Triple Kiti FG 1030 da sabit

Merhabalar,
15 Ekim’de iki kit 18 lt olarak mayaladığım, maalesef OG ölçmediğim Triple kitimde 3 gün ardışık ölçtüğüm FG değeri 1030 olarak sabitlendi. Kovada basınç ve kapağa hafif dokunmakla gaz çıkışı var. Üstadlardan sorunun sebebi, çözümü ve şişeleme zamanı konusunda yardım istiyorum.

Selamlar. Tripel kit başlangıç da yüksekse, 1030 FGde fermantasyon bitmiş olabilir.

Benim diabolo kitim de 10 gündür hep 1020 değerde kaldı.3 hafta kovada durdu ve 10 gün hep aynı değer.Bence alkol yoğunluğu daha yüksek olduğundan bu değerlerde kalıyor olabilir.Ben bugün şişeledim bakalım neler olucak.

1 Beğeni

Benim tripleda 17 gün sonunda 1016 şu anki FG si 2 kit kurdum 1200 gr şeker kullanmıştım, şişelemeye geçmeyi düşünüyorum sizin kitinizin FG’sinde düşme oldu mu acaba birde ne ile kurmuştunuz şeker dme?

ben likit maltözü ile kurmuştum, günaşırı 3 ölçümde de 1030 da kaldı yoğunluk, butikbiradan gelen tavsiye ile 3 gr şişeleme şekeri ile şişeledim

1 Beğeni

Benimki de 19 günün sonunda, ısrarla 1028’de kalınca, bu akşam şişeledim…
İlk değer 1075 idi…Orta renkli kuru malt özü ile kurmuştum… Görecez bir kaç ay sonra… :slight_smile:

Brewferm beni açıkçası biraz endişelendiriyor. christmas kiti 1022’de kalmıştı. tek şekerle şişeleyip geçmiştim.
Bu aralar Abdij kurmaya niyetleniyorum. Kurarsam eğer BE-256 maya kullanmayı düşünüyorum. Çünkü kit mayasının sindirimini hesaplayınca %60 civarlarında geziyor. Sanırım kitlerin depolanma koşulları, içerisindeki mayanın üretim tarihinden de kaynaklanıyor olabilir.

Fg si yüksek çıkan kitlerde gözlemlediğim dip tortusu hep fazla idi. Sanırım çok iyi katıştıramadığım veya malt özününü doğru eritemediğimiz için oluyor.

Bundan olması imkansız, hiç eritmeden taş gibi konulan candy sugardan bile zerre kalmıyo. Yüksek OGli kitlerin yüksek FG ile bitmesi normal, kitin malt özünde daha fazla malt kullanıldığı için daha fazla fermente edilemeyen şeker mevcut birada.

İki kere Smugglers kurdum ilkinde 1012 ikincisinde 1020 ile şişeledim. Her ikiside kovada 3 hafta durdu ve ölçümler son 3 gün sabitti. Tek fark ikincisinde ciddi fazla tortu vardı. Haaa tadlarda ciddi fark yok ayrı konu.

Diabolo OG 1075-1080 ile başladı. FG iki ölçümde 1020 ile 20. günde şişeledim.

yüksek OG her zaman yüksek FG ile sonuçlanacak diye birşey yok bence. @bald63 1075-1080 ile başlayıp 1020 de bitirmiş. ben christmas kitinde 1062 ile başlayıp 1022 ile bitirdim. burada mayaların sindirim oranları önemli diye düşünüyorum. sindirimi düşük maya ile ulaşılacak sonuç hep yüksek FG olacaktır bence.en güzeli kit harici bir mayayı yeterli miktarda kullanmak olacak. kovaya atılacak maya gramını hesaplamak için uygulamalar var internette.

Bu arada BE-256 maya kullandım. 9 litre için 1 paket (11,5 gr.) maya ucu ucuna denk geldi sanırım.