Yeni Başlayanların Soruları

Lager tipi bira icin uygun sicakliklar dusuk sicakliklardir. Ale mayasi ile kurulabilir fakat lezzetinin nasil olacagi konusunda fikir veremeyecegim cunku bock benim damak tadima pek uymuyor.

Hbock normalde lager mayayla yapılır,aslındapilsnerler de lager mayayla yapılır ya da yapılsa daha güzel olur-ki ben öyle yapıyorum-ama bock kitinden çkan maya ale maya bildiğim kadarıyla,ki bock kitini ben de 20 derecede yapmıştım,ama orange bock ı s-189 lagermayayla 12 derecede yapmışım

Arkadaşlar fermantasyon kovasındaki 14. Gün numunem olmuş mudur? Birde rengi neden böyle koyu şerbetçi otundan olabilir mi? Teşekkürler.

Aslında şişeleyebilrsiniz,FG 1004 olmuş zaten ama genel olarak hidrometre ölçümü; ilk numuneyi aldıktan 1-2 gün sonra yine numune aldığınızda aynı değer çıkarsa doğru şişeleme zamanını onaylamış olur.“Bekleyemem ben” derseniz şişeleyin.Renge takılmayın şişede 2 hafta bekletirseniz ve “lak” ettirmeden bardağa dökebilirseniz o zaman keyfinden içmez,bardağa hayranlıkla bakarsınız :wink:

Merhaba arkadaşlar ben ikinci kitimi kurmak istiyorum ama bu sefer şeker yerine malt kullanmayı düşünüyorum. Şişelerken de malt tozunu kullanabilir miyim? Yoksa yine şeker mi kullanmak zorundayım

@jasminyes81 aşağıdaki linklerden fikir edinebilirsiniz ;

@SocialBeer’a ek olarak:

%100 malt diye zorlamayın bu kadar. Dengeli şeker kullanımı kötü bir şey değildir, dünyadaki pek çok kabul görmüş ve sevilen birada belirli oranda şeker vardır. Şişeleme şekeri yerine malt özü kullanmak sıkıntılı bir iş. Yani tek tek şişelere ekleseniz de sıkıntı, diğer türlü de sıkıntı. Eritip kovaya ekleyeyim deseniz öncelikle başka bir kovaya aktarma yapmanız lazım, ayrıca oksidasyon riski var. Kurulumda %100 malt kullanabilirsiniz premium kitler gibi. Ama şişelemede şeker kullanın derim, sizin biranız da %100 değil de %99 malt olsun.

3 Beğeni

@pegasx malt bira yapmak için sizin öneriniz nedir?
Hangi malzemeleri ve nasıl kullanalım?

Standart bir kitin üzerine şeker eklemek yerine kuru malt özü ya da sıvı malt özü kullanarak veya premium bir kit seçerek yüksek oranda malt kaynaklı bira yapabilirsiniz. Benim yukarıdaki açıklamam şişeleme şekerinin yerine kuru malt özü kullanma isteğine yazılmış bir cevap. Kuru malt özünü şişelemekte kullanmak oldukça uğraştırıcı. Bu yüzden gerek yok diyorum.

Merhaba ilk başlangıç kitimi 1 kg şeker ile kurdum 20 gün kovadan sonra 2 gün önce şişeledim. Şimdi ikinci kit siparişi vereceğim. Ancak acemiyim neyapacağımı bilmiyorum. export pilseneri yarım kilo kuru malt özüylemi yapsam acaba tavsiye verebilirmisiniz.Teşekkürler.

@monopoly3555 ikinci kit için dediğiniz gibi de yapabilirsiniz,pilsnerden devam edebilirsiniz de.Ama kuru malt özü ile denemeleriniz sonucu sadece şekerle kurulumu terk edersiniz diye düşünüyorum.Damak tadı,zevkler farklıdır tabiki,seçim sizin…

malt özü okadar etkiliyor demek.bunu duyunca yarım kilo az diye düşünmedim değil. başka kit önerisi ve malt dışında artı olarak ekelenecek bir öneri varmı. mayası falan. ekleyeceklerim birayı acı yapmasını istemiyorum tabi.

@monopoly3555 Pilsner birayı seveceğinizi düşünerek ufak bir “tavsiye” niteliğinde kit kurulumu önereyim.Öncelikle yarım kg. malt özü yeterli ,daha fazlasını tecrübe kazandıkça kullanırsınız.Pilsner kit seçimi olarak tavsiye verebileceğim 2 adet (ben tecrübe ettiğim için 2 adet,yoksa daha fazlası var) kit var;1-Muntons Pilsner,2-Coopers Pilsner seçim sizin.İçine ekleyeceğiniz malt özü acılık olmasın dediğiniz için Açık Renk Kuru Malt Özü.Şimdilik bence maya işine girmeyin.Bir sonraki kitte farkı anlayabilmek için bu tarife ilave olarak orijinal kit mayası yerine US-05 Ale Bira Mayası kullanabilirsiniz.

muntons pisner ilk yaptığım kit olduğu için, 2. olarak coopers pilsner yapayım ozaman. bugün siparişi vereyim. bişey daha sorabilirmiyim. Söylediğiniz bu iki kit arasında tat farkı olarak ne yönde bir fark oluyor. tarifi mümkünmü bu tat farkının :slight_smile:

Ale bira kitleri benim yapmam için uygunmudur. Bunlardan birini yapsam olurmu. lezzet olarak bu kitlerin de yorumunu çok görüyorum o yüzden soruyorum.

@monopoly3555 Tabiki mümkün,fakat hep dediğim gibi tavsiye ve damak tadı ön planda.Muntons pilsner daha geç olgunlaşabiliyor. Coopers pilsner daha berrak çıkabiliyor.Fakat Coopers’ı kurarken yarım kg. malt özüne ilaveten 1 kg. toz şeker kullanmalısınız.Tavsiyem Coopers;son 8 kit coopers kuruyorum ,Muntonstan daha çok hoşuma gidiyor (Fermantasyon süreci,berraklığı,tadımı).Bunlar şahsi fikirlerim.Tavsiye niteliğinde sadece.Ale kitler dediğiniz kitler için az daha tecrübe edinin damak olarak en azından,sonra sizi engelleyen olamaz zaten.

çok teşekkür ederim onur bey. birazdan coopers siparişi verceğim. sitede coopers satışının altında: “Coopers, 1 kit (23 litre) yapımı için kite ilaveten 2 paket açık renk kuru malt özü kullanılmasını önermektedir. Bu şekilde kurulum yapıldığında alkol oranı yaklaşık %4,5 olacaktır.” yazıyor. bu tarife 2 paket açık kuru malt özü mü ekleyeceğim. ayrca bunu ekleyince şeker ne kadar ekleyeceğim

1 Beğeni

fermantasyon sürece demissiniz. kitin altında 13-21 derece arası önerilmekte diyor. uzun sürmez mi bu kitte. nasıl olacak peki

@monopoly3555 1 paket dme kullanırsanız 1 kg. toz şeker,2 paket dme kullanırsanız 600-700 gr. toz şeker ilave edersiniz.Fermantasyonu da ister 21 gün beklersiniz,ister hidrometre ölçümü ile şişelersiniz,size kalmış.

21 gün beklerim. ölçümde yapabilirim. yeni şişelediklerim olduğu için sıkıntı olmaz. 2 paket dme kullanayım ozaman. çok teşekkür ederim.

1 Beğeni