Tek set Brewferm IPA Destek

Arkadaşlar Selam,

Geçtiğimiz Cuma 16/12/2016 tarihinde tek set Brewferm IPA setimi ürün bilgilerinde yazdığı gibi herhangi bir normal set gibi 33 litrelik kovada 12 litre dolduracak şekilde kurulumunu yaptım (mayalanma öncesi ısı 20 derece idi). Hava soğuk olduğu için ısıtıcı kemeri mini 19 derece olacak şekilde sete yerleştirdim.

Ancak ardan 5 gün geçmesine rağmen daha önce kurduğum Coopers IPA setinde olduğu gibi gaz çıkışı alamıyorum. Fermantasyon kovası şişkin belki evde olmadığım zamanlarda az da olsa gaz çıkışı oluyordur ama artık gaz çıkışını gözlemlemem gerekmiyor mu?

Tek set kurarak risk aldığımı biliyorum açıkçası ama ürünbilgilerinde yer alan normal setler gibi kurulabilir yazısı ve IPA’nın dayanıklı olmasını göz önünde bulundurarak cüretkar davranmış olabilirim.

Soru 1: Fermantasyonun gecikmesi normal mi?
Soru 2: Biranın bozulup bozulmadığını anlamak bu evrede mümkün mü? Nasıl anlayabilirim?
Soru 3: Bu durum normal değil ise seti kurtarabilir miyim? Tavsiyeniz var mı?

Başlangıçta yoğunluk ölçtüyseniz musluktan bir örnek alıp tekrar yoğunluk ölçerek fermantasyon ilerlemiş mi görebilirsiniz.

1 Beğeni

Coopers 23 litre kurulan bir kit, fakat siz 12 litrelik bir hacimle kıyaslama yapıyorsunuz…
Sizce kovadaki hava boşluğu oran orantısı, içler dışlar çarpı mı falan farklı sonuçlar doğurmaz mı?

İçerideki hava boşluğu gaz çıkışının oranına etki eder. Bu tip durumlar için kurulumları daha garantili halde yapmak isteyenler için sitede 16, 22 ve 33 litre olarak farklı ebatlarda kovalar satılmakta.

Yani özetlersek;
1: Fermantasyon gecikmiyordur, muhtemelen oluşan gaz dışarı çıkmadan önce içeride takılacağı alan genişliğinden dolayı ahaste ahaste hareket ediyordur
2: Tadına ve kokusuna bakıp test yapabilirsiniz.
3: Temizlik ve ısı dengelemesi problemsiz ise bence her şey yolundadır.

Dipnot: “Normal setler gibi kurulabilir” = “Kurulum yöntemi aynıdır”