Tatlımsı bira yapmak

Amacım biraz daha tatlı tada sahip bira yapmak. Forumdan öğrendiğim kadarıyla fermantasyon öncesi şekeri arttırmak alkol oranını arttırıyor. Şişelerken şekeri arttırmak gazı arttırıyor. Peki biranın tadını daha tatlı yapmak için ne yapmalıyız?

1 Like

Aslında tam olarak bir cevap bulamadım. Gövdeden bahşedilmiş

Birayı tatlı yapmak aslında çok göreceli bir kavram. Benim anladığım kadarıyla biranın tipine (pilsner, lager, bock, IPA…) göre karakteristik tadını daha tatlı yapmak pek mümkün değil. Aroma ve koku için (ki bunlar dilimizden aldığımız tadı da çok etkiler) farklı şerbetçi otları kullanabilirsiniz. Her şerbetçiotunun açıklamasında nasıl bir aroması olduğundan bahsediliyor. Bunlarla deneme yaparak istediğiniz tada en yakın formülü bulabilirsiniz.

Aslında ben konuyu şekerli bira yapmak diye açmıştım ama ismi, onay sürecinde değişmiş sanırım. Sadece şeker tadını arttırmak istiyorum. Şerbetçi otlarına bakacağım

Bandit tekila aromalı biraya 750 Gr şeker 500 Gr kuru malt özü koyun tatlı tatlı için.

Merhaba,

Tatlanma durumu biranın karakterine, cinsine göre olur, yani içine yapacağınız eklemeler biranın tadını tatlımsı yapmaz.

Bunun için doğrudan Cider yapabilirsiniz; tatlı, gazlı ve alkollü bir içecek https://www.butiksarap.com/collections/meyve-sarabi-kitleri

Ayrıca deneyimlerim sonucu epey tatlımsı olan bir kitin formülünü paylaşıyorum, arzu ederseniz yapabilirsiniz:

  1. https://www.butikbira.com/products/better-brew-bandit-tekila-ve-misket-limonu-aromali-bira-kiti
  2. https://www.butikbira.com/products/mangrove-jacks-acik-renk-sivi-malt-ozu-1-2-kg
  3. https://www.butikbira.com/products/w-34-70-bira-mayasi

Lager mayası olduğu için alt mayalanma yaptım (9-15 derece arası, 1 ay süreli)
Sonuç tatlımsı, limon ve tekila aroması net bir şekilde hissedilen bir bira oldu.
Bu formülü uygulayacaksanız kışın yapıp ilkbahar veya yazın içilmesi şeklindedir, şişede de iyi dinlenmiş olur, kışın yapımı kolay olur.

1 Like

Çok teşekkür ederim. Pilsnerim bitmeye yakınken kuracağım :slight_smile:

Crossman Lager kite 1 paket buğday malt özü ekledim sanki daha tatlımsı oldu. Belki işinizi görür.

1 Like

merhaba, amatörce elde ettiğim bilgilere göre; mayalar şekeri tüketerek alkol üretirler ve çeşidine göre de alkole karşı dayanıklılıkları oluyor (bira, şarap, şampanya mayaları gibi). Mayalanma esnasında sıvı içerisindeki şeker miktarı azaldıkça alkol oranı artacaktır, hidrometre ile ölçüm yaparak istediğiniz alkol seviyesinde fermantasyonu bitirip şişeleme yapılırsa tatlı bir bira elde edilebilir. elde edilen bira şekerli olduğu için de ek olarak şişeleme şekeri atmaya da gerek olmaz diye düşünüyorum. bu şekilde bir bira deneyimim olmadı ancak tatlı şarap yaptım, fena olmadı. selamlar…

Ben fermantasyonu yarıda kesmeyi önermiyorum. Kalan şekerin fermantasyonu şişede de devam edeceği için fazla gazlandırma şişeyi patlatabilir.
Şişeyi patlatmayacak kadar az şeker de sindirilip tatlılığı azalabilir.
Şişeleme sonrası fermantasyonu durdurmak için pastörize edebilir ya da buzdolabında bekletmeyi deneyebilirsiniz.

Tatlı bir bira için bence mayaların sindiremeyeceği bileşikler kullanılmalı. Şerbete şerbetçiotu içermeyen kuru malt özü katabilirsiniz. Şekere nazaran daha azı sindirilip alkole dönüşüyor. Ayrıca kiti kurarken kiti soğuk suyla karıştırır, sıcak su ile temas ettirmezseniz acılığın daha az oluşacağını tahmin ediyorum.
Bir de yapay tatlandırıcıların eklenmesi denenebilir. Mayalar sindiremeyeceği için tatlı bir bira olur görüşündeyim.

yapay tatlandırıcı olarak ne kullanılabilir bilgisi olan var mı? Yani mayaların tüketemeyeceği şeker.