Tatile gideceğim

bugün ilk kitimin 4. günü herşey yolunda görünüyor perşembe cuma cumartesi yani kurulumun 7 8 9. günleri 3 gün evde olmayacağım sıcaklık 16 17 derece civarında sabit gidiyor başına birşey gelir mi herhangi bir önlem almalı mıyım

Çok kalın olmasına gerek yok ama bir halat alıp tedbiren kovanızı evin kapısına bağlarsanız fena olmaz. Bazı biracılar kovaların ortadan kaybolduklarını, bazılarıysa geceleri evin içerisinde ayak sesi duyduklarını anlatır. Forumda da çok konuşulur bu :slight_smile:

Bir şey olmaz, merak etmeyin. Ancak sıcaklık bana biraz düşük gözüktü. En azından 18 derece fena olmazdı sanıyorum. Ev kombiliyse en kısık ayarda çalıştırıp kovayı da peteklere yakın bir yere koyabilirsiniz. Ama şu an fermantasyon devam ediyorsa muhtemelen kova daha da soğumazsa siz geldiğinizde de devam ediyor olacaktır. Biraz daha uzun süreceğini tahmin ediyorum normalden. Tabii ale maya kullandıysanız. Lager maya kullandıysanız yüksek denebilir bu sıcaklığa. İyi tatiller.

4 Beğeni

ev kombili değil ama antalya da bu sıcaklığın altına düşmüyor koyduğum yer kurduğum kit başlangıç seti ile gelen cooper pilsner mayası lager diyor ürünler sayfasında ama forumdaki üstatlar mayaların genelde ale olduğunu söylüyor açıkçası bende acemilikten ve acelecilikten dikkat etmedim lager mi ale mi diye ama 16 17 derece her ikisi içinde kurtarır bir değer gibi görünüyor kaldı ki 2. gün başlayan gaz çıkışı bugün 4. gün itibarıyle artarak devam etmekte. ilginize teşekkürler

Coopers pilsner lager mayalı sanıyorum, forumda bilen arkadaşlar teyit edecektir, belki sıcaklığı biraz daha düşürmek iyi olabilir imkanınız varsa.

evin daha serin bir yerine alabilirim hatta ilk başta koyduğum yer daha serindi lakin şimdiki yerine alınca gaz çıkışı daha bir arttı