğday birasını severek içtiğimiz için ilk büyük çaplı deneme buğday oldu.

2.5 kg Buğday Malt
2.1 kg German Pilsner Malt
0.4 kg German Carahell Malt

20 gr Tettnanger - 60 dakika
10 gr Tettnanger - 5 dakika

25 litre mayşeleme suyu
5 litre yağmurlama suyu

Mayşeleme 60 dakika 67-68 derece arasında torba içinde kazanda yapıldı. Torba geniş ve kazanı kaplar halde, malt torba içinde serbestçe hareket edebilir durumda.
Yağmurlama suyu 72 derece

Mayşeyi kaynatma sıcaklığına çıkartma işi tahminimden çok uzun sürdü, yaklaşık 27 litre olarak kazanda bulunan mayşe, kaynama sonrasında 21 litre kaldı.Kaynatma ocak + sarkıtma ısıtıcı kullanmama rağmen tam bir başarısızlık örneği oldu, kaynamaya başlayana kadar çok uzun zaman geçmişti fakat soğutmada yaklaşık 20 dakikada 21 dereceye indirdim.

OG:1044 olarak 21 litre WB06 ile fermantasyona alındı. Şimdi gelelim soru-sorunlar kısmına;

Verim hesapladığımda %60 gibi bir verim görünüyor. İlk denemeler için okuduğum normal olduğu ama sorunun nerede olduğunu kestirip bir sonraki denememde düzeltmem için fikir almak önemli.

-Malt öğütme için kollu döküm değirmen kullandım, örnekler aşağıdaki gibi.

-Mayşeleme sıcaklığını 2 ayrı termometre ile kontrol ettim. Sıcaklık aralığında kaldığımı düşünüyorum.

-Su konusunda emin olamadığım noktalar var, Ph ölçümü yapamadım. Elmadağ (AOÇ) ve Abant su kullandım. İlave mineral vs. olmadığından verim düşürmüş olabilirim düşüncesine kapıldım.

-Yağmurlama suyunun tahıldaki tüm şekeri almadığını tahılı aldıktan sonra tadına baktığımda hala tatlı olduğundan anladım. Bu noktada eksiğim olmuş olabilir gibi.

Kırma, su ve işlem konusunda verim düşüklüğü fikirlerinizi beklerim. Kısa süre içinde sizlerin de fikrini alarak oluşturduğum çözümlerle 2.denemeye girişme niyetindeyim.

Selamlar.

8 Beğeni

Ben de aynı değirmeni kullanıyorum şu an, torba kullanılıyorsa olabildiğince ince kırmanın bi dezavantajı kalmıyo o yüzden bi dahakine daha ince kırmayı deneyebilirsin. Yağmurlamayı ben fermantasyon kovasında yaptım, torbayı sıkıp pvc eldivenle çıkarabildiğim tüm sıvıyı çıkardıktan sonra kovaya koydum. Yağmurlama suyunu ekleyip 10dk kadar beklettikten sonra tekrar aynı şekilde sıkarak süzdüm. Torbayı sıkmanın verime etkisi çok büyükmüş okuduğum kadarıyla, ben de %67 civarı bir verim almıştım.

1 Beğeni

Reçetelerimi Greg Huges un “home brew beer” kitabına göre ayarladığımdan mayşeleme/yağmurlama suyu oranını 4 üretimde de 1/2 olarak yaptım.

Örneğin 10 lt mayşe-20 lt yağmurlama gibi…

Sizler 5/1 yada 4/1 oranından memnun musunuz?

@MertKosova Torbayı sıkma konusunda yabancı forum ve bloglarda istenmeyen tatlar oluşturduğu bilgisine çok denk geldiğim için hiç ellememiştim. Tannin açığa çıkardığını yazıyorlar ama bilemedim, o yüzden süzülmeye bıraktım yalnızca.

@stormstout daha ince deneyeceğim bir dahaki sefere, yağmurlamayı torbayı askıya alıp, torba içinden üzerine yavaş yavaş yağmurlama suyu dökerek yaptım.

1 Beğeni

Selamlar,

Öncelikle ellerinize sağlık. Sonuç için de takipte olacağım :slight_smile:
Yazdıklarınızdan gördüğüm kadarıyla bir kaç şey yazabilirim.

Buğday ve arpa tane boyutları aynı olmadığından ayrı ayrı öğütmekte fayda var. İki tahıl için de ayrı ayar yapmak lazım değirmene.

5 Kg malt için 25 Litre mayşeleme + 5 litre yağmurlama suyu sonucu 25 Litre şerbet almanız lazım normal olarak, siz 27 litre almışsınız. Sanırım torbayı biraz sıktınız :slight_smile: Pek tavsiye edilen bir şey değildir. Ayrıca 1/5 malt/su oranı biraz yüksek bir oran olmuş. Çok yüksek verim almadıkça 1/4 civarında kalmakta fayda var.

20 Litrenin üzerinde kaynama işi zorlaşmaya başlayacaktır. Sarkıtma ısıtıcı da yetmemiş yazdığınız kadarıyla. Sanayi tipi ocak ve dedantör kullanmanız gerekebilir. Kaynama geç başladığı için de buharlaşma kaybınız yüksek olmuş. OG yi biraz buradan kurtarmışsınız sanırım.

Mutlu günler, lezzetli biralar dilerim. :beers:

2 Beğeni

Bir dahaki yağmurlama işini dediğiniz gibi yapacağım, teşekkürler fikir için. :slight_smile:

Tahıl/su oranını, elde edebildiğiniz verime göre seçiyorsunuz zaten. Mesela, elinizdeki imkanlar ve kullandığınız yöntemlerle elde edebildiğiniz verim %50-%60 civarlarındayken 1/5 oranında su kullanırsanız OG niz düşük çıkacaktır.

Torbayı sıkmanın tanin ortaya çıkarması biraz mit olmuş sanırım. Genelde sıkabildiğiniz kadar sıkın şeklinde yorumlar görüyorum. Şu an firewalldan dolayı homebrew sitelerine giremiyorum ama akşam yine bi araştırayım.

Siz hacim bazlı çalışıyorsunuz :slight_smile: Ben de hesabımı OG üzerinden yapıyorum. Örneğin 15-16 Litre ürün alacaksam ve verimim %65 lerde ise 1/4 oranını kullanarak 4 Kg malt kullanıyorum. Eğer 21 litreye çıkmayı amaçlıyorsam 5 Kg malt kullanmam gerekecek aynı OG yi alabilmek için. Genelde 1.050 civarında tutmaya çalışıyorum OG’mi, şeker eklemesi yapmadan.

2 Beğeni

E haklısınız tabii. Farklı stil biraların alkol oranlarını tutturabilmek için hedef OG’yi ona göre baz almak gerekecek. Sonuçta siz de elde etmek istediğiniz alkol oranına, elde etmek istediğiniz ürün miktarına ve üretim veriminize göre kullanacağınız malt miktarını hesaplıyorsunuz. Benim kullandığım hesap standart ale tipi biralar için geçerli.
Aslında ikimizin de yaptığı aynı hesap, fakat çıkış noktaları farklı. :slight_smile:

Belirli bir tarihe kadar fermante olabilirlik için de bu oranların etkili olduğu yazılıp çizilmiş. Deneylerle de desteklenmiş araştırmalar, makaleler var. Bunlar mitten ziyade belirli bir devrin doğruları olmalı. O zamanki maltlarda kademeli mayşeleme, decoction da sonuç veriyordu, şimdi gereksiz bulunuyor… gibi. Maltların, mayaların geldiği noktada bu eşikler aşılmış olabilir.

Yalnız -kısıtlı sayıda gözlemle- verimliliğe etkisi olduğunu düşünüyorum, uçlarda 1:3 ve 1:6 gibi mayşeleme yaparsanız, 1:6’yı kaynatarak 1:3 yaptığınızda elinizde aynı OG olmayacaktır muhtemelen. Bu üretiminizi doğrudan etkileyen bir parametre değil mi?

Buradan yola çıkarak bir bira yapmaya kalkarsam şu soruyu da sormam gerekir: %65’i 1/4’le mi alıyorsun 1/5’le mi :slight_smile:

Bu arada benim verimlilik olarak kabul ettiğim şeyi galiba yararlanma/kullanım oranı (utilization) olarak düzeltmek gerekir. Nihai birayı değil de malttan alabileceğimin ne kadarını aldım, ne kadar verimli mayşeleme yaptım noktasındaydım.

Sizin hesap da doğru miktarda, yoğunlukta birayı veriyor gibi ama verimliliği hep tutturmak kaydıyla? Genelde %65-75 arası giderken yakın zamanda smoked malttan -tüm çabalara rağmen- %50 aldım ve nihai hacmim bayağı şaştı hesapladığımdan.