Termostat ile Sıcaklık Kontrolü

(Atila Filmer) #1

Merhaba,

Geçen hafta DX üzerinden STC-1000 model termostat sipariş ettim. Bilenler veya kullananlar vardır mutlaka ancak kısaca özetlemek gerekirse aşağıdaki diyagramda gösterildiği gibi bağlanıyor.

Termostatım elime ulaştığında, ikinci el bir sandık tipi dipfriz alarak istediğim sıcaklık derecesini SET değer olarak ayarlayıp, dipfirz iç sıcaklığını o değerde tutmak üzere elektrik şalterini ON/OFF yapma mantığı ile çalışıyor. Delay (Gecikme) zamanı atayarak da dolap kapağını açıp kapattığınızda anlık olarak etkilenmemesi ve dolap motorunun sürekli devreye girip çıkarak yanmasını engelleyebiliyorsunuz.

Ben açıkçası sensörü dolap içerisine koyacağım bir şişe suya daldırmaya ve sıcaklığı ortam sıcaklığından ziyade sıvı sıcaklığı almaya göre hedefleyeceğim. Sistemi yaptığımda detaylı fotoğrafları da paylaşıyor olurum.

Benim esas sorularım şunlar olacak:

1. Ale tipi biraları, Lager tipi maya ile daha düşük sıcaklıkta yapmanın, tad açısından bir avantajı olur mu?
  2. Elinizde bu tarz bir sistem olmasının farklı avantajları ne olabilir? (Örn: 4 derecede berraklaştırma vs.)
  3. Siz olsanız ne yapardınız sıcaklık kontrolü kontrolünüz altında olunca? farklı fikirler önemli benim için.

Tecrübeli dostlardan gelecek cevaplar için şimdiden teşekkürler.

(biraci) #2
  1. Ale tipi biraları lager mayası ile daha düşük sıcaklıkta yaparsanız ale değil, lager olur :slight_smile: Bence lager’i hakkını vermedikten sonra kitleri lager mayasıyla mayalayarak yapmak çok anlamlı değil. Zira meşhur lagerleri meşhur eden hem malt bileşimleri, hem yapıldığı şehirlerdeki su değerleri.
  2. Berraklaştırma iyi olur, tam dolaplık.
    3)? :slight_smile: İyi bira yapmak yeterli sanki daha ne yapılabilir ki, lager denemek haricinde.

(Tuncer Özaşık) #3

Sensörü içerisine koyacağınız sıvının kovadaki şerbetten birkaç derece daha soğuk olacağını düşünüyorum, bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

(Atila Filmer) #4

Haklısınız, sonuçta 23 litrelik bir kova ile 1,5 litrelik şişe içerisindeki sıvının ısı transferi birbirinden farklı olacaktır.

Tehlikeye atmamak için ortalama bir SET değeri seçmekte fayda var dediğiniz gibi :smile:

Teşekkürler uyarı için.

(Cenk) #5

@atilafilmer delay verirken satın alacağanız dolabın kullanma kılavuzunu okuyun. Çoğu soğutma sistemi elektrik kesintisi gibi ani duruşlardan sonra, enerji yeniden verilse dahi 5dk. Delay için default ayarlıdır. Kompresörü korumak, ömrünü uzatmak amaçlıdır.

Termostat kontrollü bir dolabın kitten bira yapan bir ev biracısı icin en buyuk avantajı, yeni kovayi 19C de fermantasyona alıp, bir önceki kovadan şişelediğiniz biralarınızı da koyup, şişede olgunlaştırma sürecini de sabit 19C de 2-3 hafta yapabilme avantajıdır. Sonra 4C buzdolabına alabilirsiniz.

Maltlar geldiğinde tahıla geçerseniz o zaman gerçek lager yapımı deneyebilir ve dolabın çok faydasını görürsünüz. Diğer sorulara @kaan_gok ile aynı cevapları verirdim.

(Cenk) #6

@atilafilmer prob en sağlıklı okumayı şerbetin “çekirdeğinden” yani merkeze yakın orta seviyelerinden alır. Bunun için probunuzu kapakta açacağınız bir delikten şerbetin içine batırabilir, deliği dışarıdan sıcak silikon ile sızdırmaz hale getirebilirsiniz. Böylelikle termostatınız dolabın iç ısısına göre değil, doğrudan şerbet sıcaklığınıza göre hareket edecektir.

Burada biraz daha detaylı anlatmıştım.

(Sarahaten) #7

Aslında bir tane de dolaba ısıtıcı koyarsanız (buzdolaplarının yalıtımı iyi olduğu için 120 wattlık ampul yeter gibime geliyor.) kışın arpayı çimlendirdikten sonra kurutmak için termostatı 50 dereceyi ayarlarsınız ve 2-3 günde maltınız kurumuş olur. Mayşelemek istediğinizde ısıtıcıyı devreden çıkarıp soğutucuyu çalıştırırsınız.

(Atila Filmer) #8

Sistem ısıtıcı takmaya da olanak tanıyor zaten. Fotodaki ısıtıcı prizine ampul takmak ve SET değerini 50’ye ayarlamak dediğiniz işlemde fayda sağlayabilir.

(evbiracisi4) #9

Bende benzer bir şey yaptım ama benim yaptığım dipfriz yerine XPS yalıtım malzemesinden kendi dolabımı yapıp, içine buz koyarak, fana bağlamak oldu. Sonradan kompresör bağlar, sğutucuya çevirirm dedim ama maliyetini araştırdığımda 500-600 civarını görünce vazgeçtim. Ben sanayiden aldım benzer termostatı 70 TL’ye ısıtma soğutma ayrı ayrı bağlantısı yok ama menüsünden ısıtma ya da soğutma seçilebiliyor. Isıtıcı için Saç kurutma makineside bi seçenek olabilir.

(Bülent Çilingir) #10

Saç kurutma makinesi değilde;20 tl alınabilecek sıcaklığı sabit olan Akvaryum ısıtıcısı kullanılamaz mı?

(Mert Erkol) #11

Akvaryum ısıtıcısı bu sistemler için pek uygun bir seçenek değil.

Bu arada bu sistemleri uygularken dikkat etmek gereken bir kaç önemli nokta var. Isı değişimlerine karşı ne derece dayanıklı olduklarını öğrenmek, sigorta değerlerini bilmek gerekiyor. 120W lambayı sürekli olarak çalıştırdığınızda da ciddi bir elektrik sarfiyatınız olacak bunu da görmek lazım. Ayrıca sistemin, 120 watt lambayı sürekli çalıştırmak üzerine dizayn edilmediğini de söylemek lazım.

Soğutucu özellikle akıllı soğutucu işi benim de üzerinde çalışmalar yaptığım zor bir iş son aşamasına gelene kadar da sürekli kontrol gerektirecek gibi görünüyor.

(biraci) #12

Ben kovayı içinde geldiği kutulara koyup kutulara da buz koyarak soğutuyorum şu an(gündüzleri). Cenk’in strofor kutusu yönteminin daha da iptidai olanı :slight_smile: Havaların iyice soğuyacağı zaman da aynı yöntemi geceleri sıcak su torbası ile uygulamayı düşünüyorum. O zaman da gündüz bir şey koymak gerekmeyecek muhtemelen. 15 dereceye kadar maya gayet güzel çalışıyor biraz yavaş da olsa. Fermantasyon süresi uzuyor (yazınki 2 haftayı artık 3 haftaya çıkardım bir kova daha alarak). Ama daha temiz bir bira elde ediliyor. Tabi gönül ister ki özel bir fermantasyon buzdolabımız olsun, ama imkanlar bu kadar :smile:

(sahabcan) #13

EMKO’ yu aradım. Yerli elektronik imalatçısıdır kendileri. STC-1000 muadili yok onlarda.

(Ezio Auditore) #14

Eczaneden simdi o kopuk ilaç kutularini soracagim. Ölçüleri nedir?

(Sarahaten) #15

atilafilmer bey eliniz deymişken bir de keg ve CO2 tüpü kullanımına başlasanız çok güzel olur. CO2 tüpünü efes 10 liraya satıyormuş. http://www.akvaryum.com/Forum/10_tl_ye_co2_tup_!_k803816.asp

(Atila Filmer) #16

Valla pek mobil değil :smile: Ev tüketiminden çok, ailecek pikniğe parka gidiyoruz. Şişe daha rahat geliyor, ama neden olmasın, ileride modifikasyon yapılabilir. Her şey sırayla :smile:

(Cenk) #17

Yanlis bilmiyorsam stc 1000 de sogutma ve isitma icin iki cikis var. Eger isitma duzenegi de kurmayacaksaniz, yani sadece buzdolabina baglayip sogutma yapacaksaniz, emko nun dijital termostati iş görür. Veya aliexpress den stc1000 alinabilir.

(sahabcan) #18

Gitti gidiyorda STC1000 90 lira. Emko 70tl. :smiley:
Yapmışken ikisi birden yap gitsin. :smiley:

(Timur Mert) #19

Elimde hurda bir meşrubat dolabından sökülme bu alet var nasıl değerlendireceğim konusunda yardımcı olabilecek arkadaşımız var mı ?

(Cenk) #20

buzdolabınızın üzerindeki termostatı iptal ederek bunu takabilirsiniz. Veya bunu ayrı bir kutu üzerine monte ederek buzdolabının mevcut termostatını sökmeden harici olarak da kullanabilirsiniz.