Tam tahıl üretim için ekipman önerileri

Merhabalar…

Tam tahıl üretim için deneyimleriniz ışığında ekipman önerilerinizi paylaşabilir misiniz…

Forumdan ve fb gruplarından gördüğüm kadarıyla seçenekler aslında çok fazla değil…

• Elektrikli su otomatı…

• Kazan + termos + false bottom

• Kazan + termos (Biab)

Elektrikli su otomatı için 22-36 lt seçenekler mevcut…

Satıcılar ile konuştuğumda tek handikabın kireçlenme olduğunu , sık sık temizlenmezse rezistansın bozulduğu söylendi… Ki Eminönü’nde elektrikli su otomatını satanları gezerken bu sorunu yaşayan iki müşteriye denk geldim…

Kazan olayında ise musluklu veya sifonla kullanıldığını gördüm…

Küçük kazanın yapım aşamasında kolaylık olduğu (artı deneme amaçlı üretimde verimli) lakin elde edilen miktarın azlığından dolayı büyük kazanda ayda bir üretim yaparken 20-22 lt ile bazen haftada bire bile yükseldiği belirtildi…

Bunlar sadece okuyup dinlediklerimden çıkardığım sonuçlar, yanlış değerlendirme yapıyor da olabilirim…

Konuya vakıf arkadaşların kişisel deneyimlerinden çıkardıkları sonuçları öğrenmek faydalı olacaktır…

1 Beğeni

4 defa kaynattım. İlk denememde bu listeyi topladım. En çok mayşelemede malt torbası yüzünden problemler yaşadım. Ayrıntıları takipteyim :slight_smile:

Rahmi bey,

Saptamanız doğru. Söz konusu müşteriler yoğun çay otomatı kullanan kişilerdi …

Çözümün calgonla temizlemek olduğunu söylediler…

İyi bir torba edinemedim sanırım. Zamanımı ve enerjimi harcadı. Gözenekleri sık kumaş buluyorum hep. Kazandan kaldırmak çok zor oluyor. Maltla beraber bütün mayşe torbanın içinde :joy: e tabi bu defa yağmurlama mümkün değil. 4 defa torba diktirince sıkıldım. Mash tun mantıklı gelmeye başladı. Verimlilik ve berraklık ta artabilir belki?
Yalnız bu noktada maltı düzgün ezemiyorum tabi ki. Elimdeki makina un - malt kırması bir sonuç veriyor. Zaten sizinki ile aynı.

Rahmi Bey, şu torba konusunu biraz daha açarmısınız. "İyi bir torba"dan kastınız ne? Bu torbayı nereden temin ettiniz?

Eminönü’nde yaptığım araştırmalara göre 22 litre açık rezistanlı su otomatı 170 TL, “gizli” rezistanlı olan 190 TL. Bu dediğim tek musluklu tip. İlginç olan bir büyük boy,yani 36 litrelik olan iki misli fiyata. neden olduğunu anlayamadım.
Mayşeleme torbası konusunda aklıma şöyle bir şey geldi: yine Eminönü’nde aynı yerde otomatın içine tam girecek paslanmaz ince telden, silindirik bir süzgeç yaptırılabilir.

1 Beğeni

Sanırım elektrikli kazanın en ciddi artısı sanayi tipi ocak+ tüp sorununu ortadan kaldırması…

Benim gibi yer sorunu olanlara pratik çözüm…

25 lt den sonra kazanı doğal gaz ile ısıtmanın kısmen zor olduğu yazılmış pek çok mesajda…

Bu arada “gizli” rezistans nedir?

Öncelikle konuya vakıf olmamakla beraber daha önce denemediyseniz bir kere kendiniz evdeki aletlerle yapmayı deneyip görebilirsiniz, örneğin ben tahılı kırmanın bu kadar önemli ve zor olabileceğini düşünmemiştim. Bunun için Rahmi Bey aşağıdaki ürünü önermişti.

http://urun.n11.com/kiyma-makineleri/profilo-km1500-et-kiyma-makinasi-P94071716?cid=604001&gclid=CK6Inbu0z8wCFRIUGwodP3ABjg&gclsrc=aw.ds35

Kazan için fiyatı yüksek olmasına rağmen aşağıdaki ürüne de bakabilirsiniz, 9 litre gibi ufak bir kapasitesi var, 7-8 litre bira yapabilirsiniz eğer amacınız küçük üretimse.

http://www.tchibo.com.tr/kaynatma-otomati-p400073557.html

Tchibo ürünü ilginçmiş… Kapasite daha büyük olsa güzel alternatif olur…
Lakin cidden mayşe kaynatmaya uygun mu…
Açıklamayı kavanoz kaynatma, içecek ısıtma gibi algıladım …

Maltların kırılması için mutfak robotu ya da blender kullanan oldu mu?
Teknik olarak , eşim mutfaklar ilgilidir, şöyle birsey onerdi: önce maltlar blender yada robotta bir süre döndürülur , kap sallandiginda küçükler aşağıya iner ve böylece devam edilerek çok ufalanmamasi sağlanır.
Ya da uygun bir elek ile kırılanlar ayrilir . kirilmayanlar tekrar blendera alınır.
İşe yarar mı sizce, deneyen oldu mu?

Zaten bahsettiğim su ısıtıcısı da bu Tchibo’da satılanın büyük boyu.

Tchibo ya sordum…

Sözkonusu ürün sadece kavanoz için kaynama fonksiyonuna sahip…

Bende elimdeki PP plastik kovayı kettle rezistansları kullanarak youtube videolarındaki gibi kaynatma kovasına dönüştürmeyi düşünüyorum. Bugün rezistans satan mağazada termostatlı rezistans gördüm. Fiyatı 75 tl gibi.
kafamı kurcalayan rezistansın boyu 28-29 cm gibi. Kovanın dibinin iç çapı 31-32 cm gibi.
Plastik kovanın duvarı ile 1200W rezistans arasında 2-3 cm kalacak. Sizce sorun olur mu?

Gizli rezistans olunca, ısıtıcının içinde taban düz oluyor. Yani rezistans görünmüyor. Genelde Kettle’larda kolay temizlenme nedeniyle oluyor. Örnek olarak bir resim ekledim.

2 Beğeni

Kafama takılan bir şey var.
http://www.theelectricbrewery.com/
Sanırım tam tahıl yapanlar bu siteyi biliyordur.
Bu ve buna benzer nispeten daha pahalı sistemlerde Mash Tun tankını su kaynatma tankından ayırmışlar. Yani su kaynatma tankında bir rezistans ve bir serpantin var. Pompa yardımıyla Mash Tun tankındaki maişeyi kaynatma tankının içindeki serpantinden geçirerek sıcaklığı sabit tutuyorlar. Oysa rezistansı direk maişe tankına koysak direk ısıtma yapsak bir sakıncası varmıdır?

Bu başlığa ne kadar uyar bilmiyorum ama…
Ben de malt nasıl üretilir araştırıyorum.
Bu video çok güzel.:blush:

Malt nasıl üretilir?

3 Beğeni