Yapışkan Şerit Termometre Nasıl Okunur?

Kovamızın üzerinde bulunan yapışkan şerit termometre, likit kristal içeren, mylar filmden yapılmış bir termometredir. Suya dayanıklıdır ama su geçirmez değildir. Yıkama esnasında zarar görmez ancak tamamen su içine batırılıp bırakılmamalıdır. Lamine film katmanları arasına su girerse zarar görecek ve çalışmayacaktır. Bir kere yapıştırıldıktan sonra, çıkarılamaz. Çıkarıldığı takdirde zarar görecektir. Böyle bir durumda kullanılmamalı, yenisi yapıştırılmalıdır.

Yeşil olan rakam mevcut sıcaklığı gösterir. Sağında veya solunda yeşil/kahverengi/mavi rakam varsa, o yönde artma veya azalma eğilimindedir.
En fazla 26C gösterir. Hiç bir rakam yeşil değilse, sıcaklık 26C den yüksek demektir.

10 Beğeni

Çok yararlı bir konu, viki’ye atalım :wink:

Bu arada kovadan çektiğim şu fotoğraf daha iyi bir görsel olabilir. Gerçek değer yeşille turuncu arasında bir renge bürünüyor. Aşağıdaki termometre 22°C’yi gösteriyor.

5 Beğeni

Bu foto ilk satın alındığında mekanizmanın ne kadar doğru çalıştığını gösterebilir. Ben o zamanlar fotoğrafı dış sıcaklığı doğru gösteriyor diye çekmiştim. Yüzey sıcaklığı böyleyken merkez sıcaklığı muhakkak farklıdır.

3 Beğeni

@vetbaris78 çok güzel bir şey hatırlattın bana. Kovaya dijital termometre takana kadar, ben de hep kovanın çeper sıcaklığı ile çekirdek sıcaklığı farklıdır kesin diye düşünüyordum. Sonra Kapağı delip dijital termometreyi 13-14 litre seviyelerinden okuyacak şekilde monte ettim ve ŞOK :scream: :flushed:
Teknolojinin son icadı dijital termometrem ile bu plastik yapışkan şey bire bir aynı gösteriyor !
Ama içeride reaksiyon var, süreç ısı üretiyor nasıl olur, kovanın altı üstüne geliyor, olamaz, acaba mı derken fark ettim ki sebebi, strafor kutu. Kapalı ve izolasyonlu ortamda ısı homojen dağılıyor ve eşitleniyor. Eğer kovayı leğene koysam ve sadece alttan buzlu su ile soğutmaya çalışsam, eminim değerler farklı görünecektir. İnsanlığın önemli bir sorununu daha çözmenin verdiği rahatlık ile, huzur içinde bir bira açabilirim artık :smile:

Kıssadan hisse; yapışkan plastiğe güvenin.

9 Beğeni

Termostatın probunu yüzeye yapıştırdığımda, ikea termostatını kovanın içine salladığımda ve şerit termometre hepsinin arasındaki sapma 0,5 C kadardı. Şerit termometre candır.

1 Beğeni

Problar,ölçüm cihazları,dijital ölçüm ve karşılaştırma sistemleri benim bir noktada işim ve uzmanlık alanım. Siz siz olun asla ikea ürününe güvenmeyin. Şerit termometre doğruyu gösteriyor

5 Beğeni

Merhabalar,
Dün gece 23:30 civarı ilk Bock kitimi kurdum. Karıştırma sonrası şerbet ilk sıcaklığı 26 derece gösteriyordu. Bu sebeple kova kapağını kapatıp, hava kilidini takıp kovayı balkona aldım ve 20 dereceyi görene kadar bekledim. Sonrasında kovayı içeri alıp mayayı serpip kapattım. Bu arada içeri aldım dediğim ortam kiler ve gün boyu yaklaşık 18-18.5 derece aralığında. Şu anda yapışkan termometrede yeşil hiçbir sayı yok, sadece 20 derece mavi renkli. Bu durumda kova sıcaklığı 26 derecenin üstünde mi demek? Eğer öyleyse bu durum normal mi? Hava kilidinden henüz kabarcık çıkışı başlamadı bu arada ancak kova kapağında kabarma var.

Fener kullanıp bakmayı deneyin, muhtemelen 21 veya 22 derece göreceksiniz.

1 Beğeni

Mert Bey çok teşekkürler. El feneri bulmak zor olduğundan eşime flaşlı fotoğraf çekmesini söyledim, sonuç gayet net :slight_smile:

2 Beğeni

Deneyip öğrenip paylaşıyoruz, ne teşekkürü :slight_smile: Aynısını yaşadım çünkü :smile:

3 Beğeni

Merhabalar.
Dün şişeleme yaparken farkettiğim bir komuyu sormak istiyorum. Kovadaki şerit termometre 21’i gösteriyordu, FG ölçümü yaparken aldığım numuneyi Butik Bira elektronik termometre ile ölçüp düzeltme gerekiyor mu diye bakayım dedim ve 16.2 dereceyi gösterdi. Onun da sağlamasını yapayım diye ikinci fermanterdeki diğer biradan da numune aldım ve o da aynı şekilde şerit termometrede 22, elektronikle ölçtüğümde 16.1 idi.

Bu 6 derecelik sapma nasıl olmuş olabilir? Şerit termometresi bozulan ya da bunu daha önce gözlemleyen oldu mu?

Bu arada kova bir leğende su içinde durıyordu. Su seviyesi şerit termometrenin 3 parmak kadar altındaydı ve suda sabah akşam değişen 1.5 litrelik buz halinde su şişeleri vardı. Numuneyi musluktan aldığımı düşünürsek (yani mayşenin en alt kısmından) biranın sıcaklığı alt tarfta 16 civarı, üst tarafta ise 21-22 civarı olabilir mi? Yani bu leğen-su-buz yöntemi homojen bir soğutma yapmıyor olabilir mi?

2 Beğeni

Homojen soğutmuyor olabilir ilk anda buzla temas eden yerler haliyle daha hızlı soğuyacak ama zamanla üstteki kısımlar da soğuyacaktır. Buzları kaldırtıktan bi süre sonra dışardan müdehale kalmadığı için eşitlenir sıcaklık. Ben de benzerini sıcak su torbasıyla ısıtırken yaşamıştım torbalardan biri termometreye yakın olduğu için bir süre sıcaklık 26 derecede durdu

Güneyde havalar sıcak, dolayısıyla zaten yaklaşık 10 gündür sistem bu. Çoktan homojen bir şekilde soğumuş olması gerekirdi buna göre.

6 derecelik fark çok fazla. İkinci bir şerit termometre yapıştırma şansınız var mı?

Herkese Merhaba,

Ben de ilk kitimi dün akşam saat 21:00 civarında kurdum. Her şeyi kitapçıkta yazdığı gibi uyguladım. Banyo malum evin en serin ve az ışık gören yeri. Kitimi banyoya kurdum ve ilk anlardan itibaren gaz çıkışını da gözlemliyorum. Ancak şerit termometre de herhangi bir derece okuyamıyorum. Bazı arkadaşların söyledği gibi leğen içine buz dolu şişeler ve parça buzlar ile kurdum sıcaklık yüksek olmasın diye (söylemeyi unuttum burası Adana):slight_smile: .

Flaşlı olarak fotoğraf çektim ve fenerle bakmayı denedim. Ancak hala bir şey görünmüyor ama gaz çıkışı kitapçıktan anladığıma göre normal seyrinde devam ediyor.

Bir fikri veya tavsiyesi olan var mı acaba ?

Strafor kutu içerisinde değil anladığım kadarı ile. Ölçebildiği en yüksek sıcaklığın üzerine çıkmış olacağını tahmin ediyorum. Adanada kolaylıkla 26 C üzerini bulabilir banyonuz.

Elbette benimki sadece tahmin.

Strafor kutu konusuna biraz geç vakıf oldum (hatta bugün) ancak yarın elime geçecek. Herkes leğenden bahsedince bende onu kullandım. Hala buzlu şişeler ile durmak yok yola devam ! :slight_smile:

ben imirdeyim. normal oda sıcaklığı hala 28-30 derecelerde. bun strafor kutulardan verim alamadım. buzdolabına termostat takıp orada yapıyorum. imkanınız varsa tavsiye ederim.

arkadaşlar biramı kuralı 1 hafta oldu son iki gündür sıcaklığım buralara kadar düştü. tedirgin olmalı mıyım bu bir sorun mudur ? sorunsa nasıl çözerim ?

Son 2 gundur havalar sogudu ondan dusmustur. Bir sorun olmaz 17 de guzel bi derece