Türk Tuborg - Frederik serisi

(ozan) #1

Türk Tuborg, Tuborgun ilk brewmasterı Frederik anısına özel bir seri çıkarıyor. Seride mosaic ipa, marzen lager, brown ale olacağı bilgisi sosyal medyada paylaşılıyor. Yine söylentiye göre bu seri marketlerde satılmayacak sadece büyük şehirlerde ve 70 mekanda bulunacak. Paylaşılan fotoğraflarda seri için üretilmiş çok güzel bir snifter bardak da var. Konu hakkında detay bilen var mı acaba?

( P.G.) #2

Grupta fotoğrafını gördüm ve oradaki yazışmalardan anladığım şimdilik marketlere gelmeyeceği ve mekanlardaki en düşük satış fiyatının 33 cl için 18 TL olduğu yönünde. Dışarıda içerken yaygın lagerlere göre fiyatı az biraz pahalı tutulup makul fiyatlarda olursa tercih edilebilir yoksa yabancı bildiğim güzel biralar varken niye tercih edeyim? Ama bir kez denerim. Peki marketlere gelse alır mıyım? Sanmam :slight_smile:

(Metehan) #3

Türk Tuborg-33-18 üçlemesini görünce ister istemez şu tepki oluştu bende: :joy:

Şaka bir yana merak ettim denemek ve deneyenlerin yorumlarını okumak isterim :smile:

(Arno Kalaycı) #4

istanbulda herhangi bir tekelde bulabilen var mı acaba?

(alkan_d) #5

Kadıköy RocknRolla’da IPA ve Brown Ale denedim. 16şar liraydı.

IPA İngiliz tarzı. Amerikan versiyonları gibi turunçgil patlamaları yok. Acılık yüksek. Gövde gayet yerinde. (İngiliz) Tarzın güzel bir örneği olmuş.

Brown Ale baya iyi. Kavrulmuş maltların verdiği kahve, fındık gibi tatlar yerli yerinde. Acılık yok denecek kadar az. Yine gövdeli, dolu dolu bir bira.

Denemekte kesinlikle fayda var.

(.) #6

Sadece mekanlarda olacağı bilgisini almıştım

(alkan_d) #7

Marzen Lager de denedim. Kadıköy Belfast - 18 lira.

Gerçek bir Alman deneyimi var bu birada. Klasik Alman biralarından çok zevk almam. Bunu da ayda yılda bir içerim ama gerçekten iyi bira. Hafif kehribar ve berrak rengi, dolgun malt tatları, yumuşacık noble şerbetçiotu ile kesinlikle çok kaliteli bir bira.

İlgilendiğimizi gören mekan sahibi abimiz de çok iyi ağırladı bizi sağolsun.

Tuborg turnayı gözünden vurmuş. Şişesinden bardağına, tadım setinden tepsisine kadar müthiş işçilik var. Acayip detaylı bir süreç olmuş belli ki. Bravo diyorum.

(AOzkan) #8

Bugün Instagram da bir market dolabında paylaşılmış fotoğraflarini gördüm. Market veya tekel de satış yapılan yer bilgisi paylaşabilecek kimse var mı?

(Alişan) #9

İzmir Forum Bornova Kipa’da Frederik’in 3 çeşidini de satıyorlar. Fiyat olarak makul geldi. 35cl 10.50tl olarak satılıyordu.

(Sefa Burak) #10

Ankara Ankamall 5M Migros’ta 3 çeşidi de satılıyordu ama fiyatı aklımda kalmamış :sweat_smile:

(Dolap dedim) #11

Artık çoğu Migros’ta denk geliyorum yanlış hatırlamıyorsam fiyatı ₺10,5. Benim şahsi tercihim brown ale yönünde. Genel olarak seriyi pek beğenmedi isem dahi Türk biracılık anlayışına katkısı olacağını düşünüyorum.

(ömür) #12

Kardeşim böyle giderse bu ülkede bira kültürünün gelişmesini falan beklemeyin zam zam zam senede 2-3 defa zam gören bir yatırım tüketim aracından ülkeninde genel ekonomik durumuna bakarsanız gelişme vs beklemeyin. Bunların tam tersi olacak çünkü evet gayet üzücü bir durum ancak böyle giderse ortada ne üreten kalır nede tüketen… Gelelim ürünlere ben Ankarada ki migroslar için mail attım geri dönüş yaptılar satmıyorlarmış. Bayilerde zaten yok bir bulsam pahalı demeyip alacağımda bulamadım bir türlü ama bardağı hediye olarak geldi çok güzel bardakları var bir de seriyi bulursam tamamdır. Bu hamleyi ilk efes yapmıştı bardak konsept vs çok özenmemişti ancak yapmıştı ve piyasaya çok erken sunmuştu bayilerde halen bulmak mümkün. Tuborg da verse iyi olacak artık.

(Yiğit) #13

Merhaba,

Caddebostan Migros’ta kendisine ulaşabilirsiniz. :slight_smile:

(Samet) #14

Uzun zaman oldu foruma bakmayalı.
Malum yaz, üretime ara verdik. Neyse…
Frederik serisinden Marzen Lager’i denedim Ankara’da bir mekanda.
Öncelikle şişe tasarımı harika 10 puan. Daha iyisini görmedim.
Biradaki gazlanma gayet iyi ama köpük hiç kalıcı değildi. Belki de bardak uygun şartlarda yıkanmadı.
Lezzet olarak ale gibi bir lager denilebilir. Malt dokusu dantel gibiydi. Katman katman. Durup düşünüyorsun yani. :roll_eyes: Mevzu bir lager olduğu için böyle mini bir övdüm. Tuborg Amber birasına da benzettim. Kitler içinden buna en yakını sanırım Muntons lagerdir.
Acılık yok denecek kadar azdı.
Kullanılan maltlar içinde maris otter ya da melanoidin kesin vardı gibime geliyor.
İnce ve orta uzunlukta bir acılık için de Doğu Avrupa şerbetçiotları kullanılmış olabilir. Ama az mı koymuşlar napmışlar…
Bisküvi gibi bir lager.
Yine de eh işte.
Samuel Adams wins…
Sevgiler, bol biralı günler.