Türkiye'de Bulunabilen Bira Tipleri

(Ezio Auditore) #1

Bock tipi ticari bira Türkiye’de satılıyor mu? Markası nedir? Nereden bulabilirim?

Oranje Bock Spotlight Brewery
(biraci) #2

Bildiğim kadarıyla satılmıyor…

(prnrml) #3

Bu ayın ortalarında Paulaner Salvator Türkiye’ye gelecek diye biliyorum. Muhtemelen İstanbul’daki bilindik tekel marketlerde bulabilirsiniz.

(evbiracisi3 ) #4

Alsancak ta cafe del mundo var bira seçenekleri oldukça geniş. Biralar ithal yer de Alsancak ta olunca fiyatlar çok makul değil. İki biraya bir kit parası verebilirsiniz.

(alkan_d) #5

Şöyle bir liste var:

İstanbul:
Rind Pipo
Milka Şarküteri
Modalı Tekel Shop
Kral Tekel (Moda)
Savoy Tekel (Sıraselviler)
La Cave (Cihangir) (bar fiyatına ve oda sıcaklığında satar)
Comedus (Asmalımescit)
Tekelist (Beşiktaş Şair Nedim)
Erdal Tekel (Kazancı Yokuşu) (Craft bulamazsınız ama Efes ve Tuborg’un bütün ithal ettikleri vardır)
Anıl Tekel (Ortaköy Dereboyu)

Ankara:
Repa Drink Shop
ARX Tobacco Shop

İzmir:
Penny Tobacco
Kale Market

Eskişehir:
Aytaç Tekel

Tatilde de güzel birasız kalmayalım diye şunları da ekliyorum:

Fethiye:
Aytek Tekel (Efes ve Tuborg’un tüm ithal biraları+GaraGuzu bulunur)
Mancero Steakhouse (Menüde yoktur ama GaraGuzu bulunur)
El Camino Hostel & Pub (Tuborg’un tüm ithal biraları+GaraGuzu bulunur)

Akyaka:
İçkicim Tekel (Efes ve Tuborg’un tüm ithal biraları+GaraGuzu bulunur)

Datça:
Roll Bar (İstanbul’da ne varsa burada da var)

Kaş:
AYI Pub (İstanbul’u aratmaz, o derece iyi bir bira çeşitliliği vardır)

(Alisan Pehlivanoglu) #6

Alsancak La Puerto’da bira cesitliligiyle ovunen bir mekan. Hatta yaptigim Bitter olmus mu diye denemeye bir adnam’s ghost bitter ale ile karsilastirdim, gayet de olmus bence.

(Ezio Auditore) #7

Makrocenter da da perakende olarak alabileceğimiz çok çeşit olmasa da ilginç biralar bulabiliyoruz. Blue Moon gördüm de alamadım haftasonu. Bir de octoberfest bira gördüm Makrocenterda. Yüksek alkollü olduğu için çok cesaret edemedim. Hala Bock tipi bulabilmiş değilim. Aramaya devam ediyorum. Del Mundo’da draft Guinness çok iyiydi bu arada tavsiye ederim. 18 TL’ydi bardağı. Biraz fazla ama Draft Guinness için değer arada :wink:

(chngum) #8

Selamlar. Şöyle bir görsel vardı. İşinize yarayabilir.

(Ezio Auditore) #9

Bu grafiğe göre aşağıdaki markaları bulmamız gerek. Arkadaşlar dağılalım :smile: Mutlaka bulmalıyız bunları. Bu arada sanırım buğday bock’u mu oluyor bu. Weisse bildiğim kadarıyla beyaz demek ve buğday biraları için kullanılıyor.

Schneider Weisse Tap 5 Hopfen,
Schneider Weisse Tap 6 Unser Aventinus

Yine de güzel gelişme. Teşekkürler bu muhteşem kaynak için.

(Ezio Auditore) #10

Arkadaşlar! @haan’in önerisi Metrolarda bulunan Korstritser’i denememiz bock için fikir vermesi açısından. Aynı şey değil ama en azından yakın tadı.

(Onur Keskin) #11

@Spotlightkid katılıyorum abi .Bir arkadasımızın BOCK kitini denemiştik 2 hafta once . kovada 3 hafta sisede 5 hafta beklemiş …Bugune kadar içtiğim en lezzetli bira idi… ama Korstritser de fena degil hani…:slight_smile:

(Ezio Auditore) #12

Şu bock birayı övdükçe gidip Damla’nın damacasından alıp bir an önce başlayasım geliyor. Malum Oranje Bock var şu anda sadece. Evde otuzbin tane kova ve damacanayı koyacak yer zor buluruz tabi. Bekliyorum mecbur. Bugüne kadar içtiğim en lezzetli bira ifadesi çok iddialı. Ama ellerim titriyor. Napsam alsam mı bi tane :smile:

(Onur Keskin) #13

ya şöyle diyeyim; gercekten cok lezzetli idi. E tabii bu arada butik biralar arasında diyorum … :slight_smile: bende dört gözle bock kitinin gelmesini bekliyorum.:smile:

(Ezio Auditore) #14

Oranj bock’a cesaret edemediniz sanırım şimdilik. Büyük kiti denedikten sonra denesek iyi olacak diye düşünmüştüm.

(Onur Keskin) #15

stout denedin mi abi? o da cok guzel…:smile: ben yaptım ve daha ilk gun siselerken neredeyse bir 33 luk içtik.Tabii o yanık tadı sevmiyorsan ayrı da…

(Ezio Auditore) #16

Guinness çok severim. O yanık tadın hastasıyım. Kafası ayrı güzel oluyor. Ama yok önce bock deneyeceğim karar verdim. Nasılsa Pilsen kovada. Yılbaşına kadar Bock kiti gelmiş olur herhalde. Stout’u da tabi ki deneyeceğim. Ama Guinness sever olarak beklentim üst düzeyde olunca, hep tereddütteyim. 1-2 kasa daha alıp, evdeki antipatimi daha da arttırmayı düşünüyorum. Pilsen ve Lageri herkes içer, ama bock ve stout herkesin beğeneceği biralar değil. Pilsenleri başkaları içsin, ben yanık arpa suyumu damardan alırım böyle :smile:

(Onur Keskin) #17

abi o zaman gene iddialı konusacagım :slight_smile: kesinlikle stout dene derim…yani bock gelmez ise diyorum biryandan da…:slight_smile: bu arada ocak ayında bir aksilik olmazsa eskisehirde bir tadım tertiplemeyi dusunuyorum… haber verecegim.Gelirsen denersin :smile:

(Ezio Auditore) #18

O zaman @haan beyin dediği bock pişman etmez lafı doğrulanıyor burada. Tamamdır. Bekleyeceğim Bock’u 3 haftaya gelmezse Stout kuracağım… :smile:

(alkan_d) #19

Cihangir Savoy’da vardı bunlar. İstanbul’da yaşıyorsanız göz armakta fayda var.

(Tolga) #20

metro marketlerde çok çeşitli dünya biraları var. ürün etiketlerinde de yeterli açıklama mevcut. bulunduğun yerde bir metro market varsa bi göz gezdirmeni tavsiye ederim.