Yapışkan Şerit Termometre ve Hava Kilidi Sorunu

(pol) #1

Merhaba Bock kitimi 4 saat önce kurdum fakat hala hava kilidinde gaz çıkısına denk gelmedim.Ayrıca, Yapışkan termometre hiç bir şey göstermiyor

(Eşşekkadaradam) #2

4 saat çok erken gaz çıkışı için ama Termometre birsey göstermiyorsa sıcaklık 26 üstü olmalı. Fikrini var mı kaç derecede mayalari attıniz?

(pol) #3

termometre alamadım maalesef

(Eşşekkadaradam) #4

Peki 23 litreye tamamlarken kullandiginiz ilave ettiginiz su soğuk muydu? Eğer sıcaklıktan yana soru işaretini varsa hemen buzladin takviye gerekir kovanın yanlarına. 35 derece ve üstünde mayalar ölmez deniliyor, ama iyi çalışması için 25 lere gelmeli sıcaklık ve tad için de önemli.

(pol) #5

2 litre kaynar su koydum şekeri ve kiti eritmek için geri kalanını (ev sıcaklığında) damacana su koydum. Gaz çıkışı dün gece başladı ama dediğiniz gibi buzlu suya kovayı koydum ama derece göstermiyor hala

(Eşşekkadaradam) #6

İlk kit için suyu buzdolabında sogutmadigim için bende de aynı Problem olmuştu başlangıçta . Ama buzla takviye ettiğimde 26 lara gelmiş ve gaz çıkışı o civarda başlamıştı, o zaman kışti ve daha kolay olmuştu. Sizin ya şerit Termometre birsey var yada yüksek sıcaklığa rağmen basladi fermantasyon. Gaz cikisi basladiysa her iki durumda da bence Problem olmaz ve sanırım sadece birada meyvemsi tadlar artacak . Bu şekilde de çok güzel birasi olan arkadaşlar hatırlıyorum sitede.

(pol) #7

yardımınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :beers:

(mystery) #8

Merhaba , 22 derecede mayaladığım pilsner kitte yaklaşık 5 saat sonra gaz çıkışı başladı ancak şerit termometre en son derecede yeşil kutu en baştada gri kutu kova starfor içinde buz kasetleri termometre bozulmuş olabilir mi?