Yaz için kit önerisi gerekmekte

Merhaba.
Oda sicakligim ortalama 22-26 arasi degisiyor, cok nadir 27 ye cikar, surekli buz ile takip etme imkanim yok. Bu derecelerde bozulmayacak hatta tam derecesi yahu diyebileceginiz bira kiti varmi?

Buna benzer başlıklar var,lütfen forumda arama yapın cvabınızı bulacaksınız

Aramalarda kullandigim kelimeler ile bulamadim, siz bulup link atabilirsiniz.

2 Likes

Valla haklısınız ben de bulamadım garip,çok da bahsi geçti aslnda kusura bakmayın şöyle telafi edeyim gerçi sitede yoklar ama
New world saison ve tüm buğday biraları
Ayrıca ale mayalarla da bir çok kiti 20-21 derecelerde kurabilirsiniz,tabi biraz strafor buz gibi ufak yardımlar gerekecek,
Benim kovalarda AAA ve Ambroix var,bıraksam 24-25 lere çıkıyor ama strafora 1.5 ltlik bız koyuyorum 12 saat yetiyor

1 Like

Yok önemli değil , benim gibi bu ise yeni baslamis arkadaslarin hevesleri kirilip forumdan uzaklasmasinlar yeter, sanirim en garantisi mini buzdolabi olacak buzla takip edebilecek ortamim yok, bazen 1 hafta kovaya bakamiyorum

Bildiğim kadarıyla lager, pilsner, cerveza, pale ale, buğday gibi türler yaz biraları. Stok durumuna göre seçebilirsiniz. Zaten çoğu ale mayası ile geldiği için 22-26 derece arası sıcaklık yeterli.

Dolap ve termometreyi tavsiye ederim, çok pratik. Ben yazlıktayım ve buradaki eski dolabı kullanıyorum, kitleri sabit 20-21 derecede tutuyorum. Tabii bu şekilde lager mayası kullanarak daha düşük sıcaklıkta tutma imkanı da var.

2 Likes

https://forum.butikbira.com/search?q=yaz%20birası

Bir strafor kutu, bir kaç buz aküsü, en azından sıcaklığı belirli aralıkta tutabilirsiniz. Sürekli kontrol gerekmiyor, günde bir defa buz değiştirmek yeterli

3 Likes

Mert Bey
Şöyleki, kitim yazlikta duruyor sadece hafta sonlari gidebiliyorum. O nedenle buz ile çozum bulamiyorum malesef @Serter

1 Like

Keremcan Bey,
Siteden aldigimiz termostat herhangi bir dolaba uygulayarak sicakligi sabit hale getirebiyoruz, doğrumudur?

Evet doğru. Termometreyi prize takıyoruz, buzdolabının fişini de termometreye takıyoruz. Yani bu aşamadan sonra dolabın sıcaklığını termometre kontrol ediyor. Termometrenin kablolu sensörünü de kovaya bantlıyoruz. Bu sayede istediğimiz sıcaklıkta tutuyor. Herhangi bir dolapla çalışır, sadece kovanın sığacağından emin olun.

Bazı arkadaşlar motoru bozabilir diye korkuyorlar ama sorun yok. Geçen yaz hazirandan kasıma kadar aralıksız 2 haftada bir kit kurdum, hala takır takır çalışıyor. Buzla falan uğraşmaya hiç gerek yok bence.

2 Likes

Teşekkur ederim, gayet pratik, yazinda uretime devam. Elektrik faturasina yükü nekadar oldu acaba? @gezginrocker

Yazın cümbür cemaat kaldığımız için elektrik faturası zaten biraz yüklü geliyor, ancak dolabın katkısının çok az olduğunu tahmin ediyorum. 20-21 derecede tutmaya ayarladığımda uzun süreler motoru kapatıyor, arada bir çalıştırıyor. Yani elektrik tüketimi çok düşüktür sanırım.

3 Likes

Termometre değil termostat diye düzelteyim.

5 Likes

@gezginrocker @Serter

Merhabalar,
Dolap isi mukemmel oldu, 18derecede tutuyorum ancak şişede brewmaker lager var, siseleyeli 5 gun oldu 1 sise deneme icin actim ancak gaz kopuk 0 birada şekerli, yani mayalar çalismamis. Dolap ve derece ilemi ilgisi var, pilsenerler disarda oda sicakliginda 5 gunde super gaz ve kopuge ulasmisti
1 Like

Hocam ben şişeleme yaptıktan sonra dolapta değil oda sıcaklığında tutuyorum. Şimdiye kadar bu tür bir problemle karşılaşmadım. Termostatı da 20-21 dereceye ayarlıyorum, 18 alt limit sanırım ale mayası için. Sıcaklık ne kadar düşerse fermantasyon da o kadar uzun sürüyor bildiğim kadarıyla. Daha yeni 6 günlük APA’yı açtım, şurada görebileceğiniz gibi köpüğü yerinde.

Şişeleri çalkalayıp oda sıcaklığına almayı deneyebilirsiniz belki. Maya çalışmaması benim başıma bir kere gelmişti, o da hiç DME kullanmadan 1250gr şeker kullandığım için olmuştu sanırım. Mayalar muhtemelen şekeri sindirememişti. Burada yazılanları okuyup şişeleri çalkalamıştım, 1 hafta kadar sonra gazlanmaya başlamışlardı.

Oda sicakligi su an 27lere geldi, meyvemsi tat olusmayacakmi?

“Oda sıcaklığı” diye bir arama yaptım, çıkan konulardan birinde şu yazılmıştı:

“Eğer şişeleme fermantasyon bittikten sonra ve doğru şeker miktarı ile yapıldıysa oda sıcaklığı 30 dereceleri aşmadıkça problem olmayacaktır. Bu konuda forumda çok bilgi var bakabilirsiniz.”

Belki Mert bey veya daha deneyimli üyeler bu konuda daha sağlıklı bilgi verebilirler.

1 Like

Şişelerinizi oda sıcaklığında olgunlaşmaya bırakın,aksi halde şişede olgunlaşma ve gazlanma ya hiç olmayacak ya da çok geç olacaktır

1 Like

Merhaba,
Bu bahsedilen meyvemsi tat şişedeyken oluşmuyormu? Malum havalar çok sicak, en az 2 hafta 28-29 derecelerde kalacak, sorun teşkil etmiyormu?

Merhabalar
şişeleme sonrası aktif olarak gaz çıkışı görmek gerekiyor mu
şişeleri çalkalamak bir kural mıdır?
3. gün oda ısısında 22-26 derecede bekliyorlar, gaz çıkışı olmadı fakat giderek daha berrak bir hal alıyorlar
doğru yolda mıyım bilemedim
(pilsner muntons)