Winter is coming

Başlangıç kiti olan pilsnerimizi yakışıklı bir hale sokmaya başladık.
Ortalama 20-21 derece, 23 litre+kit mayası+ 1 kg şeker+ 0.5 light dme ile 3 hafta kovada bekledi.
Şişeleme şekeri olarak gelen ölçüde 0.5lik kısım silme dolduruldu.
Bu pazar şişedeki 1. haftasını dolduracak.
baya baya berrak görünüyo şuan ama pazara kadar sabredeceğim.
Fotosunu ve tadım notlarını da buraya eklerim. Şişelerken mini bir tadım yapmıştım maya tadı almamıştım. Umarım almamaya devam ederim :slight_smile:
Dipnot: alkol oranı net oran değil. forumda birisi 1 kg şeker+ 0.5 dme+ 23 lt su için 7.1 diye bişey yazmıştı ordan aklımda kaldı. Ölçüm alet edevatı şu an olmadığı için ben de salladım. İçen eş dostun gözü korksun 2. ve 3. yü istemesin diye :smiley:

bu şişe dolum yaparken bol tortulu olan son 3 şişeden biriydi. 35 dk buzlukta beklettim ve deneme amaçlı açtım içtim tattım. Tabi şişede 2 parmak tortu olduğu için köpükte tam randıman alamadım ama şu haliyle bile köpüğü beni tatmin etti. Son yuduma kadar köpük eşlik etti. Acılık ortanın altında bir düzeyde diyebilirim. (Ya da acılığı yüksek biraların tadını da seviyor olabilirim damak acemidir belkide :slight_smile: ) Rahat bir içimi var. İlk kez yapacak olanlar için şunu diyebilirim, efes malttan daha kaliteli evet bunu damağınızda bıraktığı tattan hissdebiliyorsunuz. Ya da ikea etkisidir bilemem :slight_smile: Sonuçta emek veriyor, bekliyoruz. Karşılığında da tatmin edici bir ürün bekliyoruz.

Etiket mükemmel olmuş tebrikler banada bock kitim için ilham vermiş oldunuz :slight_smile: ben 800 gr şeker ve 0.5 kg malt ile 21 lt pilsen yaptım ölçüm sonuşlarıma göre alkol oranı 5.5 forumda aynı ölçülerle 6 ölçende var ama seninkinin 7 olması bence imkansız yanlız şöyle birşeyde var benim 5.5 luk pilsen nerdeyse 7.5 luk kafa yapıyor ev biraları biraz fazla çarpıcı biralar :slight_smile:

1 Beğeni

Bu arada kesinlikle 2 hafta geçmeden açmayın derim ben hatta 3 hafta lazım gibi bence ben 1. haftadan sonra içmeye başladım çok pişmanım.

Deneme amaçlı pazar günü 1 tanesini açacağım yoksa meraktan kudururum :slight_smile: Evet haksınız 7 olması imkansız ama yancı bir çevreniz varsa ve evde bira yaptığınızı öğrendilerse biraz caydırmak lazım :smiley: Araç kullandıklarından ötürü onlara birer tane yeter yani. Gerisi hepsi benim paylaşmam kimselerle o kadar bekledim 2 günde bitmesine izin vermem :smiley: