Yeni Başlayanların Soruları

biraları içmek için acele etmeyin , bekledikçe tatları oturup güzelleşiyorlar. hem o arada 1 kova daha kurup stok oluştuurn ki ilerleyen zamanlarda birasız kalmamış olursunuz :wink:

export pilsner ben yapmadım ama forumda birçok tarif mevcut. 2 paket kuru malt ozu ve strafor kutunuz varsa lager bir mayayla güzel bir pilsner ortaya çıkar. hatta belki biraz da dry hop.

1 Beğeni

Selamlar,

Aranıza yeni katılanlardanız (kardeşim ve eşlerimiz). 3 gün önce Muntons Export Pilsner kurduk, beklemedeyiz. Haftaya buğday birası kurmak istiyorum bir tane daha kova alarak, forumda çeşit çeşit başlıklarda yazılanların tümünü okuyorum, bir soru listesi derledim (başka konu başlıklarında bu soruların çeşitli cevapları var ancak daha genel olarak ele almayı hedeflediğim için tekrar sormak istedim), yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1. Fermentasyon aşamasında karşılaşılabilecek problemlere karşı ne tür önlemler almalı? Mümkünse fotoğraf ile cevaplarınızı desteklerseniz çok sevinirim.
  2. Herkresin bir ticari biraya diğerlerine nazaran daha fazla ilgisi ve beğenisi var ve kurduğu biraları da bu doğrultuda kuruyor. Bu bakış açısıyla şunu soruyorum sayın buğday birası kuran arkadaşlar; hangi birayı hedefleyip hangi değişkenlerle kurulum yapıp sonuca yakın buldunuz kendinizi? Bunu soruyorum çünkü sıcaklık, kurulum esnasında kullanılan malt, maya, kit, su, vb değişkenlere göre bin çeşit netice elde ediliyor. Ben mesela şahsen Paulener beğeniyorum, ev imkanlarıyla nasıl bir yol izlesem acaba?
  3. Buğday birasında anladığım kadarıyla şeker kullanılmamaya çalışılıyor. Malt olarak ne kullandınız? Deneyimlerinize göre farklı olarak ne yakışırdı? Ne kadar kullandınız? Daha az ya da daha fazla kullansaydınız sonucun ne olacağını öngörüyordunuz ya da deneyimlediniz?
  4. Şişelemede ne yaptınız? Nelere dikkat etmeli? Kullandığınız şişe hacmi neydi? Neden o hacimde şişe kullandınız? Farklı olarak ne hedeflenseydi farklı bir hacimde şişe tercihiniz olurdu?
  5. Şişeledikten sonra en az ne kadar beklediniz? Bekleme sürenizi farklı tercihler yapsaydınız ne / nasıl değiştirirdi?

Cevaplara istediğiniz sorudan başlayabileceğiniz gibi, sadece bir soruya da cevap verebilirsiniz. Kaldı ki hiç cevap da vermeyebilirsiniz ama cevap verirseniz pek sevinirim. :blush:

Sevgiler.

Bugdayin cift kit kurulduguna hic sahit olmadim. Her bir kit 23Lt kurulum icin uretiliyor. Tipki standart digger kitler gibi…

Bugday birasindaki (genel) hedef, Weihenstephaner (Hefe Weissbier) marka ticari biradir. Kendisi bu alandaki kulttur.

Seker kullanilmamaya calisildigina da hic sahit olmadim. Ben de kurdum ve kuru malt ozunun yaninda seker de kullandim.

Selamlar,
Yeni başladığımı belirtmiştim, ale, buğday birası, lager, pilsner derken hacim konusu aklımda yanlış kalmış ve kendimi boşuna yiyip bitirmişim. Hatalı soru için özür dilerim. Düzeltiyorum hemen.

Şeker kullanımı hususunda ise forum içerisinde birilerinin bu konuda birşeyler yazdığına emin gibiyim. Buğday maltıyla yapıyorum şeker kullanmıyorum diye (belki de damak tadıyla alakalıdır ben yanlış yorumlamışımdır).

Kendimi çok kötü hissettim. Sanki hiç okumamışım gibi. Halbuki çok okumaktan ama tecübe sahibi olmamaktan dolayı kafam karıştı herhalde. Ben yukarıdaki sorularımı silsem mi acaba? :blush:

1 Beğeni

Tekrar selamlar,
Youmunuz üzerine kafa karışıklığımı bir nebze olsun toparladım sanırım, sorumu düzenledim (imkan olsaydı bırakıp üstünü çizecektim ancak yolunu bulamadım), anlayışınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni

1-

2- Hep hedeflemeden kurulum yaptım. Hiç pişmanlık yaşamadım.

3-

2 paket bundan kullanabilirsiniz. Yok illa daha fazla alkol istiyorum derseniz şeker ilavesi yapabilirsiniz.

4- Tabiki öncelikle sterilizasyona dikkat edilmeli. Şişelerin iyi temizlenip arındırıldığına emin olunmalı. Sonrası deneme yanılma, kişisel olarak ve yaplan tarza göre ne kadar gazlı olması gerektiği. 1x1000 veya daha fazla gazlı olsun derseniz 2x750 şeker işinizi görecektir.

Bu ölçüler ne derseniz; Şişe şekeri hakkında

5- Şişeledikten sonra en az 4 hafta. Export pilsner 3 ay.

1 Beğeni

25 cl gazoz şişelerinden kullanıyorum, hiç problem yaşamadım. Ayrıca 50 cl lik şişede kullandığınız şekerin yarısını kullandığınız için, şişenin 25 cl olması şeker ölçüsü açısından da çok pratik oluyor.

Aynen birde şeker için uğraşmamış olurum :+1:

@Hm_mania 5. sorunuz için en az şişede 4 hafta demiş ancak buğday mayalarında bekledikçe oluşan bazı farklı tatlar var. forumda biraz araştırarak bakabilirsiniz bu yorumlara. wb06 maya, m20 maya gibi…

Bence bugday hızlı olgunlaşan ve hızlı tuketilmesini gereken bir bira. tabi ben kitler için konusuyorum tam tahıl için bilgim yok. 2. haftada içilebilir bence. ( yazım bugday içindi , pilsner için en az 1 ay bekleyin şişede )

2 Beğeni

Selamlar arkadaşlar, bira yapımına yeni başlayan biriydim. İlk sorumu sordum bu soru da onun paralelinde ancak aklımdaki soruları paylaşmak istiyorum.

Pilsner bira kitimi yaklaşık 11 gün önce kurdum. Genelde kova sıcaklığı 19 21 derece arasıydı. ilk ölçüm yaptığımıda 1040 idi. Sonra tekrar ölçüm yaptım 1010 civarıydı geçenler de iki ölçüm daha yaptım 1012 değeri çıktı. Bu oranlar sanırım biranın içindeki alkol oranını belirtiyor. Okuduğum kadarıyla genelde bu değerin 1010’un altına düşmesi bekleniyor.

İki sorum var,

1. Bu oranın 1010’un altına düşmemesi ne olabilir. Kovanın 15 gün beklememesi mi?
  2. Bu oranın 1010’un altında olmaması birayı gövdesiz, alkolü düşük kötü bir bira mı yapar?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

İlk buğdayımı aksilik olmazsa hafta sonu şişeleyeceğim, dediğiniz şekilde 2. haftadan itibaren birer hafta arayla tüketme denemeleri yapacağım.

1 Beğeni

1- 15 gün şart değil, 10 günde 1010 altına düşen örnekler mevcut olduğu gibi 21 günde düşende olmaktadır. Zaten bu sebeple ezbere iş yapmak yerine hidrometre önerilir ki kontrollü ilerlenebilsin. 1010 üzerinde ise fermantasyon büyük olasılıkla devam ediyor demektir. Bu sebeple emin olmak için 2 gün sonra tekrar ölçüm alın. Yine aynı değer çıkarsa mayalar o kadar sindirebilmiş anlamına gelebilir.
(Anlattıklarım genel kurallardır, bu hadise tamamen kurulum çeşidi, eklenen içeriği ve ilerleme sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir.)

2- 1010 altında olmaması fermantasyonun bitmemiş olabileceğini gösterir ve şişede patlama gibi istenmeyen hadiselere sebebiyet verebilir. Ne kadar düşerse, ilk yoğunlukla arasındaki orana göre o kadar fazla alkol anlamına gelir. Düşük alkol kötü bira anlamına asla gelmez.

1 Beğeni

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Paylaştıklarınızdan anladığım; benim kovam hala fermantasyona devam ediyor ve bir kaç gün sonra ölçüm yapıp çıkan sonucu kontrol etmemi talep ediyorsunuz. Ayrıca erken dolumda şişe patlaması gibi olayların yaşanabileceğini de paylaşmanız çok yerinde oldu, çok teşekkürler.

Şişe de patlama gibi durumlar yaşamamam için barometrede ölçtüğüm değerin 1010 altında olması mı gerekiyor ve son olarak ölçülen değerlerin alkol karşılığını bulabileceğimiz bir tablo benzeri bir veri var mı?

Teşekkürler.

1010 altinda olmak zorunda degil. 2 veya 3 gun ustuste ayni degeri aliyorsaniz fermantasyon bitmis demektir. Bu, 1016 da olabilir, 1004 de…
Fermantasyon tamamen bittiyse ve makul olculerde siseleme sekeri kullanilarak oda sicakliginda olgunlastirilirsa siselerin patlama ihtimali sifira yakindir.

1 Beğeni

1010 altında veya tam 1010’da veya belkide ilk kurulum yoğunluğu mayanın tüketeceğinden fazla kaldı ve bu sebeple bir kaç defa ölçtük ve örneğin hep 1012de kaldı diyelim, yine bitmiştir.

Tavsiyem 15 günden önce zaten hiç ellemeyin. Sonra ölçüp bakın. Alınan örneği içmediğiniz müddetçe bence cl. israfı.
15. günde bitmemiş diyelim 21. gün yine bakın, büyük olasılıkla bitmiş olacaktır.

Kovada 3 hafta geçiren kurulumlarım da gördüğüm olay daha berrak ve şişelerken köpürmeyen sıvılar oluştu. Tabi bu benim tavsiyem. Erkenden ölçümler almaya devam edip hidrometre 1010 diyorsa da şişeleyebilirsiniz pek tabi.

Alkol oranı hesaplaması ise (og (maya atılmadan önce alınan ilk ölçüm) - fg (final ölçümü)) x 0,129

Örneğin; (1040 - 1010) x 0,129 (0,131 diyeni de gördüm ama) = %3,87 gibi. Şişe şekeri falan derken gönül rahatlığıyla %3,9’a yuvarlanılabilir.

2 Beğeni

@Hm_mania nin Tavsiyem 15 günden önce zaten hiç ellemeyin. tavsiyesine benden de +1.

2 Beğeni

@PiedPiper ve @Hm_mania çok teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için, ben 15 günü bekliyorum o halde son bir kaç ölçüm daha yapıp eğer aynı değerleri alırsam birayı şişlemeye geçiyorum. Ayrıca alkol ölçüm hesabı içinde çok teşekkür ederim.

Sevgiler.

1 Beğeni

Cumartesi sorun olmazsa şişelemeye geçeceğim. Kit’i oturma odama kurmuştum. Kolaylık olsun diye mutfağa götürmeyi düşünüyorum. 23 litre hafif bir şey değil. Taşıma yaparken sallanacağını düşünüyorum.

Taşıma yapmamın bir zararı olur mu?
Tortular havalancak diye düşünüyorum. Cuma akşamdan taşısam mı? Bu yeterli olur mu?

Bence taşıma mı dersiniz?

Çok sallamamaya çalışın. Şişelemeden 1-2 saat önceden götürseniz de olur.

Şişelerinizi sokaktan alıyorsanız (bakkal çakkal), ilk kullanımda mümkün olan değil gerçekten en iyi şekilde temizliğini yapın.
Şişe kapatıcınız her şişeyi kapatamayabilir. Bu konu ile ilgili bir başlık vardı sanırım. Onu bir okuyup ona göre kullanacağınız şişeye karar verin. Yine de , Efes ve Tuborg’un hemen hemen tüm klasik şişeleri çift kollular ile kapatmaya uygun.
Karanlıkta saklama olanağınız yoksa kahverengi şişelere yönelin. Tada ne gibi etkisi olduğunu bilemiyorum (şişe saklayacak karanlık yerim var) ama rivayete göre kahverengi dışındaki şişelerde istenmeyen tatlar oluşabiliyormuş.
Şahsi tercihim 33 cl şişe. Az ve öz içilebiliyor. Psikolojik olarak da bir adet 50 cl içip doymayanı 2 adet 33 lük doyurabilir. Sakıncaları ise…

• Bulmak zor.
  • Daha fazla şişe daha çok yer kaplıyor. Saklaması daha zor.
  • Daha fazla şişe daha fazla temizlik süresi.

Bu konuda bira tipine göre yorum yapmak daha doğru olacaktır. Benim gibi bira gurmesi olmayanlar için süre çok da önemli değil herhalde. Yine de 10 gün beklemenizi tavsiye ederim.
Fotoğraflamak için 3 günde bira açmışlığım var, gayet de severek içtim tabii.