Üretim ve Stok Dolabı

Herkese Merhaba,

Öncelikle soğutma, ısıtma ve sabit sıcaklık konusunda fazlaca düşündüm. Palet üzerinde bir şeyler yapayım dedim. Palet bulmak çok zor değildi fakat paleti adam edebilmek için alet edevat olmadığından giderler biraz fazla geldi bana bu iş için. Daha sonra karton kutu ve strafor ikilisini düşündüm ve dayanıksız olacağından direk vazgeçtim. Tekzen’de gezerken gözüme 5 katlı raf takıldı. Fiyatı 160 TL olan rafı almaya karar verdim. Raf neden mantıklı derseniz fotoğraftan da göreceğiniz üzere alt kısmını sabit sıcaklık ve yalıtım için strafor ve sunta levhalar ile kapatacağım ve 2 adet fermantasyon kovasını rahat bir şekilde muhafaza edebileceğim. Üst raflar ise işin bonusu olacak. Şöyle ki; dolu şişelerin olgunlaşması için gereken yer işgalinden bir nebzede olsa kurtulup daha düzenli göze hoş gelen ve ortam sıcaklığında tutabileceğim avantajları var. Bunun yanı sıra istiflenmek istenen eşyalarda en üst rafa yerleştirilebilir ve böylelikle eşinizin de gönlünü bir nebze almış olursunuz.

İsteğe bağlı olarak stokta tutulacak şişelerin karanlıkta kalması için yukarıdan bir rafta sunta ve strafor ikilisi ile yalıtımlı hale getirilebilir. Ben ihtiyaç duymadım çünkü bulunduğu oda zaten genelde kullanılmıyor karanlık ve sabit sıcaklıkta tutuyorum.

Yukarıda göreceğiniz gibi paketli ve taşıması kolay bir şekilde alıyorsunuz.

,

Kurulum açısından gerçekten çok basit ben şahsen kurulum şemasına bakmadan hallettim. :slight_smile:
Aynı zamanda ister 5 katlı ister yan yana olacak şekilde de kurulum yapabilirsiniz. Sağlamlık açısından gayet iyi. İlerleyen zamanda duvara sabitleyeceğim olası bir kazayı önlemek amaçlı.

Kurulum aşamasından 2 fotoğraf :slight_smile:

Evet gayet güzel bir yatırım yaptığıma inanıyorum. Strafor ve sunta levha tedariği aşamasındayım. Zamanla güncelleyeceğim konuyu :slight_smile: Hatta Aliexpress’ten led strip sipariş verdim ışıklandırma konusunda da yatırımlarım olacak :smiley:

Bu görmüş olduğunuz yakışıklı ve yüksek alkollü Amber Ale, yakın zamanda kurulumu bitecek olan Üretim ve Stok dolabında yerini alacak. 3 Hafta Kovada 2 hafta şişede beklemiş reggae dinleterek olgunlaşan Pilsner’lerde fotoğrafta yerini almış :smiley:

Şimdilik bu kadar projenin devamını fotoğraflar ile birlikte güncelleyeceğim zaman zaman umarım bazı arkadaşlara yardımı olur ve yeni fikirler ortaya çıkar böylelikle BB forum’un amacına sadık kalmış oluruz diye düşünüyorum!

Dipnot: Bu paylaşımın herhangi bir ticari amacı yoktur!

12 Beğeni

burayı bu yuzden seviyorum iste, gercekten akıllı, becerikli,hevesli insanlar, boyle guzel paylasımlarda bulunup ufkumuzu acıyorlar. İnsanlar bu hobi için ugrasıp, diger insanlara da yardımcı olmak için hevesle paylasım yapıyorlar. ellerinize saglık.
bu is için extra bir buzdolabı almıs olmama ragmen, üretim fazlalıgından;)) koyacak yer bulamayacagımdan korkarken, bu cozum harika oldu, ilgiyle takip edecegim. tesekkürler

3 Beğeni

Bu güzel yorumunuz için teşekkürler elimden geldiğince imkanlarım yettiğince bu projeyi devam ettireceğim :slight_smile:

2 Beğeni

Arçelik ile anlaşılmış sanırsam :grin: :stuck_out_tongue:

Projeye bayıldım. Benzer bir şey yapmak için kolları sıvamak lazım. En üst rafı da kedi için ayırırım.

1 Beğeni

Ben de benzer bir ürün alacaktım da kitin ilk maliyeti vs derken kaldı. En alt kata iki kovayı sığdırabiliyor musunuz peki ? Aslında benim düşüncem sadece biraların kasalarını koymaktı ama yaz gelince yalıtım için daha iyi olacak sanırım. Ellerinize sağlık :slight_smile:

Sponsor yok reklam aldik sadece :slight_smile:

2 Beğeni

Aynen iki kova sığıyor. yalıtımı ölçüleri göz önünde bulundurarak yapmak lazım fazla bir pay kalmiyor diye hatirliyorum. Güzel olacak umarım. bu hafta sonu strafor ve suntayla tamamlayacağım alt kısmı :slight_smile:

2 Beğeni

hafta sonunu bekleyecegim,kovalar sıgıyorsa tamam. bir de gorsel destegi, tadından yenmez. hafta sonu sorarım “ne oldu diye” ona gore;)

bende de benzer bir raf var. 3 katlı. ancak aralardaki raflara kova sığmıyor. ben de her kurulumda belime kuvvet diyerek kovayı çalkaladıktan sonra en üste koyuyorum. koyarken zorluyor ama dolum aşamasında yerinden hiç kıpırdatmadan rahat bir dolum yapma fırsatı veriyor. alt raflara dolu şişelerimi stokluyorum.

2 Beğeni

Niye ukadar ığraşıyorsunuz ki; bi mahallemarangozuna ölçüleri verin size istediğiniz şekilde sudan ucuza istediğiniz gibi birürün yapıverir

O da var tabii ama benim malikane asasörsüz beşinci kat. Kendimi zor çıkartıyorum, Balsa ağacından yapmazsa o ağırlığı kaldırıp kopartmak demontede bile zor. Nereden biliyorum, evde öyle bir gardrop var, 4 kapağın ağırlığı 12 kilo. :stuck_out_tongue:
Çelik rafın bir avantajı da aralıkları kendimiz ayarlayabiliyoruz.

1 Beğeni

Hocam daha iyi ya marangoza yaptır hiç taşıma😉

2 Beğeni

Hafta sonu bir aksilik görünmüyor şimdilik programa sadık kalacağım gibi :slight_smile:

Şöyle ki ahşap dolapta rafları istediğim aralıklarla ayarlamam çok zor. Bu raf hazır olarak direk elden aldım ve montajı gerçekten çok kolay artı iade, garanti vs. olayları da var daha mantıklı gelmişti bana. Ayrıca benimde evim 6. kat ve asansör kullanım dışı, çıkarmak çok zor olmadı 40 50 kg yoktur belkide. odayı ufaktan bir pub havasında dekorasyon olayına da girmeyi düşünmüyor değilim o sebeple istersem ikiye böler yan yana kullanabilirim o avantajı da var bu rafın. Tabi sizin zevkiniz ahşaptan yanadır saygım sonsuz :slight_smile: Makine mühendisi olunca direk “ha çelik mi ya kaynakla dolap genişletilebilir, üzerinde modifikasyon yapılabilir” diyerek düşünmedim fazla aldım açıkçası :smiley:

2 Beğeni

Bencede çelik raf daha mantıklı .
Ahşap dolap çok nazik ve suya dayanıklı değil.

Benim kullandığım dolap kenarlardan kabarma yapmaya başladı ve içindeki sunta görünüyor.
Ben de çelik dolaba transfer olacağım.:blush:

2 Beğeni

arkadaşlar uğraşmak vakit geçirmek çok güzel tabii ama , letgo da gayet temiz tek kapılı buzdolapları 200 tl civarı,yeriniz varsa hem ısıtma hem sogutma için bir termostata bakar ???

2 Beğeni

Letgodan 3 tane dolap baktım 2 sini inceledim 200 liraya satilanlarin coğu pis ve vasattı. O yüzde kontaminasyon riskini goze alamadim. Baktiklarimda kokuda vardi. Dediginiz raf sistemine gore daha mantikli fakat dedigim gibi tercih meselesi saygim sonsuz imkani olan arkadaslar 1500 tl civarina şarap soğutma dolabı edinebilirler. Vestel yapıyor diye hatirliyorum forumda gormustum fakat bulamadim tekrar :slight_smile:

1 Beğeni

Güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. Yalıtım ve dış kaplamayı da yaptığınızda daha da hoş görünecektir. Ben de kendi yapmış olduğum kutuyu kullanıyorum ancak sürekli buz takviyesi yapmak belli bir yerden sonra bıktırıyor. İlk kurulumlarda belki hevesle uğraşılıyor ama cidden çekilecek dert değil :slight_smile: Sıcaklar başlamadan önce kesinlikle buzdolabı alacağım.

2 Beğeni

Markaya takılmayın :slight_smile:
Spotçulardan bu tarz bir soğutucu/dondurucu alıp, sitedeki termostat ile çok rahat kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Soğutma konusunda farklı fikirlerim var :slight_smile: bir klimacı ile gorusuyorum detaylar icin cok erken bakalim :slight_smile: tabiki buzdolabi daha mantikli yaz aylarinda. Fakat buzdolabi islevi gorebilecek bir dolap yapilabilir :wink:

2 Beğeni