YELLOW HAZE (New England IPA)

İsmi: Yelow Haze (NEIPA #1)
Stil İsmi: New England IPA
Kaynama Süresi: 60 dk
Fermentör hacmi : 18 lt
Kaynama Hacmi: 25 liters
Kaynama Yoğunluğu: 1.062
Verim: 65%
O.G. : 1.063
F. G. : 1.013
Alkol Oranı : 6.5%
IBU (Acılık Değeri): 78.25
SRM (Renk Değeri): 6.59

5 kg - Maris Otter Pale Maltı(80.6%)
1 kg - Yulaf Ezmesi (16.1%)
0.2 kg - Koyu Münich maltı (3.2%)

20 g - Simcoe, Pelet, AA: 12.7, 60 dk Kaynatma, IBU: 27.65
30 g - Citra, Pelet, AA: 11, 70 °C’ de 20 dk Girdap , IBU: 21.52
25 g - Galaxy, Pelet, AA: 14.25, 70 °C’ de 20 dk Girdap, IBU: 15.49
25 g - Mosaic, Pelet, AA: 12.5, 70 °C’ de 20 dk Girdap, IBU: 13.59
30 g - Citra, Pelet, AA: 11, Soğuk Demleme 4 Gün
40 g - Galaxy, Pelet, AA: 14.25, Soğuk Demleme 4 Gün
40 g - Mosaic, Pelet, AA: 12.5, Soğuk Demleme 4 Gün

65,5 C’ de 60 dk Mayşeleme

White Labs - California Ale Yeast WLP001 Sıvı maya (%85)
Wyeast British Ale Sıvı Maya ( %4 )
Starter: Yes

Su Profili
Ca2: 143
Mg2: 5
Na: 1
Cl: 200
SO4: 100
HCO3: 23

Suya yapılan eklemeler ve bilgiler
5 gr Gypsum
10 gr Calcium Chloride

Kalsiyum Sülfat Oranı 2/1
Alkanite 20.8
Mayşe pH *: 5.46

Reçetenin tamamı için link:

Bu reçete için elimde olan Wyeast Mayayı kullanacaktım ama Mayıs 28 tarihli olduğu için ve çinde sadece 4 Milyar adet maya kaldığından, vazgeçtim ama atmaya da kıyamadım, ve White Labs’in WLP 002’si ile beraber kullandım.

Erlenmayerde DME ile hazırladığım çözeltiyi 10 dk kaynattım.

Kendim yaptığım Stir Plate’ de akşamdan karışmaya bıraktım.

Sabah Maltları çektikten sonra suyu ısıtıyoruz

Ve mayşeleme başlıyor. 66,5 ile başladım, 64,5 ile bitirdim. Arada alttan aldığım suyu, üstten mayşeye dökerek devir daim sağladım.

Şerbetçiotlarımızı hazırlıyoruz bu arada, Dry Hop yapacaklarımızı paketleyip buzluğa.

Yağmurlama zamanı, mayşeyi 75C ye getiriyorum ve 6 lt 75 C de hazırladığım suyu üstüne yavaş yavaş döküyorum. Bu sefer çok fazla sıkmıyorum kovadaki tahılları (tanin miktarı artıyormuş) ama çok su kaybettim bu yüzden, hesaplar şaştı :slight_smile: Ya da yulaf ezmesi çok su tuttu, bilemedim ben onu.

Ve kaynatma başlar. kaynatma benim daha önce ev ocağında 17 lt’lik kazanda olana göre bayağı kuvvetli, 2750 W’lık rezistans beni tatmin etti.

Diğer aşamaların fotolarını çekemdim ama 70C’ye soğuttum ve şerbetçiotlarını ekleyip 20 dakika girdap yaptım. 20 dakika sonra 64 C’ye inmişti. Daha sonra bakır soğutucu ile 15 dakikada 30 C’ye indirip, fermentasyon kovasına aktardım ve buzlu su kovasının içine koydum. 20 dakika sonra 24 C de mayayı ekledim ve dolaba kaldırdım :slight_smile:

12 Beğeni

:slight_smile:
saygı duruşu ve istiklal marşı.
bir gün tam tahıl aşamasına geçerken okuyacağım.
tebrikler
böyle deney tüpleri falan.
(sesli düşünüyorum)

Umut selam,
Ibu’ yu tavana vurmuşsun :slight_smile: 10 numara çalışma görünüyor :slight_smile:

Selam Burak,
IBU yüksek görünüyor ama yüksek olacağını sanmam, kaynamada 20 gr 60dk vardı sadece, 80 gr da 70C’de whirlpool yaptım, bu kısmı brewersfriend çok gösteriyor IBU olarak bence. En fazla 40 IBU gibi tahmin ediyorum ben.

Tanin ve whirpool hakkında ayrıntılı bilgi verirmisin Umut.

Bende genelde epey sıktırıyorum mayşeyi.

Ek olarak son 5 dakkada eklediğim otlar oluyor ama 100 derecede ekliyorum. Farkı nedir? Acılıktan ziyade hop tea mantığıylamı yaklaşıyorsun?

Malt torbasını sıkmak tanin çıkarmaz, yüksek sparge suyu sıcaklığı ve ph’ı çıkarır :wink:

1 Beğeni

Evet bir şehir efsaneymiş, geçenlerde steve ve ulaşla konuşurken dönmüştü muhabbet, şimdi baktım tanin olayı efsaneymiş.

Aromayla alakalı abi, derece düştükçe acılık azalıp aroma artıyor, ben o yüzden 70C de attım, bitde girdap etkisi sayesinde daha iyi nufüs ediyormuş, “teacup effect” deniyormuş.

Soğan kebabına nar pekmezi eklemek gibi bişey. Karıştırma da terletme oluyor :joy::joy::joy:

1 Beğeni

Umut selam, nasıl oldu memnun kaldın mı? Bu tarzı denemek istiyorum elimdeki kısıtlı imkanlarla ama aklımda soru işaretleri var :smiley:

Selam Mert, Ben çok beğendim, içenlerde beğendi hatta su mineral değerlerinde değişiklikler yaparak ve şerbetçiotlarını değiştirerek ikincisini yaptım, şişeye yeni girdi ama bu daha güzel oldu gibi. Bu tür biradan daha çok çok meyve suyuna benziyor :smile: Acılık az geliyor ve gelen acılıkta kaynatma acılığı gibi değil. Malt tadı baskın ama şerbetçiotu aromasının arkasında kalıyor. Alkolde yüksek ama aroma fırtınasının içinde çok hissedilmiyor. Tavsiye ederim denemeni.

Daha önce minerallerle hiç uğraşmamıştım o konuyu araştırıyorum bi süredir, bru’n water spreadsheet’i baya işime yaradı. Gypsum’ın alçı taşı olduğunu görünce daha da bir sevindim :smiley: Mineralleri ayarlamak için kullanılan kimyasalların lab grade veya teknik grade olması fark edip etmediğini biliyo musun? Bi de mayanın etkisinin çok fazla olduğunu düşünüyodum, redditteki arkadaşlar biraz içime su serpti burda bulunan mayalardan biriyle amarillo + citra kullanarak bi tarif hazırlamaya başladım ufaktan :smiley:

Brun en iyi spreadsheet, daha basiti brewersfriends’de var. Çokta zor değil zamanla daha da kolaylaşıyor. Bu minerallerin gıda tipi olması şart ve ben sertifikalı bir ürün bulamadım. Bu yüzden ben Londradan satın aldım :slight_smile: Mayanın etkisi bence çok fazla yaptığım araştırmalarda London Ale tipi sıvı mayların çok kullanıldığını gördüm ben, ama bu kadar aroma temelli bir mayada bence de çok öenmli değil US05 yeterli olacaktır. :slight_smile:

Gıda tipi ürün ben de hiç göremedim, lab grade olanlar bile teknik olanlara göre ciddi anlamda pahalı. Yabancı kaynaklarda da food grade ibaresini sadece asitler için gördüm, onu bile bulamadım :smiley: London ale mayası kullanamadığım için meyve esterleri yoğun olan bi maya düşünüyodum windsor veya s-04 gibi ama kimyasal işi canımı sıkıyo

evet bu Food grade olayı gerçekten can sıkıcı, benim aldıklarımda da bir ibare yok ama sadece bira ürünleri satan bir firma olduğundan ve kabul görmüş olduğundan içim biraz daha rahat.

Technical grade bi anda içime sinmemeye başladı, redditte açtığım konuda profesyonel olarak neipa yapan biri Cl miktarını 300 ppm’e kadar çektiklerini söylemişti. Herkes su profilinin çok önemli olduğunu söylüyo ama onu tutturcam derken zehirlenmemek de lazım :smiley: Asitler dışındaki eklentiler için özellikle food grade ibaresi göremiyorum hiçbi yerde ama emin olamıyorum.

yollasana linki bakayım bende, ben en son 200Cl 200 SO4 yaptım, bi önceki 200 Cl 100 SO4 tü. Bu biraz daha iyi oldu gibi 3-4 gün sonra açarım ilk şişeyi.

https://www.reddit.com/r/Homebrewing/comments/5rnxa4/neipa_dry_yeast_and_transformation/dd9jgfy/. Bi alttaki yorumunda o yörenin suyunda Cl’nin 500 civarıdna olduğunu söylüyo, ben de öyle bişey okuduğumu hatırlıyorum sanki. Tam olarak kullandıkları miktarları vermedi ama yine de yararlı.

Bru’n spreadsheetine göre Cl’yi 300e çekmek için kalsiyum magnezyum veya sodyumu uçurmak gerekiyo gibi gerçekten.

Bak şimdi bunu öğrendiğim iyi olmadı @MertKosova hemen 3cü NEIPA denemesini de yapacağım galiba :slight_smile:

Benim denememe daha 2-3 hafta var sanırım, o da tech grade kullanmaya kendimi ikna edersem :smiley: Maltları kırılmış bir amber ale tarifim var yarın veya çarşamba onu yapıcam önce, neipaya daha çok var

1 Beğeni