Yarı açık fermantasyon

Şimdiye kadar tahıldan yaptığım buğday biralarında Alman biralarının o yumuşak, tatlımsı, kadifemsi içimine ve yoğun muz tadına bir türlü ulaşamadım. Kit biralarının ise zaten hiç alakası bile olmuyor tat olarak. Yaptığım araştırmalar sonucu bu biraların açık fermantasyon yöntemi ile yapıldığını öğrenmiştim. Bu yöntem, birada ester (isoamyl acetate-muz kokusu) üretimini arttırıyor. Ayrıca Almanlar krausen’i oluştukça biradan uzaklaştırıyorlar. Biradaki kekremsi acılık ve ekşilik krausen köpüğünde birikiyor. Bu köpüğün sönüp tekrar biraya karışıp kötü tatlar oluşturmaması için uzaklaştırılıyor. Bu da o bahsettiğim yumuşak, kadifemsi içimi sağlıyor(muş) . Ben sabah akşam kovayı açıp köpüğü aldım. Her seferinde tattım ayrıca, ilk 1-2 tanesi çok acı ve kötü tatlı iken sonrakiler direk Weihenstephaner tadında ve kokusunda gelmeye başladı :slight_smile: Bakalım sonuç nasıl olacak? 3-4 hafta sonra belli olur…

21 Beğeni

Çok ilginç geldi, sonuçlarıda yazarsanız belki yeni bir yöntem keşfetmiş oluruz sayenizde :slight_smile:

Dostum açık fermantasyonu tam olarak nasıl yaptığını biraz daha açar mısın? Yani sadece kapağı açıp köpüğümü topluyorsun yoksa belli periyotlarla kapağı açık mı bırakıyorsun? Misal kapağı açık bırakma süren ne kadar? Merak uyandırıcı. Sonuçları da bekliyorum. Yazın 3 deneme yaptım ama hiç birinde muz tadı yakalayamadım.

Günde 2 kere 10’ar dk açık kalıyor, köpüğü toplayana kadar. O yüzden “yarı açık” dedim zaten :slight_smile:

1 Beğeni

Çok güzel bi deneme olmuş heyecanla takip ediyorum :smiley:

Hafta sonu özel istek üstüne bir IPA yapacaktım. Bunu görünce denemek için buğday mı yapsam dedim 3 kg buğday maltı çıktı ama 20 paket içinden bi buğday mayası çıkmadı.

hiç duymadığım bir şey sonuçlarını çok merak ediyorum umarım yeni bir yöntem sayenizde öğrenmiş oluruz hayırlısı inşallah

İyi sonuç verirse bu yöntemi diğer biralarda da kullanabiliriz sanırım. Sonuçta amaç ekşilik ve acılıktan kurtulup gerçek tat profilini ortaya çıkarmak.

Ben de heyecanlandım şimdi :slight_smile: Umarım işe yarar.

1 Beğeni

bu yönteme open fermentation deniyor, başka biralarla da uygun , abd’de bazı büyük şirketler böyle yapıyor mesela

anladığım kadarıyla her maya türünde olmuyor, bazı mayalarla oluyor
bilgilendirici bir video:

2 Beğeni

Tarifi ve hangi mayayı kullandığını da bilmek isteriz. :grinning:

Bira bir olsun da güzel olursa komple tarif olarak paylaşırım. Gerçi bu Schneider Weisse Tap5 klonu olacağı için dry hop yapılacak. O yüzden tam karakterini göstermeyebilir tipik hefeweizen’ın. Gene de arka plandan belli eder aromasını herhalde diye düşünüyorum, bakalım…

2 Beğeni

Bu Krausen meselesi beni de dusunduruyor, arada alınıp toplanması fikri bana da makul geldi, sizin deneyiminize gore ben de aynı seyi bir kovada deneyecegim.

Benim de tam tahıla geçmemin en büyük nedeniydi alman buğday birası ama maalesef ben de yakalayamadım o lezzeti. Aslında ben sorunu mayada arıyordum ama bu dediğiniz yöntem de denemeye değer. Wyeast markasının ürünlerni denediniz mi paraya kıyıp getirtsek değer mi diye düşünüyorum ?

:smile: Aynen güzel çözüm bol bol lager yapıyorum bu ara havalardan istifade dertsiz tasasız. Senin sonuçlara göre girişirim belki tekrar

Decoction yerine kademeli mayşeleme aynı sonucu vermez mi acaba?

Vermiyor (diyorlar), decoction kademeli mayşelemedeki etkiyi sağlıyor (sıcaklık kademe kademe yükseliyor), ancak decoction yaparken maltı kaynatma sırasında oluşan melanoidin bileşikleri ve karamelizasyon kademeli mayşelemede oluşmuyor. Ben o yüzden buğday biralarına biraz melanoidin maltı da ekliyorum.

Ben konu hakkında çok bilgili değilim ama eskiden decoction yapan bir çok üretici kademeli mayşeleme ve özel malt kullanıma geçmiş diye okudum. Ondan sordum :slight_smile:

1 Beğeni

Danstar her koşulda wb-06 yı ezer diyorsun hocam, doğru mu anlıyorum…

Not: 3068 şansım çoğumuz gibi yok.

Gerekli temizlik kosullarını olusturduktan sonra bugun ben de indian pale ale biramdaki krausenleri aldım, fermentasyonun 6. gunundeydim.acmısken 5 gram kadar cascade hope tea yapıp ekledim.bakalım sonuc ne olacak.kovanın yanları macun gibi kaplanmıstı, kovaya karıstırmadan almaya calıstım.kapagın acık kalma suresi 1 dakikayı gecmedi, umarım sonuc olumsuz olmaz.

Sonra “senin aklına uyduk, biramızı bozdurdun” olmasın :slight_smile: IPA için çok anlamlı değil ama bu işlem. IPA’nın acı olması gerek zaten. Açıkçası ben buğday hariç yapmayı düşünmüyorum, o da eğer bu birada önemli bir fark hissedersem…

2 Beğeni