Yeni Başlayanların Soruları

İlk defa evde bira yapıyorsanız, muhtemelen kafanızda birçok soru vardır. Farklı konuların altında bunları sormak yerine bu başlığın altında paylaşabilirsiniz :wink:

Hatta soru sormadan önce şuralara hızlıca göz atarak cevap alabilirsiniz:

  1. Butik Bira Bira Yapımı Yardım Sayfası: Başlangıç seviyesinde sıkça sorulan soruların birçoğunu cevaplıyor.

  2. Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler: Eski üyelerin tavsiyelerinin toplandığı bu konu bir altın madeni. Yalnız sorularınızı o konu altında değil burada sorun.

  3. Forum’da Arama: Aklınızda bir soru varsa, %90 ihtimalle daha önce sorulmuş ve yanıtlanmıştır. Arama yapmak için sağ üst köşedeki büyüteçe tıklamanız yeterli.

5 Likes

ilk pilsener kitimi 2 hafta önce yapmaya başladım.1 paket kuru malt özü ve 1kg şeker kullandım.soğutma çantamda kovayı sakladım ve derece 20-22 derecede sabit kaldı.15.gündede biramdan ölçüm yapmak için numune aldım.ölçümde yoğunluk 1002 değerini ölçtüm.biramın kokusu gerçekten bira kokusu,acı olmayan ve yumuşak bir içimi var.ama rengi bulanık ve portakal suyu gibi.bu renk ve bulanıklık normalmidir?

Bulanıklık normal, şişeledikten bir süre sonra berraklaşıyo. Renk de oturuyo aynı şekilde

Bulanıklık istemiyorsanız “cold crash” yöntemini kullanabilirsiniz. Hidrometreniz varsa kurduğunuz kit biraya uygun FG değerine ulaşınca, yoksa da aşağı yukarı 15. günde buzdolabında yer açarak fermantasyon kovasını dolaba yerleştirip 5 gün kadar bekletin. Sıcaklık düştükçe mayalar dibe çökecek ve daha berrak bir bira doluma hazır hale gelecektir.

Dolaba yerleştirirken hava kilidini çıkarıp kovadaki deliği çay bardağı vs gibi küçük bir bardağı ters koyarak kapatın. 5. günün sonunda çıkarıp, kovayı taşırken hareketlenen tortu çöksün diye bir saat kadar bekleyip, ters koyduğunuz bardağı da kaldırıp doluma başlayın. Çok berrak bir bira elde edeceksiniz.

Ben Wherry kitini bu şekilde yaptım. Şişedeki berraklığı bile göz alıcı.

8 Likes

dediğiniz mantıklı ama eşim kova yerine beni buzdolabına sokmasında:))))bugün şişeleme yaptım ilk şişede bulanık olmasına rağmen diğer şişeler gayet berrak.tadıda gayet güzel.bugün MASTER PİNT CZECH PİLSENER birayı mayaladım.ama kiti sıcak suda bekletirken mayayı altında unutmuşum.mayalar ölmüşmüdür?bir sorun olurmu?

35 derecenin üstünde ölüyorlar diye biliyorum.

bir kaç gün içinde fokurdama görmessem muhtemelen kovayı dökeceğim

risk almayın bence, maya temin edin hemen.

butikbira da ona uygun maya bulamadım.nereden temin edebilirim?marketlerde hazır bira mayaları var,onlarla olabilirmi?

Çoğu ale mayası pilsner için uygun olur

1 Like

s33 ya da s04 denerdim ben yerinizde olsam, tüm kovayı kaybetmektense.
ya da butik bira yardıma sorun . ama bugün siparişinizi verin ki yarın ulaşsın size.

s33 verdim ama saat 3den sonra verdim umarım yarın gelir

yardım a mail atın acil durumlarda yardımcı oluyorlar.

teşekkür ederim.telefon açtım bugün kargoya veriyorlar

harika ! umarım kurtarırsınız …

mayalanma başlarsa mutlaka haberdar edeceğim

1 Like

mayam bugün geldi ve hemen kullandım ama mayayı atalı 1 dakika bile olmadan mayalar sanki çıldırmış gibiydi kova patlayacak diye korktum ama şimdi normal gaz çıkışı var…mayaların hemen yarım dakika da aktifleşmesi normalmi?

Kuru mayanın aktive olması uygun şartlarda 20-30 dk yı buluyor. Hemen aktif hale geçemez. Bu köpürme kit mayasının ölmediğine dair işaret olabilir. Koku nasıl? Tadına baktınız mı ekşilik falan var mı?

ekşilik yok tadı biraz acı kokuda iyi.2 gün boyunca 1 defa fokurdamayan kova yenii mayayı atar atmaz bu kadar nasıl çıldırdı ilginç ama şimdi fokurdama gayet iyi…bu işte acemiyim ama kapağı açar açmaz belkide eski mayalar 02 yi görünce aktive olmuş olabilirmi?gerçi kovayı çok iyi çalkalamıştım ama…

Şimdilik sorun görünmüyor ozaman:)
Isıya dikkat edin 20 derece civarında sabitlemeye çalışın mayalanma süresince.