Ürik Asit değerleri

(Halil) #1

Rutin checkup’ta ürik asit değerlerim normalin üzerine çıkmıştı. Bugün arkadaşımla konuştum (o da yeni butik biracı) onun kontrolünde de ürik asit miktarı son 6 ay içerisinde 0.8 artmış.

İkimiz de eskiden beri bira içen kişilerdik. Evde bira yapınca insan eskisinden biraz fazla tüketiyor tabii ancak sizin deneyimlerinizi merak ettim. Son 4 aydır ev yapımı bira içmiyorum ama normal bira tüketmeye devam ediyorum. İkinci bir kontrolde durumu buraya yazarım.

(berry) #2

ürik asit değerini arttıran birden çok etken olmakla beraber… alkol ve maya bunlardan biridir… ev yapımı birada her ikiside olduğundan yüksek tüketimi ürik asit değerini arttırabilir… karaciğer değerlerine de bakın eğer onlarda yüksekse alkol tüketimini azaltmanız gerekir…

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Referans aralığı 3.5-7.2 iken benim sonuç 5.5 çıkmıştı ki gayet ortalama bir sonuç.

Artışınızı sadece ev birasına bağlamadan diğer tüm degerlerinizi bir uzmana yorumlatmakta fayda var.
Böbrekler çalışmayı yavaşlatırsa, tiroid bezleriniz az çalışırsa, fazla kırmızı et tüketimi gibi şeylerde artışa sebep olabilir.

(semih E) #4

yaş kaç? ne sıklıkla yapıyorsunuz?

(Halil) #5

Yanlış anlaşılma olmasın arkadaşlar tabii ki ürik asiti etkileyen bir çok faktör var insan bedenindeki her şey gibi. Bizim için faktör ev yapımı biraya başlayınca bunun artmış olduğunu fark ettik ve diğer insanlarin deneyimlerini sormak istedim. İkimizin de yaşı 28. Ortalama günde 1-2 bira içiliyor.

(Anıl) #6

Düzenli olarak her 4 ayda bir kan ve idrar tahlili yaptıran biriyim. Henüz kendi biramdan 1 şişe içtim şişede bekleme sürecinde şuan. 4 ay sonra bununla ilgili net bir bilgi paylaşımı yapabilirim. Şahsi düşüncem biraya ulaşım ve maliyet düştüğü için artan tüketim. Bu tamamen tahmin gerçek değerlere sahip olan biri varsa onun üzerinden konuşmak daha doğru.Tahminimce bir diğer etkende ticari biralar gibi bir üretim prosesi gerçekleşmediği için içerikteki mayalar ve diğer filtre edilmemiş yan ürünlerden kaynaklı ev yapımı biralarda daha yüksek oranda protein var. Ve protein Ürik asitin yükselmesinde ki en büyük etmendir.

(semih E) #7

biryerlerde sağlık için hafada 5 biradan fazla içmeyin okumuştum.

(Peace) #8

O zaman hepimiz oturalım hepimiz 0 alıcaz :grin: