Whisky'de harman olur da birada olmaz mı? Bir stuck fermantasyon hikayesi

Bir fermantasyonun 1030’larda sıkışıp kalması her ev biracısının başına gelebilecek gıcık bir durum. Kasım ayında tam tahıl bir reçeteyi hazırlarken malt isimlerini karıştırıp ana malt yerine özel malt kullandığımızı anlayınca neden 14 gündür 1032’den aşağıya inemediğimizi geçte olsa anlamıştık. Ana maltın %60’larda kalması ve karamel karakteri yüksek maltların fazla olması biranın tadını istenmeyen yoğun karamelsi bir acılığa sürüklemişti.

Efendim kovanın ısısını yükseltip mayayı daha mı aktif etmeye mi çalışmadık, kovayı mı sallamadık olmadı hala 1032…

İkinci bir mayayı uyandırıp kovaya ekleyelim dedik, yok başka bir mash yapalım onu ekleyelim falan dedik ama bunlar okuduğumuz bir çok kaynağa göre işe yaramayacaktı… Onlardan da vazgeçtik şişeleyelim şişlelemeyelim dökelim derken sabah oldu erken…

İnternette çaresice dolaşıp çözüm ararken American Homebrewers asosiyeyşın’da bir makale gözüme takıldı.

Blending Beer… (Biranın harmanlanması)

Whisky yapımında single malt ve Blended diye iki yöntem var bilenler kusura bakmasın bilmeyen varsa diye kısaca yazıyorum, biri “single malt” bir üreticini tek tip malttan yaptığı üretim ve “blended” da bir üreticinin farklı single malt üreticilerinden satın aldığı whiskileri karıştırarak yaptığı üretim.

Neyse efendim bu makalede biranın harman yapılabileceğinden, İngiltere’de eskiden publarda özellikle porter biraların üretiminde fıçılarda kalmış eski biraların yeni üretime eklenerek nasıl değerlendirildiği anlatılıyordu. Adamlar satamadıkları ellerinde kalan ya da bayatlamış biralarını yeni üretimlere ekleyerek yepis yeni biralar imal ediyorlarmış, çok mantıklı geldi bir an.

İşte o an denemeye karar verdik, Elimizde ne kadar içmeyeceğimiz Efes, Tuborg, Bomonti ve bir seneyi geçmiş uygun karakterde kit birası varsa kovaya açıp boci ettik. Elbette şerbeti havalandırmadan ve okside olmamasını umarak :slight_smile: FG’miz 1024’e gelince durduk zaten elde de ekleyecek bira kalmamıştı. Birkaç gün daha kovada bekledik ve 500 ml’e 1 gr şişe şekeriyle şişeledik.

Açıkçası işe yaradı… yoğun karamelden kaynaklanan acılık yok denecek kadar azaldı, malt karakteri baskın orta gövdeli nur topu gibi bir scottish ale’miz oldu…

Sevgi ile mayalanın

11 Beğeni

Asonıseysişın… anansoneysşın… aşeysonısşın… yok ben beceremiycem bu soruyu sormayı… unutun gitsin. :slight_smile:

3 Beğeni

Aklıma levent kırca geldi. Yazı gargaraya gelmesin ama :smiley:

4 Beğeni

İşte budur hoca :smiley:

1 Beğeni
2 Beğeni