Tusido Pilsner İlk Denemem

(Tuvan) #1

Herkese merhaba,
Öncelikle Türkiye’de böyle bir platformun altında ve birasever binlerce kişinin arasında olduğum için çok mutluyum.
Taylan Bey , Türkiye ve biz biraseverler adına büyük bir adım atarak bizi bu eğlenceli hobinin içine soktuğunuz için çok teşekkür ederim.
Unutmadan bu işlere babamı da 68 yaşında bulaştırarak kendime ortak ettim.
Ben de herkes gibi ilk setimi Muntons Pilsner ile kurdum.Kısaca özetlemek gerekirse bir takım acemiliklerle birlikte 24 lt , 1 kg şeker ile kurarak , 15 gün kova , 7 gün 20 derecede ve bugün itibariyle de 4 gündür buzdolabında bekletmekteyim.10. günden itibaren tadıma başladım hem gelişmeyi görmek hem de sabırsızlandığım için.

Tabi ki İzmir de olduğum için ve babamın da yardımıyla yalıtım işini kısa sürede çözdük.

İlk başta korktuğum fazla litreli kurulum dme kullanmama ve kovayı yeterince iyi çalkalayamama gibi konuların aslında yersiz olduğunu ve asıl olayın beklemekten geçtiğini de öğrenmiş oldum.
Bu noktadan itibaren tek amacım yaz boyu çeşitli ürün stokları çıkarmak ve evin içinde yer bulabilmek olacak​:smile::smile::smile:

(evbiracisi1) #2

etiketler çok güzel görünüyor.
emeğinize sağlık :slight_smile:

(Tuvan) #3

Tesekkur ederim , baski kalitesi acisindan vinil gercekten iyi sonuc verdi.

(Oguz) #4

Dolap içi yalıtım güzel olmuş, İzmir’de lazım kesinlikle. Benim de çözüm aradığım bir konu.
Nihai ürün başarılı gözüküyor. 3 etiket olayını anlamadım ben değişiklik olsun diye mi o şekilde yaptınız? Bir de alkol oranı 77 sanırım? :smiley:

(Tuvan) #5

Ucuz olmasi icin Gida Carsisindan almayi tercih ettim xps yalitim malzemesi olarak satiliyor.
Etiket tasarimlari icin ugrasirken 3’u de gozume hos geldi nasil duracajlarini gormek icin hepsindrn bastirdim.
Fotografta tam gozukmuyor olabilir ama alkol orani icin ?? yazdim.Sanirim artik hidrometre alma zamanim gelmis.:smile:

(Oguz) #6

Ben de şu an İzmir’de Pilsner kitimin fermantasyonunun bitmesini bekliyorum. Sizden farklı olarak ben 21lt kurdum. 23 derecede bekletiyorum. 10 gün sonunda şişeleyeceğim. Alkol oranı benzer olacaktır, sizinle de paylaşırım.
Etiketlerde soldan 1 ve 2 favorim.

(Tuvan) #7

Litre olayina 2. kitte uyanarak ipa’mı ben de 21 lt kurdum hatta 3.de 20’ye inmeyi planliyorum.Siselemeniz sonrasi mennuniyetle takas yapabilirim boylece yorum farklarini da gormus oluruz.

(tolga) #8

son resimdeki köpüklü bira resmi şişeledikten kaç gün sonra çekildi?bende 2 hafta kovada beklettim 1 hafta sonra bir şişe açtım az bir tıs sesinden başka birşey yok.köpükte yok gazda yok…

(Tuvan) #9

O resim 10.gun cekilmisti sanirim.Gazlanma konusunda siseleme sekeri olarak 2 adet 750/360 kullandim siz nasil yapmistiniz?

(tolga) #10

ben başlangıç setinde çıkan şeker ölçeginden 0.5 olan kısmı kullandım.kitapçıktada eğer şişen 50cc ise 0.5(4gr) 33cc ise 0.3 kullan yazıyor.biranın tadıda gazsız olduğu için iyi değil…hani gazı kaçmış kola içersinde tadı koladır ama zevk almassın benim biramda bu şekilde

(Tuvan) #11

Aslinda kullandigimiz miktarlar ayni , aklima sadece kapagin iyi oturmamasi gibi bir durum geldi ama siseleme aleti bu isi net hallediyor.

(tolga) #12

şişelemeyide onunla yaptım ama bira şişesini full doldurmadım(şişe boyununda hizaladım seviyeyi)acaba bu sebebden dolayımı oldu tam anlayamadım

(Tuvan) #13

Sise icerisindeki bosluk fazla kalmis olabilir.Siseleme cubugu sise icerisindeyken kopugun tasmadan agzina kadar gelmesini bekleyip siseyi o anda cubuktan cikartirsaniz her seferinde ideal miktarda dolum yapabilirsiniz.

(tolga) #14

belkide…1 hafta daha bekleyeceğim…olmadı gazsız şarap gibi içeceğim:))

(tolga) #15

haklıymışsın daha şimdi ağzına kadar doldurduğum birayı açtım…gaz harika köpük harika…1kg şeker ve 1 paket dme ile yaptığım bira gerçekten piyasa biralarına göre daha sert…bir kaç hafta sonra tadı daha güzel olacak gibiydi ama şişelerin çoğu bu kadar dolu değil

(Tuvan) #16

Pilsen icin cok fazla uzulmeyin bence 1 ay sonunda ictigim pilsenim 15-20 gun araligindaki tada cok yakindi.Ben bu hafta 7. kitimi kurdum ilk seferlerdeki bircok hatami simdi telafi etmis bulunuyorum.Bu isin zevki burada yaptikca daha iyisini ogreniyorsunuz.