US-05 Gaz çıkışı hakkında

(Canberk Ünsal) #1

Merhabalar,

Dün akşam 1 kg dark dme, 500 gr belgian candy sugar ve us - 05 maya kullanarak 22 litre olmak üzere Muntons Bock kiti kurdum. Kovayı her zaman olduğu gibi bir buçuk dakika kadar iyice çalkalayıp mayayı 18 derece civarında ekledim. 2 parçalı hava kilidi ve termometreyle kovamı kapadım. Sıcaklık Sabah 21 dereceye geldi fakat hala hava çıkışı yok. Normalde kurduğum kitlerde bu süre içinde çoktan hava çıkışı başlıyordu. Kovadan kaçak olup olmadığını kontrol ettim fakat birşeye rastlayamadım. Hava kilidini kontrol etmek için çıkardığımda mümkün müdür bilmem ama şerbette çok da hafif olsa bir alkol kokusu aldım. Bu mayayı ilk kez kullandığım için soruyorum; bu mayanın böyle bir çalışma şekli mi var? Tecrübesi olan var mıdır?
Teşekkürler.

Not: Ayrıca aldığımdan beri her kitimde kullandım bu iki parçalı hava kilidini tam kapanıp kapanmadığından bir türlü emin olamıyorum, termometrenin kablosunun özel bir geçirilme biçimi mi var acaba? Ben kapakla filtrenin alttaki parçasının arasına sıkıştırıyorum.

(.) #2

Gayet düzgün bi hava çıkışı olur us 05 de acaba kovada kacak mı var kapağının etrafına streç film kaplasaniz yada açıp bi bakın krausen hiç mi oluşmamış

(Ocho) #3

Büyük ihtimalle hava kilidinin dibinde kaçak var. Akvaryum termometresi 2 parçalı hava kilidinin içinden geçmediği için mecburen hava kilidi altındaki contadan hava kilidi ile birlikte geçiriyorsunuz ve ilk kullanımdan sonra conta deforme oluyor. Ben kablolu termometre kullanıyorum, 2 parçalı hava kilidi içinden kovaya sallanabiliyor.

Starsanlı suyu çalkalayın ve oluşan köpüğü hava contasını altına koyun. (Lastik tamircilerinin patlağın nerede olduğunu anlamak için şişirip su içinde hava kabarcığı gözlemledikleri gibi). kabarcık görürseniz oradan kaçak var.

Aynı yöntemi kovanın kapak kenarlarına ve musluk etrafına da uygulayıp kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

(Canberk Ünsal) #4

Hava çıkışı dün akşam itibarıyla başladı. Daha önceki kurulumlarıma göre oldukça geç oldu başlaması. Şimdi elimde haftaya kuracağım export pilsner için bir adet daha us-05 var. bir hafta için bile dolapta saklamak gerekir mi mayayı? Oda sıcaklığında saklansa bir sorun olur mu? Maya uyandırma şu ana kadar yapmadım, genel de gerek kalmadı ama dolaba koyarsam büyük ihtimalle mayayı uyandırmam gerekecek.

(GolgeBira) #5

Ben mayalarimi hep oda sicakliginda sakliyorum kia aylarinda. Hic sorun yasamadim. Yaz geldiginde dolaba aliyorum sadece.