Ticari biradan maya almak

(Yakup Cansever) #21

Merhabalar, konu ile alakasız olacak ama tecrübenizde yararlanacağımı düşünüp acemi fıçı biracı olarak size bir şey danışmak istiyorum. Fıçıda 13 gündür co2 ile gazlanmakta olan biram var. 1derece soğuklukta 0,9barda gazlanmakta ve ilk gün 25psida 24 saat bekledi ayrıca co2 baglamadan 2 gün önce biramı 1 dereceye düşürüp öyle bağlamıştım. İki kez köpük ile kaçak testi yapmama rağmen bütün ekipmanlarım ve hortum baglantıları dahıl biram bir türlü istediğim seviyede gazlanmadı şuanda da gazı çok az ancak köpük durumu gayet yerinde. Co2 tüpümü sıfır almıstım, regulatorumu 2.el bi micro matic marka akvaryumcu arkadastan temin ettim. Acaba regulatorde bir problem olabılır mı çünkü tek aklıma gelen regulatorde sorun olabileceği, 13 gündür kafayı yiyecek duruma geldim neden gazlanmadığını çözebilmek için.
Gazlanma durumu bu şekilde

(Taylan Özdere) #22

Kusura bakmayın ama lütfen öncelikle forumda gereksiz BÜYÜK HARF kullanmayın. Bağırmak anlamına gelir ve forumdan uzaklaştırılmanıza yol açabilir.

Sunduğunuz bilgiler yanlış. Temel yanlışlar:

• “Pastörize işlemi düşük sıcaklıkta ısıl işlem” değildir. Genelde 72°C civarında yapılır, bu da fermantasyonu bitmiş bira için düşük bir sıcaklık değildir.
  • Pastörizasyon birada acılaşma yapmaz. Biranın tat profilini değiştirir fakat bu değişimin ne yönlü olacağı seçilen pastörizasyon tipi (flaş veya tünel), sıcaklık derecesi ve süreye bağlı olur. Genelde karamelize tatlara ve aroma kaybına yol açar.
  • Flaş pastörizasyon yapıldığında bunu fabrikaya giderek veya tadım yaparak anlayamazsınız. Isıl işlem hat dahilinde sizin erişiminiz ve görme şansınız olmayan kapalı bir sistemde yapılır.
  • Pastörsüz olması biranın ısıl işlem görmediği anlamına gelmez. Daha düşük sıcaklıkta birayı ısıl işleme sokarsınız. Örneğin 72°C yerine 50°C’de bu işlemi yaparsınız. Teknik olarak birayı pastörize etmemiş olursunuz, fakat bira yine ısıl işlemden geçmiş olur.

Temel noktanıza gelirsek, yukarıda belirttiğim gibi Efes Pastörsüz ısıl işlem görmüş bir biradır. Bu benim bir Efes çalışanından aldığım bilgi. Doğruluğu kesin olmayabilir. Muhtemelen ısıl işlemi düşük derecede gerçekleştirip pastörize etmedik ibaresini etikete koyabiliyorlar. Fakat bu bilgi Forum’da aşağıdaki gibi Efes Pastörsüz reklamı yapmanız için bir gerekçe de değil. Markayı seviyor olabilirsiniz fakat ev biracılarına önerebileceğiniz son ticari marka Efes olabilir.

Gara Guzu ve diğer butik üreticiler yıllardır pastörize ve filtre edilmemiş bira üretip satıyor. Efes’in Pastörsüz diye bir bira çıkarıp etiket üzerinde bunun “Türkiye’nin ilk ve tek pastörize edilmemiş birası” olduğu şeklinde yanlış ve tüketiciyi yanıltıcı bir beyan koyması da işin cabası. İlk olmadığı gibi tek de değiller.

(Mert Erkol) #23

Gerçek bira ve efes pilsen mi? Bira evreniniz gerçekten çok dar.