Tom Caxton Real Ale Bira Kiti

(mehmet ) #1

Bu kit için bir başlık açılmamış.

Real ale fıçı bira demekmiş. Ama, bizim kültürümüzdeki fıçı bira değil bu. Fermentasyondan sonra fıçılara koyup pub’lara yollanırmış bira. Sonra, mahzende bekler, sırası gelince açılır, servis edilir ve 3 gün içinde tüketirmiş. Karbondioksite basma ve benzeri bir şey olmadığından, acil tüketilmeli imiş.
Biz şişede yaptığımızdan ne kadar real ale olur bilemiyorum.
Daha şişelemedim ama kit mayası ile 1040 ile başladım. oda 22 derece. bir hafta dolmadan 1010 ve gaz çıkışı bitmiş görünüyor. biraz daha bekleyeceğim. Yalın bir tadı var.

(mehmet ) #4

Bugün şişeledim.17 gün oldu. bir hafta sonra gaz çıkışı nerede ise durdu, sonra tekrar hafif hafif başladı. Bugünkü ölçüm 1004 idi.
Gazlı idi. test numunesi bu haliyle içilebilir geldi bana! Buğday sarısı renginde oldu. 1kg kit kuvvetlendiricisi - pale malt özü ile yapmıştım.
Eski tarz biralara yakın olsun diye 2.5gr değil, 1.7gr cıvarında şeker ile şişeledim.

(Mahtan Sirfalas) #5

Bugün sipariş verirken 2 defa sepete ekleyip çıkardığım bir kit. şişede 2 hafta sonra nasıl bir sonuç alacağını merakla bekliyorum. Umarım güzel olur.

(ender ) #6

Herkese selamlar,bu ilk paylaşımım.Tom Caxton Real Ale kiti kuracağım,kit içindeki 10 gr toz şerbetçi otunu başlangıçta mı yoksa şişeleme öcesi son 3 günde mi kullanmalıyım? Birde toz halinde mi serpmeliyim?

(mehmet ) #7

Açıklamada mayadan önce katın diyor. Bana garip gelmişti ama dediği gibi yaptım. Kokudan çok acılık veriyor sanırım. Şişelemeden 3,4 gün önce katınca da bir sorun olmazdı sanırım.

(UMUT) #8

7 Eylül Kurulum 1,8 kg Şeker Orjinal Maya ile 22 lt 28 Eylül şişeleme (4.16 gr)
Bu kitin tadını merak edenler için İzmir içindeki arkadaşlarla paylaşım yapabilirim. Bende içinden çıkan tozu Şot torbasına ekleyerek başlangıçta koyum, ama pek aroma tadı alamıyorum, 3 gün kala eklense daha iyi olurmuş gibi geldi. Rengi kehribar gibi. İçimi rahat. Ama kendi mayası ile biraz daha şişede koşullanması gerekiyor.

(Ulaş Erbil) #9

bu kitle gelen şerbetçi otu özütünü fileyle falan atmanıza gerek yok, direkt döküp karıştırın beyler.

Maya olarak ne seçmek lazım bu kite? Empire Ale aldım ben, uyar mı acaba ?

(mehmet ) #10

ŞO’nun tamamını kullanınca biraz acı oluyor. Tavsiyem 2/3’ünü denemeniz şeklinde. Daha makul bir bira olur. Acı seviyorsanız o ayrı :slight_smile:

üzgün bir şekilde ben pek beğenmedim. acaba hiç şişelemeden içmek daha iyi mi olurdu? Tadı test ederken fena değildi. başka şişeleri de denemeliyim…
Ben yaparken üzerinden yaz geçmiş kuru malt özü kullanmıştım. Bu tadını bozmuş olabilir.

(Kamuran Ertaş) #11

Ben de kurdum. Bugün 8. Gün. Gaz çıkışı neredeyse durdu. İzmirdeyim. Siz izmirin neresindesiniz? Tadını çok merak ediyorum. Heyecanla almıştım. Tadı nasıl? Şişeleme yapsam mı acaba?

(Eren Akyıldız) #12

Bende bu kiti aldım ve 2 gün için de kurarım. İçinden çıkan kağıtta yanlış hatırlamıyorsam yarım çay kaşığı şişeleme şekeri koy diyor.Bizde genellikle 2 kesme şeker deniyor ben hangisini yapsam doğru olur .Birde bunu S-04 maya ile kursak olurmu deneyen var mı?

(Tncr) #13

Bende sipariş verdim us-05 maya ile kuracağım.
Türün karakteristiğine az gazlı olarak servis edilmesi uygun olduğundan 2.5-3 gr şişe şekeri öneriliyor.
Siz gazlı seviyorsanız 4 gr da kullanabilirsiniz.
Ben şişelemenin yarısını 2.7 gr. şeker, yarısını 4.16 gr. şeker ile yapmayı düşünüyorum.

(Eren Akyıldız) #14

Teşekkürler.Aslında bir kısmını farklı miktarda şeker ile kurmak iyi fikir.

(Tncr) #15

Rica ederim.
Farklı şeker miktarı bir daha ki kurulum için fikir sahibi olmak adına iyi olacaktır.

(Tncr) #16

1.7gr. şeker ile gazlanma nasıl oldu?

(mehmet ) #17

Ben köpük sevmediğimden, bardağa köpürtmeden koyuyorum. Dolayısıyla Görünürde köpük yoktu. İçimde ise bir azlık, yetersizlik hissetmedim.

(Eren Akyıldız) #18

Bugün kitimi 500 gr orta kuru malt özü+700 gr şeker ve S- 04 maya ile 1042 og ile kurdum.Hava çıkışı aşağı yukarı 5 saat sonra başladı.İçinden çıkan şerbetci otunu bitime 2-3 gün kala eklerim.

(Eren Akyıldız) #19

12.gün ilk ölçümü yaptım 1011 çıktı.Lezzet olarak içimi çok rahat yumuşak ve yoğunluk olarak da iyi sanırım gazlandıktan sonra çok güzel bir bira olacak. Ben beğendim.

(Tncr) #20

Ben de US-05 maya, 1kg şeker ve 500gr dme ile kurdum.
9. günde bugün ölçmeyi düşünüyorum ona göre dry hop yapacağım 3 gün öncesinden.

(Tncr) #21
  1. gün 1014 çıktı neredeyse aynı hızla ilerliyor sizin kurulumla.

(Eren Akyıldız) #22

İkinci ölçümde aynı çıktı 1011 14 gün oldu.İçinden çıkan şerbetci otunu içine döktüm .Pazar günü şişelemeyi düşünüyorum.