Tecrübeler yarışı☺!

(Lab.tek) #1

Merhabalar herkese! Bu işe nasıl karar verdik,hangi kitle başladık, hangi yolu izledik ve …en önemlisi tecrübelerimizin sıralaması.
Mesela ben ilk 4 kitimi pils,sırasıyla 2 kitimi Lager, sparkling ale, Pale ale olarak tamamlayıp şişeledim.içlerinde en sevdiğim Lager ve Pale ale oldu…tabi aslına bakarsak hepsi muhteşem ama​:slight_smile: sizlerinde bira hayatınızı merak etmiyor değilim.acaba kimler neler yaptı??:laughing:neler buldu?
Sonuçta etme bulma dünyası:)

(g d) #2

BB’yi keşfetmeden önce iki adet Mr Beer kit, BB keşfinden sonra sırasıyla Muntons Bitter, 2 x Brewferm Triple ve Muntons Bock yaptım. Triple kitini çok sevmedim, Bitter şu ana kadar en sevdiğim kit oldu. Bock da fena değil.

Stokta Muntons Stout, Buğday ve Lager var. Şişeler boşalınca buğday kurmayı düşünüyorum.

(Bülent Elverdi) #3

İlk Muntons Stout yaptım.Çünkü eşim Leffe Brune’ü çok seviyor.İsabetli bir seçim oldu.Stout beğenilince diğer kitlerin yapımına giden yol açıldı:grinning: Ardından Lager i kurdum.Şimdi ile IPA-ki benim tercihim şerbetçiotunun o güzel tadıdır- ve yaz ayları için pilsner kurdum.

Sonuçta evde yalnız yaşamıyorsanız ve destek istiyorsanız, eşinizin tercihlerini de öne çıkarın. Bira paylaştıkça güzel…:joy:

(Mehmet) #4

Kitleri böyle bir Excel’de izlemeye başladım. OG ölçümleri bir miktar yanıltıcı olabilir. Maliyet ilk sekmede.
Notlar için ayrıca OneNote uygulamasını kullanıyorum. Bilgisayar telefon senkronize çalıştığı için kontrol için pratik oluyor.

Bald63.xlsx (16.7 KB)

(Lab.tek) #5

Süper olmuş bu yöntem.ben telefonun takvim kısmına not alıyorum. Cok ilkel oluyor.en kısa zamanda bende bunu uygulamaliyim.:slight_smile:

(Mehmet) #6

2 gün önce ilk kitimi kurdum ve bock oldu ileride neler yaşayacagim nasil olacak sabirsizlikla bekliyorum :grinning::grinning:

(evbiracisi7) #7

Maliyet kısmındaki G.G nedir acaba?

(ibrahim şen) #8

genel gider olarak düşündüm ben onu ekipmanların yatırım maliyeti tüm ekipmanın kit sayısına böldüğümüzde kit başına ekipman maliyeti olarak orda yazılan miktar çıkıyor.

(Mehmet) #9

Evet…Genel gider. Formül GG maliyetini 6 kite bölüyor. 1 kit daha yaptığımda A sütun toplamı 7 olacak ve GG maliyeti 50 TL civarına düşecek, tabi başka bir GG maliyeti olmazsa.