THE BULLDOG NO1 LAGER - Renk çok koyu, tat ve görüntü amber ale ye yakın

Herkese Merhaba
Ilk bıramı lager kiti ile kurdum ve sonuçlarını sizlerle paylasmak ve yorumlarınızı almak istedim
Kit tamamen kitapçıkta anlatılanlar doğrultusunda ve 1kg şeker ile kuruldu
Kovada yaklaşık 3 hafta durdu ve aşağıda ki fotoğrafta ki şişe 10 gün sonra açılan şişe
Ne yazık ki sucak bir dönem oluşu ve seyahatlerim yoğun olduğu için genelde 25-26 derecede ancak tutabildik kova içindeyken

Renk : Fotodan gorebileceğiniz üzere çok koyu(birazda ışıktan kaynaklanıyor burada ki çok koyu renk) ama genel olarak amber ale ye yakın bir görüntü. Daha sonra açtığım şişelerde renk gittikçe açıldı ancak hala olması gerekenden daha koyu
Tad : İlk yudumda her için hafif bir acılık hissediyor ancak bir kaç yudum sonra damak alışıyor. İlk açtığım şişelerde acılık biraz daha fazlaydı zaman geçtikçe azaldı ama devam ediyor
Gaz : Şişeleme sırasında toz şeker ile aynen kitapçıkta yazdığı şekilde yaptım. Biraz daha gazlı olabilirdi ancak çok kötü değil
Köpük : Foto da görüldüğü üzere köpük seviyesi güzel ancak çok kalıcı olmuyor

Özellikle rengin neden bu kadar koyu olduğu ile ilgili tecrübleri paylaşırsanız sevininm. Çünkü önümüzde ki hafta 2. kiti kuracağm ve hata yaptıysam tekrarlamak istemiyorum

4 Likes

Etiketiniz guzel olmus oncelikle soyleyeyim dedim.
Lageri sisede en az 1 ay bekletmeye calisin,farki goreceksiniz.
Köpük icin bugday dme tavsiye edebilirim ben bock’ta denedim etkili oldu.

Teşekkür ederim :slight_smile:
Şu an ilk şişelemenin üzerinden 1 ay geçti ancak biraların çoğunu tükettik bile
Şişeledikten sonra 1 ay beklemenin buzdolabında veya oda sıcaklığında olması fark eder mi?
25-26 derecenin altında tutma şansım yok ne yazık ki

Birde ilk kit kurduğunda 1 ay beklemek çok sabır gerektiriyor :slight_smile:

İlk kit icin uzun surecli bir secim olmus allahtan belcika tarzi bir bira kurmadiniz onlar 2 aya yakin.
Dolapta bekletmeyin mayalarin calismaya devam etmesi icin disaridaki sicakliklar uygun zaten lager de olsa kit mayasi ale turu , o yuzden sicaga dayanikli.
Ben icmeden 1 gun once dolaba koyuyorum yeterli oluyor.

Sanırım bu bulldog premium lager isimli kit
Kiti 23 litre olarak kurdunuz diye tahmin ediyorum.
Bu kit toz olarak çıkıyor sanırım.
Toz kit kullanmak daha uygun olabilir çünkü bir sonraki kitimi cam 15 lt lik iki damacanaya yarim yarim paylaştırarak 11 er litre olarak yapmak istiyorum.

1 Like

Merhaba
kullandığım kit sitede satılan Muntons Lager bira kiti
İçeriği
1,8 kg metal kutuda şerbetçi otlu malt özü
6 g alüminyum folyo pakette bira mayası

Ben 1 kg şeker ile kurdum kiti KMO kulanmadım