Weihenstephaner Şişesinden Maya Çoğaltılabilir Mi?

Merhabalar Herkese :wave: Aklıma takılan soru filtresiz olan marketten aldığımız bu weihenstephaner şişelerinden maya çoğaltma yapma imkanımız var mı ? Var ise bu işlemi nasıl yapmamız gerekiyor ?

1 Like

Filtreleme ve pastorize etme farklı şeyler. Sizin dediğiniz mayaların öldürülmesi pastorizasyon oluyor. Ha piyasadaki pastorsüz biralardan maya çıkartabilir misiniz orası ayrı

Başta manasız gibi görünen ama aslında lan hakkaten demelik bir soru bu !! :smiley:

Weihenstephaner Kristall biraları hariç hiç bir birasına pastörizasyon ve filtreleme yapılmadığını biliyorum ! Bunu münih freisingde kendi üretim tesislerinde yapacağınız gezide kendileri söylüyor türkiyeye gelen biralarda bir değişiklik var mı ? Sanmıyorum ama bu konu hakkında net bilgi bulmak biraz zor sanırım …

Pastörizaston veya filtreleme dışında, raf ömrünü arttırmak için antimikrobiyal katkı maddeleri kullanıyorlarsa mayalara zarar verebilir. Pms gibi. Konuya hakim değilim ama kimyasal olarak mikroorganizmaları öldürüyor olabilirler.
Aslında bir starter hazırlayıp denenebilir ama ben uğraşmazdım. Bira lezzetine maya dışında etki eden çok şey var.

1 Like

Yok Mu Bu Konuyu Yeşillendirecek Bilgiye Sahip Kimseler ?