UV ampul kullanarak şişe sterilizasyonu

Merhabalar
10 yıl önce ekipman olmadan yaptığım başarısız denemelerin ardından geçen hafta ilk kitimi alarak tekrar bu işe girdim. Birkaç soru var aklımda tabi.
O zamanlar başarısızlığımın temel nedeni temizleme malzemesinin olmaması idi. bu site açılmamıştı bile. Tabi hidrojen peroksit kullanmak da benim aklıma gelmemişti. İngilizce kaynaklarda da hep bu malzemelerden bahsediyor ancak benim ulaşılabilirimde değildir. O zamanlar düşünmüştüm bir dolap yapsam UV ampul takıp şişeleri kovayı falan hep oraya koyup ışınlasam acaba olur mu diye. Tahminimce kahve rengi şişeşerde olmaz ama deneyen var mı hiç?

UV ampuller yaklaşık 250 nm dalgaboyunda ışın yayar. Kahverengi şişeler ise 500 nm ve altı dalgaboylarındaki ışığı geçirmezler. Bu yüzden şişelerin içini asla ultraviyole lamba ile sterilize edemezsiniz.

Hidrojen peroksit de gerekli uzun temas süreleri ve yüksek miktarlar nedeniyle bira yapımında şişe veya ekipman arındırmada kullanılmaz.

UVC lamba ile ekipmanı sterilize etmeyi deneyebilirsiniz fakat musluk, hava kilidi, dolum çubuğu gibi kritik parçaların iç kısımlarına UV ışığını ulaştıramayacağınız için bu tür parçaları asla sterilize veya sanite edemezsiniz.

Bir de bira yapımında sterilizasyon gerekli değil, arındırma (sanitasyon) yeterli :wink:

1 Beğeni

Bunlar zaten starsan falan yokken düşündüğüm şeylerdi. Bilgiler için teşekkürler. Peki firmalar neyle temizliyor? aynı kimyasallarla mı? Starsan’ı durulamadığımız için sürekli aklımda acaba bir zararı olur mu diye…

Ticari bira üretiminde temizlik ve arındırma için evde bira yapımındakilerden farklı kimyasallar kullanılır. Bunları edinip evde kullanamazsınız.

Ticari temizlik/arındırma kimyasalları genelde tehlikeli madde sınıfında olan, yüksek konsantrasyona sahip, kullanması güç ve eğitimli profesyonellerin kullanacağı varsayılan güçlü asit ve bazlardır. Örneğin kostik (NaOH) ve yüksek derişimli fosforik asit gibi.

Star San durulama gerektirmez ve kalan eser miktarda fosforik asit ve sülfonik asiti maya besin olarak tüketir. Daha önce de cevapladığım bir soru bu. Forum’da veya İngilizce olarak webde de arama yapabilirsiniz.

Boşuna endişelenip tehlikeli kimyasallara veya işe yaramayan yöntemlere yönelmeyin derim.

Eklemiş olayım, genel olarak durulamayı tavsiye etmiyoruz. Fakat mutlaka durulamak istiyorsanız kaynamış ve ağzı kapalı bir kapta soğutulmuş su kullanabilirsiniz. Yani durulamayı çeşme veya damacana su ile değil mutlaka mikroptan arındırılmış bir su ile yapmalısınız.

Star San ıslak halde yüzeyde kaldığı sürece arındırıcı etkisi devam edecektir. Fakat durulama yaparsanız, ekipmanı hemen ve hava ile uzun süre temasta bırakmadan kullanmalısınız. Özetle, durulama gereksiz ve riskli bir işlem bu yüzden tavsiye etmiyoruz.

3 Beğeni