Tek bir tane bile gaz köpüğü yok

(Mert Savçın) #21

Ortamınız ale maya için fazla soğuk gözüküyor. 16 - 18 derece lager maya olan w-34/70 için kabul edilebilir ısı. Size tavsiyem, kış aylarında bu ortamı yakaladıysanız lager maya kullanarak kovada 14 - 15 derece ve şişede 16 - 18 derece aralığında saklayıp muhteşem bir bira elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.

(Savaş yoruk) #22

Peki muntons pilseneri w-34/70 maya ile kurabilirmiyiz herhangi bir farklılık olurmu.

(Okan ) #23

Enazından şu 30 şişeyi kurtarırsam dediğiniz gibi lager tipi bira için ev biçilmiş kaftan :slight_smile:

(Tayfun Er) #24

Herkeze merhabalar arkadaşlar bende pilsner kurdum 5 . Bira kitim diğer 4 ü çok güzel asitli ve berrak oldu fakat bu 14 gün kova 8 gün şişe de durmasına rağmen berrak ama asitsiz oldu şeker olarak bu seferlik küp şeker kullandım her şişeye 2 adet denemek istedim ama asit yok malum havalarda soğudu biraz 40 şişe bira öyle bekliyor ne yapabilirim asitlenmesi için

(Salih Kaya) #25

Şişelerin durduğu yerin ısısı kaç derece?

(Tayfun Er) #26

Şuan 17 derece ama değişkenlik gösteriyor öncesinde herhangibir skkıntı olmamıştı sobanın yanına koyacam en son😊

(Salih Kaya) #27

Mayalar birbirine ninni söylüyor olabilir :slight_smile: bende şişelerin durduğu yer 22c şerde olursa ve üstüne 1 hafta beklenirse düzelir gibi.

(Sercan) #28

Noldu sizin durumunuz? Gazlanma oldu mu? Bira şişelerini kirli bırakırsanız da köpük olmaz deniyor. Deterjan kalıntısı vs. gazlanmayı önlüyor diye biliyorum. Bende ilk defa kurdum. Şişeleme yapalı 5 gün falan oluyor dün açtım bir tane şişe merak edip hiç gaz yok.

(Salih Kaya) #29

Ben ilk şişe mi 6. Gün açmıştım, maya tadı yoğun şekerli az gazlıydı. Şimdi 12. Gündeyim. Gerçekten çok değişti, tadı oturdu. Ancak gaz bana çok yeterli gelmedi. 2 tane 360:750 kullandım. Belki de 2 hafta daha beklesek gazlanacak gibi.

(Okan ) #30

Bu başlığı açtıktan sonra akvaryum ısıtıcısını 25 dereceye getirdim suyun sıcaklığı 23 derece civarındaydı. 5 gün beklettim sonrasında açtığım biralarda tek tük gaz cıkışı olmuştu. Ama asıl tuhafıma giden durum şu oldu. Oturduğum odada tuttuğum birayı sadece 1 saat dolapta tuttum açtığımda bira gazdan kaynıyordu. Acaba dolaba koyma süresiyle mi alakalı? Bunu çözemedim.

(Sercan) #31

Bende anlamadım ya. Geçen dayanamadım 2 şişe açıp içtim. Bir tanesi çok az gazlıydı bir tanesi şahaneydi. Ama şahane olanı buzlukta beklettim 1 saat kadar. Ayrıca sanırım o şişeye biraz fazla şeker gitmiş olabilir. Acaba o 3lü şeker ölçeğinde mi yeterli hacim yok. Ben deneme amaçlı 3 tane şişeye 2X5 gr. şeker atmıştım o şişelerden biri mi acaba? Aklımda türlü soru işareti. Bu arada biraların tadı güzel ama gaz yok ise az miktarda maden suyu ekleyip içebilirsiniz. Eskiden gazı kaçmış biralara öyle yapardık.