Yeni Başlama Yardım

Merhaba Biraseverler;
Aranıza yeni katıldım ama uzun süredir takip ediyorum forumu ve konuları. daha önce kendi damıtma setimle yaptığım rakı denemelerinin ardından rakıdaki deneyimime güvenip All Grain denemesinde patlayınca bir kit siparişi verdim. Bugün itibariyle kit elime ulaştı ve sitedeki ilk kit maceralarının hemen hemen hepsine bir göz attım. Sizlerden cevabını almam gereken birkaç sorum olacak?
bu arada kit Muntons Premium Pilsner

1.)23 Lt bira kiti için kit ile gönderilen maya yeterli midir?Elimde S4 maya var?
2.)Dme aldım ilk kit için dme ve şeker birlikte kullanmalı mıyım? hangi oranda?
3.)Şekeri şerbet yapıp soğutmak mı? yoksa sadece suda eritmek mi?
4.)Soğutma işlemini nasıl yapmalıyı?Kaç dereceler benim için yeterli olur?

Şimdiden teşekkürler.

Selamlar. Soruların cevabı olmalı forumda ama üşenmeyip toparlayayim sizin için :grinning:

1. Kit mayasi yeterli .s4 mayayi bir sonraki için saklayabilirsiniz aradaki farkı görmek için. Sizin tercihiniz.
  2. Dme 500 gr lik bir paket aldıysanız en az 500 gr da şeker kullanmanız gerekir alkol seviyesini 5% almak için.
    3.şekeri kaynar suda direkt kovada eritmek daha iyi olur serbeti soğutma sırasındaki hijyen riskini almamak için.
  3. 5 kiloluk 4 suyu buzdolabında soğutmak hatta birini buzlukta iyice soğutmak ilk Mayalama sıcaklığı olan 20li derecelere kolay erişmek için en kolay yöntem. Sonrasındaki soğutma için gerekli olursa buz kalıpları veya buz şişeleri yardımcı olur.
1 Beğeni

Çok Teşekkür ederim cevap ve toparlamalar için :grinning:

Selam Değerli Biraseverler…
Ben de aranıza yeni katıldım ve bu konuda bilgim az.
Yurtdışı seyahatimde bira yapımı hakkında kitap satın alıp okumuşluğum…hatta şerbetçi otu ve bira mayası satın almışlığım vardır.
Ama o paketler bir türlü açılıp…olay eyleme dönüşemedi ve bir köşede paketler dura dura ziyan oldu.
Ben de güzel biralar yapmak istiyorum.
Hedefimde Almanya ev yapımı özellikle Bamberg stili yapmak bile var.
Bunun için " iyi bir kit ile" başlamak istiyorum.
Pratik olması benim için önemli.
Bir de ölçülendirme vb de kit üzerinde göstergeler olursa tekrar yaptığımda aynı kaliteyi tutturmak isterim.
23 lt lik kitler işimi görebilir. Bir büyüğü olursada daha iyi olur. En azından başına geçtim mi epey zaman yeter.
Kesinlikle şeker kullanmayacağım.!
Almanların safiyet kanununa uyacağım.:hugs:

Öneri ve görüşlerinizi rica ederim.:blush:

Merhaba,

Öncelikle, hoşgeldiniz. :slight_smile: Sanırım Bamberg stili isli (smoked, rauch) bira kategorisinde. Bildiğim kadarıyla tam tahılcı arkadaşlardan yapanlar var, öte yandan bira kiti olarak bu tarz bir kit yok diye biliyorum. Ancak modifikasyonlarla (isli meşe küpleri, kayın isli malt ile partial mash vb) yakın tatlar elde edilebiliyor. Forumda aramayı kullanarak ilgili gönderilere ulaşabilirsiniz.

Naçizane görüşüm, ilk biranızı, butik biradaki kit açıklamarını inceledikten sonra, zevkinize uygun bir kitle modifikasyona girmeden yapmanızdır. Bu tavsiyemin nedeni modifikasyonlardan önce pratik olarak tecrübe edilmesi gereken temel bir çok unsur olması ve önce bu tecrübeleri kazanmanızın ileride sağlıklı modifikasyonlar için yararlı olacağını düşünmemdir. İlk aşamada güzel bir bira yapmak, bu sebeple çok daha önemli diye düşünüyorum,

Şimdiden afiyet olsun :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba şişeleme sonrasında da hidrometre ile alkol oranı ölçülebilir mi Pale ale için değer kaç olmali

1 Beğeni

Selamlar…Siseleme sonrası maalesef alınmıyor. Ama çok kısa bir süre sonra, tahminim 1 günü aşmadan, belki bir bira feda ederseniz yaklaşık değer verir.

1 Beğeni

Teşekkürler hocam.
Evet temelden başlayıp sonra bamberg stiline yönelmem lazım.:slight_smile:

Ancak bamberg stilinde üç çeşit var.
En azından benim tecrübem böyle:
Rauchbier…yani tütsülenmiş bira.
Kellerbier yani kiler-bodrum birası…
Ve spezial bier dedikleri hafif esmer alkolü %5.5-6 civarı olanı.

Benim amacım spezial bier yapmak.
Hatta fırsatım olursa gidip orda birkaç hafta hem turist hem mutfak vb birkaç hafta çalışmak istiyorum.
Dil sorunum yok.
Ama işler çok yoğun ve müsait değilim.
Yani amaç %5,5 alkol ve hafif esmer…ve çok iştah açıcı ekşimsi tat elde etmek…

Ama yeni başlamak için emeklemeden yürümek olmaz.
Helede almanyada bu işin üniversitesi bile varken.

Ben bir temelden başlayayım bakalım.
Sağlınıza. Prost…:slight_smile:

1 Beğeni

teşekkürler , şişeleme sırasında hidrometreyi kırdım da o yüzden merak ediyordum. ama 1 kg şeker attım daha sonra 1 haftadan fazla gaz çıkışıda oldu yani şeker alkol e dönüşmüş olmalı. acaba 3 şişe içip polis çevirmesine gidip üpleyip mi test ettirsem.

1 Beğeni

Tekrar merhaba,

Şahsen denemedim ama tarifinize ve kit açıklamasına göre, Ambiorix yakın bir başlangıç olabilir. Tecrübeli deneyen arkadaşlar daha iyi fikir verebilir. Umarım yardımcı olur. :slight_smile:

1 Beğeni

Bugün ilk kitimin 20. günü
Ve dayanamayıp kovanın dibini doldurduğum yarım şişeyi açtım.
Çok bulanık. Ama hiç soğutmadan öylesine denedim.
Bence 3 hafta yeterli değil.
1 hafta daha beklemem gerekebilir.
Ama hergün bir şişe denerim belki.:blush:

Kovanın epey bi dibi galiba😀. Bunun olcu olacağını sanmam, bence bir şişe daha acin , farklı olacaktir😆

2 Beğeni

Aynen öyle üstadım.
Ben de mesajı okuyunca şişelerden birini dondurucuya attım.
Yaklaşık 50 dk durdu.
Tad muhteşem.
Ekşilik az…orta…
Alkol oranı ölçtüğüm gibi ölçüm 4.6 vermişti. Sanırım tad da bunu doğruluyor.
İlk kit ve 3 hafta için süperrrrr bir sonuç.:blush::blush::blush::blush:

1 Beğeni

Şunu söyleyim.
Hangi kit olursa olsun
.
Katı madde oranı…yada lme dme toplamı 3 kg da 23 lt kararı aldım.
Belki beklersem dolgunluğu artar ama hafif ve ekşiliği az bira.
Halbuki başlangıç kitine şeker koymadım ve 2 adet 0.5 kg şerbetçi otlu dme ile kurdum. daha ne olsun.:slight_smile:
Neyse erken yorum oldu…biraz daha sabır.
Asıl yorum haftaya…:blush:

Eğer gövde istiyorsanız maliyeti düşük çözüm kurulum hacmini azaltmak olabilir .
Hesaplamadim ama: 3 kg dme-lme nin size 23 lt.de vereceği govde ile 1-1.5 kg ve 19-20 litre kurulumun vereceği gövde arasındaki seçiminizi maliyeti de düşünerek yapmakta fayda var.
Neyse önümüzdeki haftaki yorumları bekliyoruz bakalim karar değişecek mi?:grinning: içmeden once iki gün buzdolabı, güzel olur.

1 Beğeni