Vedat Milor'dan Biraya Dair... söyleşisi ve sorular

(TosunPasa) #1

Sevgili Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle Vedat Bey’in bira söyleşisini izlemenizi rica ve tavsiye ediyorum.

Anladığım kadarıyla Vedat Bey’in bahsettiği biraların içeriğinde arpa ve buğdayın yanında pirinç de olduğu,

İlk sorum bizim butikbiradan tedarik etmiş olduğumuz kitler içinde de pirinç bulunuyor mu?

İkinci sorum arpa veya buğday alıp öğüten arkadaşlar kitlerini kurarken pirinçten yararlanıyor mu?

Forumda okuduğum kadarıyla yanlış anlamadıysan pirinç yüksek şeker ihtiva ediyormuş. kullanılabiliyormuş.

Üçüncü ve asıl sorum biraz daha karmaşık gelecek.

12 dönüm tarlam mevcut normalde tavuk yemi için arpa buğday vs ekeriz. 1 ay sonra ekim vakti gelecek. iki sıralı protein oranı %10-12 olan bir arpa tohumu tedarik edip ekim yapmayı düşünüyorum. (daha az protein oranlısını maalesef internette bulamadım. Yardımlarınıza açığım.)

bu işlemi iç anadoluda Kırşehir bölgesinde yapacağım. daha önce denemiş arkadaşlarımız mevcut mudur ? veyahut bira yapımına uygun bir sonuç elde edebilir miyim?

İleriye dönük Kosgeb destekli bir fizibilite çıkarmayı bile düşünüyorum. Kim bilir belki yerli üretim bir kit bile ortaya çıkarabiliriz.

İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Saygılarımla,

Onur DİKMEN

(bakkalamca) #2

Selamlar,

Vedat Milor’u severim. Kendince bir otorite bile olabilir ama herkes bildiği konu hakkında konuşucak. Şimdi ben dana sucuğu yapsam ve içine %30 tavuk eti katsam olur mu? Türk gıda kodeksine göre mümkün değil çünkü herkes bunu yaptığı ve firmalar haksız kazanç sağladığı için kanunen yasaklandı. Birada bildiğim kadarıyla böyle bir yasal düzenleme yok ama gıda etiği açısından içindekilerde yazması gerekmez mi? Ayrıca adı geçen bazı firmalar benim öğrenciliğm zamanında o pirinci kullanıyordu(1990lı yılların sonları). İzo-glikoz bu kadar revaçta, bol ve ucuz değildi. Siz anladınız beni…

Tabii şu anlam çıkmasın , şeker veya nişasta bazlı kaynaklı ürünler eklenerek bira yapılamaz diye birşey yok. Ben kendim tüm ürettiğim biralarda toz şeker kullanıyorum. Bu üretilen birayı kötü yapmaz. Fakat… zeytinyağı şişeleyip içine bir miktarda kanola yağı katıp ondan sonra da sızma diye satabilir misiniz? İçindekiler kısmına adam gibi yazın, bunu satın alan tüketici karar versin. Diğer sorunuz için birşey diyemeyeceğim ama maltı üretirseniz benim de kit üretmek gibi hayalim var.

(Taylan Özdere) #3

İlk 2 soruyu yanıtlamak gerekirse ben bu videoyu pek tavsiye etmiyorum. Bilgilendirici bir video değil. Biraz kulaktan dolma bilgilerin karışımı gibi olmuş :smile:

Temel yanlışlar:

• Birada çeşitliliği engelleyen Alman Saflık Yasası (Reinheitsgebot) değildir. Bu yasa Almanya dışında bir ülkede geçerli değildir. Neredeyse tüm ülkelerde çeşitliliği engelleyen endüstriyel lager ve pilsner üreticilerinin ulaştığı muazzam ölçek verimliliğidir. Küçük ölçekli üreticiler büyük üreticiler ile rekabet edememiş ve zaman içinde bira sektörü konsolide olmuştur. Ancak son dönemde gelişen kraft bira akımı ile küçük üreticiler yeniden sektöre girebilmiştir.
  • Pirincin birada özel bir ferahlatıcı özelliği yoktur. Pirinç, özellikle gıda olarak satılamayan kırık pirinç, bira yapımında ucuz bir nişasta kaynağı olduğu kullanılır. Tat vermeden biranın yalnızca alkol oranını arttırır. Yerine ve ülkesine göre diğer ucuz şeker kaynakları olan mısır, pancar, sorgum, toz şeker vb. de kullanılabilir.

Burada ferahlatmadan kastedilen aslında pirinçten gelen şekerin biranın gövdesini azaltmasıdır. Malt yerine pirinç kullandığınızda daha hafif gövdeli bir bira elde edersiniz. Bu da yaz tüketimi için genelde daha idealdir.

Butik Bira kitlerinin içinde pirinç bulunmuyor.

Pirincin yukarıda değindiğim gibi müthiş bir özelliği yok. Sadece ucuz bir şeker kaynağı. Tahıldan bira yapımında pirinç yerine toz şeker kullanmak daha kolay ve yaklaşık aynı etkiyi veriyor.

(Yakup Cansever) #4

@Taylan Bey merhabalar, konu ile alakasız olacak ama hazır sizi bulmuşken sormak istediğim bir şey var cevaplarsanız sevinirim. Elimdeki imkanlarımla ‘‘Counter Pressure Bottle Filler’’ yapmaya çalışıyorum ancak çevremde hiçbir yerde paslanmaz çelik ya da krom malzemeden ya da herhangi bir paslanmaz malzemeden alüminyumdan boru bulamadıgımdan dolayı, bottle fillerin ortadaki uzun borusunu yaparken bakır boru kullanmak istiyorum. Sakıncası var mıdır sizce ? Yetkili bir ağızdan öğrenmek isterim yapmadan önce.