Termometre ölçüm farklılıkları

(Ali) #1

Merhaba arkadaşlar,

BB-03 Kablolu Termometre ile BB-04 Akvaryum Termometresi ortam sıcaklık değerini fotoğraftaki gibi farklı ölçmekte. (Problar birbirleri ve zemin ile temas etmiyor. Fotoğrafta açı yanıltıcı olabilir.)

Aradaki fark genellikle 0,6-0,7 derece oluyor. Ve bu pek kabul edilebilir bir fark değil. (En azından benim için öyle.)
Civali termometre ile ölçüm yaptığımda BB-04 ile ölçülen değere daha yakın sonuçlar veriyor.

Tabi o da referans kabul edilebilir mi bilemiyorum. Neticede 3 liraya edindiğim bir alet o da. :slight_smile:
Benzer sorunu yaşayan arkadaşlar var mıdır?
Dış ortam ölçümünde kesin değer için hangisini referans almalı?

(süleyman) #2

Digital termometrelerin genelinde yanılma payı oluyor malesef. Ancak benim en güvendiğim ve kullanmadığım civalı termometre! Zaten kendi adıma söyleyeyim ±1 dereceyi önemsemiyorum.

Bu arada civalı termometreler artık satılmıyor diye biliyorum

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Kova üstündeki şerit termometreden şaşmam.

Sağdaki dikdörtgen ürünü bu işe ilk başladığımda başka bir siteden alıp, ertesi gün iade etmiştim. Tabiki neticede çin malıdır, benzer ürünün tedarikçisi onlarca firma vardır, bana dandik denk gelmiş olabilir.

(Gültekin Gök) #4

ne yazık ki dijital termometreler çok doğru ölçmüyor. daha doğrusu bizim kullandığımız ucuz termometreler. ben civalıdan şaşmıyorum :slight_smile: laboratuvar termometrem var. kalibre (ki kalite güvence laboratuvar sorumlusuyum). butik birada da satılan (aslen hindi pişirme amaçlı olan :slight_smile: ) ve diğer ucuz termometrelerde 1-1.5 derece arası sapma var. ki buna da takmayın kanaatimce. zira onda 5-6 derece farkların önem arz edeceği kadar kritik sıcaklık eşiğinde değil.

(Ali) #5

Anlaşılan o ki dijital termometrelerde (bu kalite skalasında) 1 dereceye kadar farklılıklar normal karşılanıyor. Öyleyse yapacak birşey yok tabii. Ölçüm konusunda biraz takıntılı biriyim sanırım. Ortam 20 dereceyken orada 21 okumak beni huzursuz ediyor. :slight_smile:

(Ahmet Ali Güvenç) #6

Bendede var ikisindende.ortam termometresi,kovadaki ve sağdaki aynıyken akvaryum termometresi 0,8° yada 1° eksik ölçüyor.

(Bira çiye?) #7

gözlemlediğim kadarıyla, zamanla akvaryum termometreleri yanlış ölçmeye başlıyor. bunu ilk önce, daldırma tipi termometre ile akvaryum termometresi arasındaki farkı görünce anladım. sonraki zamanlarda akvaryum termometresi çok şaibeli sonuçlar verdi.şimdi hiç güvenmiyorum bu termometreye.

(Şişede Enaz BİRAY) #8

Son kurulumumda akvaryum termometresi 19 gösterirken, aynı anda şerit termometre 23 gösteriyordu? :confused:

(mehmet ) #9

Termometre konusunda çok deneyimliyim :slight_smile: iki tane alkollü ve cıvalı laboratuvar termometrem var. cıvalı olan 1C fazla gösteriyor :slight_smile: sayısını bilmediğim kadar digital var. digitaller 1-2 derece oynuyorlar. onları ilkel metodlarla kalibre ediyorum. az çok doğru göstermeye başlıyorlar.
Neyse, bir tane normal gösteren termometre olursa, digitalleri anlamak kolay.

Unuttum bir mekanik mutfak termm. ve bir de digital’ini bira için aldım. Digital olan 2-3 derece hatalı :slight_smile: idare ediyorum işte. önce cıvalı ile ölçüp hatasını anladıktan sonra idare ediyorsun.
basit ama belki işinize yarar buzla dolu biraz beklemiş bir bardaktaki su 0C oluyor. Bunu referans alabilirsiniz. (digitallerde 0C’yi doğru da gösterse yüksek sıcaklıklarda kayma olabilir!).