US-05 İle Gelen Hayal Kırıklığı

(canerci) #1

4 Ağustosta şişelemesini yaptığım export pilsner+us-05 kombinimin 10. gününde tadım denemesi yaptım. 4 biradan sonra resmen maya kokusu ve tadından tıkandım. Akabinde ticari ile devam edince tabiri caizse damak tadım yerine geldi. Önceki kurulumda (başlangıç seti) aynı problemden yakındığımdan dolayı us-05 tercih etmiştim fakat umduğumu bulamadım. Kit mayasında olan koku ve tat bunda da vardı. Evet 10 gün çok erken ama ben önceki kitimden hareketle düzeleceğini düşünmüyorum. Kesebilmek adına saaz şerbetçiotu kullanmıştım ama fayda etmemiş. Demek ki 8-10 tane içirtmiyor bu maya. Bakalım halen kovada mayalanma sürecinde olan lager + w34/70 kombinimde aynı sorunu yaşayacakmıyım. İyi içmeler…:blush:

(Çağrı Çamlıca) #2

us 05 oldukça iyi bir mayadır. tahıldan bira yapımında, bir çok güvenilir yabancı tarifte sıvı maya olmasına rağmen özellikle ipa, apa stili biralarda us-05 kullanıldığını sıkça görürsünüz. sorun maya değil de, yapım sırasında izlenen yanlış bir basamak olmalı. sorunu başka yerde aramak lazım açıkçası. mesela fermantasyon sırasında sıcaklık çok yükselmiş olabilir, bu da “hot alcohol” denilen istenmeyen yan ürünlerin çıkmasına sebebiyet verebilir, bu ürünler yoğun üretildiğinde ağır, yakıcı ve hoş olmayan bir tad ortaya çıkıyor. ve bu tad ne yazık ki şişede beklemeyle de kaybolmuyor. ama eğer dediğiniz gibi maya kokusu veya tadı ise, biraz daha sabretmenizi tavsiye ederim. şişede 1 ay bekledikten sonra oldukça azalıyor. hatta 2 aydan önce tek bira açmayan bir çok arkadaşımız var forumda. bu sadece bir ihtimal, diğer ihtimaller için forumu enine boyuna araştırınız :slightly_smiling_face:

(canerci) #3

Teşekkürler. Sıcaklık 21 gün boyunca 20 derece sabitti. Zaten termostatlı priz ile buz dolabında tutuyorum kovayı. Yapım aşamasında hata olmadığına eminim. Kit mayası ile kovayı kurduğumda kovadan yoğun ekşimsi meyvemsi kokular alıyordum. Us-05 te de aynı koku var ile yok arasıydı ama aynı kit mayası gibi bu da maalesef içirtmiyor. Bakalım 1-2 ay beklediğimde nasıl olacak. Bir de şişelemezden üç gün önce şerbetçiotu atmıştım fakat şişelerken şerbetçiotu kokusu değil de yine aynı kit mayasında olduğu gibi ekşimsi meyvemsi kokuyordu. Hatta lif torbanın içindeki şerbetçiotu bile kokmuyordu. Acaba ikinci kovada 2. fermantasyon yapmalı mıyım?

(Çağrı Çamlıca) #4

önce şunu söyleyeyim ben guru değilim. o yüzden siz yine enine boyuna araştırın ciddi kaynakları.

1. kesinlikle umut kesmeyin, güzelce karanlık yerde dinlendirin şişelerinizi, imkan varsa 15-16 derece olması hepten iyidir. eğer dediğiniz gibiyse mutlaka bekledikçe tadı daha güzel olacaktır. forumda böyle çok başlık var.

2. ikinci fermantasyon yapmayın. artık aroma vs. eklemesi olmadıkça çoğu usta biracı bile yapmıyor, tavsiye etmiyor. okside olma ve enfeksiyon kapma riski var ve karşılığında berraklığa da tada da ciddi katkı sağlamadığı söyleniyor. uğraşması da cabası.

3. pilsener her ne kadar lager olsa da, us-05 bir ale mayası ve meyvemsi tadlar ale biralarının karakteristik özelliği. dolayısı ile lager mayası kullanıp, lager mayalama süreçlerini takip etmediğiniz sürece yaptığınız bira bir ale olacak. ale biralarda da tarifinize / kitinize mayanıza, sıcaklığa göre azaltıp, arttırılabilse de meyvemsi tadlar kalacaktır. eğer dolap içinde fermantasyon yapıyorsanız, sıcaklık olarak mayanın alt sınırlarına yakın kalın. böylece bir nebze daha meyvemsi tad oluşumunu azaltabilirsiniz. 16-17 derecede tutmayı deneyebilirsiniz mesela. maya daha yavaş çalışır, fermantasyon süresi uzar ama bence istediğinize daha yakın sonuçlar alırsınız.

(antipanik) #5

Sanırım şişelemenim 10. Gününde açtınız.
Us 05 sürekli kullanıyorum. Şişede 3 haftadan önce açmanızı tavsiye etmem.
Şişede 4 hafta dolunca tam olgunlaşır.
Meyvemsi tadlar yerini daha sek ve şottan ve malttan gelen arımalara bırakır.
Maya kokusu kalmaz ve iyice dibe çökmüş olur😀

(canerci) #6

Umarım öyle olur. Zaten şerbetçotunun etkisini de pek alamadım. 4 şişeden sonra maya kokusu ve tadıyla birlikte rutubetimsi ve ekşimsi bir tat tüm boğazımı kapladı. Ticari ile yaptım temizliği :blush:. Bakalım w34/70 lager nasıl çıkacak. Gerçi onda da yumurta kokuları geliyor. Umarım bira yerine rafadan yumurta çıkmaz…:blush:

(antipanik) #7

W34/70 te daha da sabırlı olmalısınız.
Şişede 5 hafta ve üzeri olgunlaşıyor.
Kabaca şişe +kova 50 günden önce şişelere elleşmemek lazım.

Benim denememde w34/70 toplam 30 günlerde “portakal suyu” gibiydi.
50 günde ise, yaptığım en iyi biralardan biri oldu😆

(bakkalamca) #8

Selamlar,

Bende uzun bir süre Us-05 maya kullandım. kit mayalarına göre hemen hemen hiç kokmuyor ama kendine göre bir aroma ekliyor çok hafif. başka bir forumdaşımız M.J. M44 weat coast maya önermişti. gerçekten çok memnun kaldım. toplamda 5. kitin fermontasyonu tamamlanmak üzere ve us-05 göre daha duru bir tad profili var. ayrıca gene 1. aydan sonra yoğun köpük oluşumu vardı biralarda ve ben köpükten hoşlanmam. bu maya daha az köpüren bir bira yapıyor. son olarakta çökelme özelliği daha iyi ve daha az tortulu bir son ürün sunuyor. bende aynı şekilde size bu mayayı önereceğim.

(canerci) #9

Evet galiba bir sonraki denememde m44 deneyeceğim. Grupta da birkaç birasever daha memnun olduklarını yazmış. Maya kokusu durumu nasıl amerikan mayalarının? US-05 bir de köpürüyor doğru. Galiba bir daha bu mayayı da tercih etmeyrceğim. Acaba m54 nasıl ki? Ha bir de K97 fermentis mayasını da m44 kadar iyi bulanlar var. Umarım aradığımız mayayı buluruz…:blush: