Temizlikte atlanan ufak ayrıntı

Arkadaşlar herkese merhaba,açılışımızı yaptık ve ilk biramız yolda. Aklıma takılan bir şey var; temizlik konusuna çok dikkat ettik;ama bir ayrıntıyı dikkatimizden kaçırmışız. Suyu damacanadan ekledik ama damacanadaki pompanın borusunu hesaba katmadık,yani uzun zamandır kullanılan bir damacana pompası. Bu ayrıntı bizim birayı halletmiş midir? Mayalanma konusunda sıkıntı yok 2-3 gündür düzenli hava çıkışı oluyor. Şimdiden teşekkür ediyor bol gazlı,biralı günler diliyorum:)

%99 bir şey olmaz ama bir dahakine pompayı hiç karıştırmayın işe, eğip dökün :wink:

Umarım sıkıntı çıkmaz dediğiniz gibi,zaten pompadan almadık suyu ama damacananın içinde sürekli kullanılan pompa :smiley:

Bende Bir haftadır içinde pompa duran damacanadan dökmüştüm suyu. 2 hafta önce şişelediğimiz pilsneri bugün içtik gayet iyiydi :slight_smile: ama tavsiye etmem ne olur ne olmaz siz bir dahakine açılmamış kullanın, damacananın üstünün silinmesini de tavsiye ederim. Uzun süre durunca üzeri tozlanır. Ters çevirip su dökünce tozlar iner aşağı. Ufak sinek olur gözden kaçar bişi olur. Ama bunlar paranoya seviyesinde titizliğe giriyor artık :slight_smile: genede dikkat edilmeli.

Biz de paranoyaklık seviyesinde hijyen koşullarına uyarken sonradan jeton düştü tabi,damacana pompasının uzun süre damacanada olduğu :smiley: Diğer paranoyaklık seviyelerindeki hijyen uyarıları için teşekkürler:)

ben bu forumda ve grupta temizlik konusuna gereğinden çok daha fazla evhamlı olunduğunu düşünüyorum.

önemsiz bir konu değil elbette, ama o kadar da değil bence.

şişeleri fırınlayanlardan bone takanlara neler gördü bu gözler :smile:

5 Beğeni

ahahahah ya ben de çok evhamlandım ister istemez,hatta o boneleri falan görünce aha dedim gitti o kadar emek :smiley:

İlk kitlerde bu evham sürekli yaşanıyor. Rahat olun bence asıl sorun bekleme safhası :smile:

1 Beğeni

Bekleme safhasında sıkıntı yok,gözden uzak bir yerde. Evde olsa dayanması daha güç olurdu :smiley:

Buğday biram sırf bu yüzden sirke oldu… Çünkü bende bir tek onu senitize etmemiştim, ve borunun ucunda siyahlık vardı. Mikrop kaptırdım bir kova buğday birasını lavobaya dökmek zorunda kaldım.

Yani o kadar değildi sanki borunun kiri :smiley: Artık kaderimize razı beklemekten başka şansımız yok gibi:)

Hiç bir zaman damacana kullanmamanızı öneririm, damacanalarda ciddi mikrop var.

Benim önerim alkali su olan Saka marka 10 litrelik 2 adet su almanız yönünde

1 Beğeni

Piyasada bulunan buyuk firmalarin damacanalarinda mikrop oldugunu dusunmuyorum. Defalarca sanitize ediliyor, proseste atlanma yasanmiyor. Bu buyuk firmalar sattiklari sudan bulasabilecek bir enfeksiyonun riskini alamiyorlar cunku. Uv isinlarina maruz kalan damacanalarin kanserojen boyutu var, o kismini bilemem.

Bu haberden sonra kimse bana damacana su içiremez :slight_smile:

1 Beğeni

Daha fazlasi da var o haberlerin ama bu fabrikaya giren cikan damacanalarin mikrop barindirdigi anlamina gelmez. Ben de damacana tercih etmiyorum o ayri mesele.

Tek kullanımlık 19 lt PET damacanalar da var. Onda tecavüz olayı olmadığını varsayabiliriz :grinning:

2 Beğeni

Genel olarak en temizi kullan at,hem sucu bekleme,hem de pazar günü dağıtım yok stresine girmeden yoluma devam ederim :smiley:

Ben damacanalara güvenmiyorum. Onun yerine, Migros vb. marketlerde satılan 10 LT’lik şişelerden 2 adet alıyorum. Bir de 5 TL lik aynı markadan. 23 LT gerektiren kitler için ideal oluyor. Damacanalar evde bekledikçe ya da firmalardan geldikçe çok temiz olmuyorlar gibime geliyor. Belki de benimki bir his.

hiç su dolum tesisine gittiniz mi? yakın bi akrabamın tesisine gittim. damacanalar defalarca kullanılıyor ve içleri tazyikli su dışında bir şey haricinde yıkanmıyor. yani ööle pbw, starsan gibi şeyler kullanmıyolar. bu nedenle damacana zaten hiç tercih ettiğim bi su değil. 5er litrelik sulardan alıp kullanıyorum. bilinen iyi kalite bi su olmasına dikkat ediyorum sadece.

1 Beğeni

Ben damacanadan su kullanmıyorum. Sucuya 2 adet 10 lt lik yada 4 adet 5 litrelik su siparişi veriyorum. Getiriyorlar. Öneririm bu şekilde ölçüyü de daha rahat hesaplayabiliyorsunuz.