Tane malttan yapımda özel maltların ayrı hazırlanması

Aslında yabancı kaynaklarda ‘‘steeping grains’’ olarak geçen şey. Stout ve porter projelerimdeki carafa ve caramünih bira maltlarını uygun gramajlarında mayşe haricinde steep yani aroma-tat ve renk katkıları için 75-80 C de 30 dk demlemek planım var. Daha evvel bu metodu yapan varsa,öneri ve deneyimlerini paylaşabilirmi…

Mayşeleme için kullandığım soğutucu termos küçük olduğundan, reçetemdeki özel maltları bu yöntemle kullandım. Aşağıdaki linkte de yazdığı gibi 77 dereceyi geçmemekte ve kg başına 12 litre su kullanmakta fayda var.

Ancak bir nevi demleme de diyebileceğimiz “steeping”, daha çok halihazırda özüt olarak satışta bulunmayan özel maltların (crystal, chocolate vs.) özütten bira üretiminde kullanılabilmesine yönelik. Örneğin, bu yöntemi ButikBira’daki kitleri modifiye etmek için de kullanabiliriz. Ama tahıldan bira üretecekseniz, özel maltlarınızı ana bira maltları ile birlikte mayşeleyebilirsiniz. Ayrı bir adım olarak uğraşmanıza gerek yok.Bildiğim kadarıyla verime ve kaliteye büyük bir eksisi ya da artısı yok.

http://byo.com/malt/item/1582-what-exactly-is-the-difference-between-mashing-and-steeping?-don’t-both-procedures-basically-involve-soaking-grain-in-hot-water?

http://howtobrew.com/book/section-4/experiment/toasting-your-own-malt