Tek Şerbetçiotlu Pale Ale (Cascade)

Stil : American Pale Ale
5 kg. German Pale Ale
750 g. CaraMunichII
250 g. Yulaf Ezmesi
250 g. Buğday Ezmesi

19 Litre su ile 68 dereceden başlayan haşlama 1 saat sonra 65 derecede sonlandı. 6 Litre 73 derece su ile yağmurlama yapıldı. Yaklaşık 21 Litre şerbet aldım ama kazanım maksimum 19 litre aldığı için 2 litre şerbet kaynamaya giremedi.

Kaynama sırasında :

20 g Target 60 dk. (Acılık için)
20 g Cascade 10 dk.
20 g Cascade 5 dk.

eklendi.

Soputma sırasında yine 20 g Cascade, 65 dereceden 35 dereceye düşene kadar kazanda hafifçe döndürüldü.

Kalan 17 litre şerbete (buna şerbet demek hoşuma gidiyor :slight_smile: ) 5 litre soğuk su eklendi. 26 derece son sıcaklığı olan karışıma, önceden ılık su ile canlandırılmış Lallemand Notthingam Ale maya eklenip 22 litre olarak fermantasyona alındı.

OG : 1.063
Tahmini FG: 1.015
Tahmini ABV : %6,3
IBU : 36,5
SRM : 8,86

14 Beğeni

Dördüncü fotoğraftaki kazanı görünce korktum. Uçlarda yaşamayı seviyoruz netekim :slight_smile:

3 Beğeni

Kazanlar çok pahalı ya :frowning:

2 Beğeni

Bundan kullanıyorum n11den almıştım çelik olsun diye 25 litre civarı bi hacmi var 16-17 litre alınabiliyo şişeye, fiyatı silindirik çelik kazanlara göre daha uygun

2 Beğeni

Büyük kazanlar pahalı ne yazık ki. İkinci el bulmaya çalışıyoruz :slight_smile:

n11’den baktım, 31lt hacim demişler. Ne kadar doğru bilmiyorum, çap ölçüsü olmadığından ölçemedim. 100 lira civarı gözüküyor.

Link rica edebilir miyim sakıncası yoksa. Göz atayım ben de.

31 litre değil kesinlikle :smiley: tam silindir olmadığı için hesaplayarak hacim ölçülmüyo ama bi kere ağzına kadar doldurup kaynatmayı denemiştim sanırım. Silindirik olmadığı için musluk takmaya vs pek uygun değil ben başlangıç olarak ucuz gördüğüm için aldım, gelecekte 36 litrelik silindirik alıp zamanla musluk pompa vs düşünüyorum.
@EagleFlyFree özellikle link atmamıştım reklam vs sıkıntı olmasın diye ama benim gözüme en ucuz gibi görünen ilan bu n11de http://urun.n11.com/tencere/gulsan-mega-derin-40cm-celik-tencere-P140829279 Ayrıca en ucuzu değerlendirirken ürüne 10 liranın biraz üzerinde bi kargo ödediğimi de belirteyim :smiley:

1 Beğeni

letgo üzerinden baktım ama aratınca elli çeşit alakasız tencere çıkıyor :slight_smile: nerelere bakmak gerekir, öneriniz olur mu?

@MertKosova @EagleFlyFree ben de bu link üzerinden gördüm.

Silindirik olmayanlara, eğer elinizde hazırda yoksa hiç bulaşmayın. Dediğiniz gibi musluk, rezistans v.b. değişikliklere uygun değiller.

@Arno_Kalayci, Letgo’dan bulabilmek biraz şans işi :). Endüstriyel mutfak malzemeleri satanlarla irtibatta olmak lazım. Ayrıca İstanbul’da İstoç’ta sanırım çok çeşit bulunabiliyor.

Ben bunu 3-6 ay kadar tecrübe olsun diye aldım, istediğim büyük hacimli çelik silindirik kazanlar pahalıydı çünkü serpantin falan da masraf olacaktı. Evdeki en büyük tencere de 4-5 litre olduğu için mecburi. Bu şekilde düşünen arkadaşlara öneririm tencereyi, büyük kazan alacağım zaman da letgodan vs bi şekilde elden çıkarırım diye düşünüyorum.

1 Beğeni

@EagleFlyFree ikinizin de söylediklerini dikkate alıyorum. En azından önümüzdeki kışa kadar eğer hala Türkiye’de olacak olursam(yurt dışı yüksek lisans falan kovalıyorum da…) tam tahıla geçmiş olmayı planlıyorum. Forumdaki konuları inceliyorum yavaş yavaş. Şimdi deneme amaçlı bir tane almak, sonra onu elden çıkartmaya çalışmak vs uzun iş geliyor. Para biriktirip kazan almak daha mantıklı galiba :slight_smile: yatırımlık kelepir bir kazan arayayım en iyisi, zaten bulamazsam yapılacak iş belli, önümde de epey bir zaman var. İstoç’a, Eminönü’ne bir bakayım. Bakalım ne çıkacak.

1 Beğeni

1-2 litre kazana sığmadığı zaman buharlaşma kayıplarına karşılık ufak ufak ekliyorum üstten, bir sıkıntı olmuyor. IBU’da ufak gezinmeler önemli değilse ziyan olmasın o miktar.

Yayvan tencereler vaadinden 4-5 litre eksik alıyor, daha fazla buharlaştırıyor vb., tek avantaj fiyatı gibi ama 100 tl’lik tencerenin karşısında 250-300 tl’lik silindirik tencere varsa aradaki farka değecek sorunlar değil bunlar.

Yine de çelik ve silindirik ve sıfır 190*200 tl bandında var Web’de, bilgi olarak dursun. Daha alt fiyatlara alüminyum bulabildim sadece.

2 Beğeni

Cascadeye can kurban,
Şimdiden elinize sağlık. :slight_smile:

1 Beğeni

Bir yerlerde paylaşmıştım. Adam iki kazanı da kaynatıyor ama daha çok mayşe olan kazanda şerbetçiotu kullanıyordu.
En sonunda da ikisini birden fermanterde birleştiriyor.
Tam tahıla yeni başladığım için daha ancak 8 litre test sürüşü yaptım. Haftaya da 15 deneyeceğim. Onu da becerirsem 20 leri görmeyi planlıyorum.
40 liraya 30 litre aluminyum kazan aldım. Tek problem ısı kaybı olmasın diye sarıp sarmalama.

1 Beğeni

Bu aluminyum kazanlarla ilgili sanki sorunlu olduklarını okudum muu duydum muu, aluminyumdan madde geçiyormuş falan filan. :confused: Nedir ne değildir biliyor musunuz?

1 Beğeni

Isı kaybından başka hiç problemi yok. Ben bir yerlerde okumuştum. İlk hazırlama için 1-2 saat su kaynatın veya imkan varsa 30 dakika fırında tutun diyordu. Öyle bir fırınım olmadığı için su kaynattım.
Tek dikkat edilmesi gereken nokta, metal aparat kullanarak karıştırmamak. Çizilmedikten sonra problem yok.

2 Beğeni

Şu linkteki konu yardımcı olacaktır.

2 Beğeni

Abi etrafını bildiğimiz dağcı matı ile çevirebilirsin. Bir iki resimde görmüştüm.

1 Beğeni

İki tane kalorifer peteği arkası şeysi (adını bile bilmiyorum) aldım. Oldu oldu, olmadı reflektör olarak kullanacağım :wink: