Tom caxton lager kuru malt tavsiyesi

(Emrah Kursun) #1

İlk bira mı başlangıç setinde ki kıt ile kurdum. Siselerken tadına baktım gayet iyi gaz bile vardı yani sogutup icsem hayır demem.kovada 15 gün kaldı Fakat ev arkadaşım ve arkadaşlarımın bu biralara olan ilgisi beni korkutuyor :sweat_smile: ikinci kitimi lager kuracağım yalnız malt özünde takıldım şerbetciotu aromalı açık renk maltmi yoksa ekstra açık renk malt özü ilemi kurmalıyım. Birde maya olarak kit içerisinde gelen maya ile mi yoksa lager bira mayasımi kullanmalıyım? İlk biramdan bir foto bırakıyorum şimdiden fikirler için teşekkürler.

(Ahmet) #2

Merhaba ilkönce şu uyarıyı yapmadan geçemeyeceğim, o şişeler bira yapımı için uygun değil, depozitolu bira şişelerini yada butik bira da satılan şişeleri kullanın. Sorunuza gelecek olursak bu konuya sanırım en iyi kararı verecek olan kişi sizsiniz zira şerbetçiotu acılığından hoşlanıp hoşlanmama durumunuzu en iyi siz bilirsiniz, maya konusu ise şöyle bu kitin içinden bildiğim kadarıyla lager maya çıkıyor kit mayasını kullanabilirsiniz fakat ben premium maya ile mayalamak ve daha lezzetli biralar içmek istiyorum derseniz ve lager maya ile kurmakta ısrarcı iseniz butik birada satılan premium mayalardan alabilirsiniz. Aralarında ne fark var derseniz bence premium mayalarla kurulan kitler şişede daha çabuk olgunlaşıyorlar. Maya konusunda bilgisi olan arkadaşlar umarım bu konuda cevap verirler.

(Emrah Kursun) #3

Bir tane bu şişeden var gerisi depozitolu tuborg şişeleri bilmiyordum öğrenmiş oldum bunuda rengini merak ettiğim için ve renk süreci için düşündüm sanırım. Bundan sonrası için kullanmam :ok_hand: şerbetciotu aciligini severim fakat lager bira kurmamdaki amac pilsner dan farklı bir tat olmasını istemem yanlış bir kurulum yapmak istemedigim için sormak istedim. Mesela miller gibi hafif bir bira kurmak için hangi kiti kullanmam lazım? Bir dilim limonun yakisabilecegi.

(Ahmet) #4

Kesinlikle mexican cerveza.

(Emrah Kursun) #5

Muntons kalmamis Coopers var buna malt özü olarak bir tane şerbetciotlu malt bir tanede ekstra açık malt kullansam nasıl olur sizce daha önce denedinizmi hocam :blush:

(Ahmet) #6

Coopers mexican cerveza S04 maya 500 gr. ext açık kmö. + 500 şeker ile kuracağım. Ürünleri aldım kovanın boşalmasını bekliyorum.

(Emrah Kursun) #7

Hocam lager bira mayası kullanmak gerekmiyor o zaman lager kite ale mayada kullanabiliriz doğrumu? Mesela lager kullanırsak ne olur daha mı iyi yoksa farketmezmi?

(Ahmet) #8

Kullanabilirsin tabi. Lager maya ile kurarsan düşük ısıda ve uzun fermentasyon süreci olmalı, ev ortamında lager ısısına ulaşmakta zorlandığımız için genelde ale maya ile kuruyoruz.

(Hasan Ali) #9

sanırım siz sorularınıza cevap bulmussunuz ama boyle bir sise gordugumu hiç hatırlamıyorum tam olarak ne sisesi bu?

(Emrah Kursun) #10

Hocam 50 ml miller şişesi :grin:

(Emrah Kursun) #11

Bugün Coopers cerveza yi 500 gr ex açık dme ve yaklaşık 750 gr şeker ile kurdum hocam bunun yanında tomcaxton lager söylemiştim içinden çıkan şerbetci otu extratindan birazcık kullandım bakalım nasıl sonuçlar verecek. Şu an kova sıcaklığı 20 derecede oda 20 derecede. Umarım bir aksilik çıkmaz :blush:

(GambLe41) #12

Kesinlikle katılıyorum, coopers ı bilemem kurmadım ama Muntons Mexican Cerveza pişman etmez :slight_smile:

(Emrah Kursun) #13

Stokta muntons yoktu. Mecbur Coopers aldım umarım pişman olmam :disappointed_relieved: şimdi endişelenmedim değil muntons olmayınca bak

(GambLe41) #14

Coopers ın da kötü olacağını sanmıyorum, endişe etmeyiniz, BB nın stoğundaki ürünlerin tamamı dünyaca kabul gören köklü markalar…

(Emrah Kursun) #15

Evet dostlar bir kova ve yanında bock kiti sipariş ettim şimdi ikisini bir kurucam bock kiti için k97 maya aldım ama Tom caxton lager için maya yok elimde kendi orijinal kıt mayası nedir nasıl sonuç verir tecrübe eden vRmi yoksa maya söylesem hangisini söylemeliyim :slight_smile:

(GambLe41) #16

Kendi kit mayası ile tam tahıl kurdum, gayet güzel bir maya tavsiye ederim.
Çökelmesi çok iyi özellikle…