Terimler Sözlüğü Projesi

(Taylan Özdere) #1

Bu forumun, Türkiye’de ev biracılığı ve butik biracılık anlamında en önemli katkılarından biri, bira yapımıyla ilgili terimlerin Türkçe karşılıklarının bulunması ve genel kullanımda benimsenmesi olur diye düşünüyorum. Tabi sadece bir karşılık bulmak yetmiyor, bunun genel kullanımda da benimsenmesi gerekli.

Türkçe karşılık bulmanın asıl amacı bir tür dil milliyetçiliğinden ziyade bu işe yeni başlayanların terimleri ve kavramları daha kolay öğrenebilmesini sağlamak. Türkçe köklerin avantajını şöyle bir örnekle daha iyi gösterebilirim:

Butik Bira’da hidrometreyi yoğunluk ölçer olarak adlandırıyoruz. Çünkü suölçer anlamına gelen hidrometre yabancı dil bilen birisine bile pek birşey çağrıştırmıyor. Yoğunluk ölçer ise hem bu aletin fonksiyonu hakkında fikir veriyor, hem de OG (original gravity) ve FG (final gravity) terimlerini sırasıyla İY (ilk yoğunluk) ve SY (son yoğunluk) olarak rahatça karşılamamızı sağlıyor.

Önerim, @SertacAkar ve Bülent Görücü’nün başlattığı bu çalışmayı, daha geniş bir katılımla ve kapsamını da genişleterek bu forumda sürdürmek. Sırayla çevrilecek her bir terim için ayrı bir konu başlığı açıp, o başlığın altında alternatifleri ve fikirleri değerlendirmek. Kısa süre içinde biracılar ortak bir dile kavuşabilir diye düşünüyorum.

(Mert Erkol) #2

@SertacAkar beyin çalışması oldukça güzel bir seviyeye gelmiş durumda. Kendisi de izin verir ise bu ortam kelime dağarcığını üretme konusunda oldukça hızlı ilerleyecektir.

(akar_sertac) #3

En sevdiğim konu :slight_smile: Dil ya da linguistik konusunda hem aldığım eğitim gereği hem edebiyata düşkünlüğüm hem de bir ara metin yazarlığı yaptığım için takıntılıyım sanırım :slight_smile:

(akar_sertac) #4

Mert Bey izin vermek ne demek :slight_smile: Bu konuda eğer bir dil oluşturulacaksa bu ne TDK ne bakanlık mevzuatı ne de diğer bilim dalları tarafından yapılmalı. Bunu biz yapmalıyız ve onlar da bizi takip etmeli diye düşünüyorum. Çok sert belki ama bence bir alandaki kelime dağarcığı o alana hakim olanlar tarafından oluşturulmalı.

(akar_sertac) #5

Yani bu çalışmayı sonuna kadar destekliyorum :slight_smile:

(evbiracisi5) #6

Oldukça iyi bir düşünce, uygulanmalı, ben elimden geldiğince katkı veririm.