Yeni Başlayanların Soruları

(Tigin ) #4171

Kısa süreli ışık girmesi sorun değil. Zaten renkli şişelere dolum yaptığınız için doğrudan ışık görmeyecek. Dolum yapabilirsiniz.

(Mahtan Sirfalas) #4172

2 gün kısa bir süre o zaman?

(Saner Gülşen) #4173

O kadar ışıktan zarar geleceğini sanmıyorum ama kovayı bir battaniyeyle örtseniz yeterli olur.
Hava kilidine battaniye değmesin diye derin bir tencereyi ters çevirip hava kilidinin üzerine, kapağın üstüne koyabilirsiniz. Üstüne de battaniye.

(Saner Gülşen) #4174

Bende de atnısı yazıyor ama 1 hafta gazlanma ve tadının oturması için gerçekten yetersiz bir süre. Gene de içecekseniz içeceğiniz kadarını dolaba koyun, en azından kalanlar dinlenmeye devam etsin. Hepsini dolaba koymayın.

(Tigin ) #4175

genelde çökme için beklemiyorum hemen dolum yapıyorum o yuzden telefonda baktığımdan 2 günü yazdığınıza dikkat etmemisim…
Forumdasimin yazdığı gibi koyu renkli bir örtü tavsiye olunur.

(ahmet) #4176

Merhaba. Bira kitini kurdum ama kovaya mayayı attıktan sonra kovayı çalkaladım. Sıralamada önce çalkalayıp sonra maya atılmalı diyor. Herhangi bir sıkıntı olur mu acaba ?

(Mahtan Sirfalas) #4177

Bock için önceki kitimden us-05 mi yıkasam? Yoksa kit mayasını mı kullansam?

(Saner Gülşen) #4178

Sıkıntı olmaz. Afiyet olsun.

(Okan) #4179

Arkdşlar iki tane damacanaya mexican cerveze kurmuştum bugün 5.gün damacanın bitanesinde hava kabarcığı az çıkıyordu hem kapağı değiştireyim hemde ölçüm alayım dedim. Az önce 1.010 ölçüm aldım hafif tatlı gazlı alkollü tadı vardı iyi görünüyor buna göre şişelemeye geçeyimmi bikaç gün sonra yoksa bi hafta on gün beklese sorun olurmu?

(Saner Gülşen) #4180

Belki 1010 un altına düşmeye devam ediyordur. Acele etmeyin, bekleyin.

(Okan) #4181

Bi hafta daha bekliyeyim o zaman kapağı taktım şimdi 2 saniyede bi hava kabarcığı atıyor sanırım 1.000 lere düşecek

(Mahtan Sirfalas) #4182

Kovayı şişeleme yapacağım yere aldım, tortu tekrar dibe çöksün diye beklerken gün ışığı görmesin diye böyle bir çözüme gittim, markette siyah çöp poşeti yoktu :frowning: umarım sorun olmaz.

(Nilay) #4183

! 20181031_214357|281x500
Merhabalar
2. Ve 3. Kitimi iki ayrı kovaya kurdum. Birinin 15 diğerinin 16. günü kovada haftasonu dolum yapmayı düşündüğümden ölçüm aldım bugün, ikisi de 1005-1006 aralığında. Ancak kontrol amaçlı kapaklarını açtığımda biri gayet normalken diğerinde fotoğrafta da görüldüğü gibi köpük ve kabartılar var. İki kit de Muntons Export Pilsner. Normal görünüme sahip olan standart kurulum (kit mayası + 1 kg toz şeker), diğeri us 05 maya + 500 gr şotlu dme + 600 gr toz şeker olarak kuruldu. Ölçümü yaptıktan sonra ikisini de bardaklara boşalttım. Diğerinde hiç bir sıkıntı yok bardakta da berrak, diğerine göre daha yüksek alkol tadı var. Kovada köpüklü görünen ise bulanık, kokusu normal, alkolü düşük, biraz da şekerli gibi bir tadı var.
Yeniyim o sebeple çok iyi bilmiyorum, dme kullanımlarında bu görünüm normal midir? Çünkü ilk kitim de standart kurulum yapmıştım toz şekerle, o da gayet berraktı. Bunda farklı olarak yaptığım dme ve farklı maya kullanmak oldu.
Küfe benzetemedim görünümü, tat ve kokuda da öyle bozulmuş gibi algılamadım ama siz de bir bakıp tavsiyede bulunursanız sevinirim. Normal değilse ne yapmalıyım, normalse bu farklılığın sebebi nedir?
Teşekkürler şimdiden.

(Nilay) #4184

Sanırım sadece 2 fotoğraf yükleniyor :slight_smile:
Normal dediğimin kova görüntüsü de bu.

(mehmet engin) #4185

her ikisinde de sorun yok, sadece dme ile kurulan kit daha geç tamamlıyor fermantasyonu. şekerle kurulan tamamlamış bile olabilir. dme ve us05 le kurduğunuzu biraz daha beklemelisiniz, haftasonu şişelemeyin bence. og leri kaçtı bu arada?

(Nilay) #4186

Standart olan 1040, dmeli olan 1038 gibiydi. Gerçi ilk defa ölçüm yapıyordum o gün, tam emin de olamadım doğru okuduğumdan bu kadar düşük olunca ama :slight_smile:
Bu görünüm farklılığı normal diyorsunuz yani?
Peki ölçümün kaça düşmesini beklemeliyim? 1006 ölçtüm bugün, cumartesi de ölçüp aynı çıkarsa şişeleyecektim.

(mehmet engin) #4187

dme liyi bekleyin derim, diğeri zaten neredeyse olmuş, afiyet olsun :slight_smile: tadından anlarsınız.

(Mahtan Sirfalas) #4188

Ben de us 05 maya ve 0,5 kg dme li export pilsner’i bugün şişeledik. 19 gün olmuştu fg 1008 idi. 22lt kurmuştum ilk 3 günü 22-24 derece arasında geçtiği ve son iki gün mutfakta 22 derecede kaldığı için artık tekrar ölçüm düşünmeden şişeledik bugün.

Umarım şişeler patlamaz. Hidrometre, matkap ve fıskiye arkadaşımdan kullandım, sağolsunlar işten gelip akşamlarını bize harcadılar, matkap ve fıskiye olmasa işimiz çok yaştı. Yeni başlayanlara kendilerinde yoksa bile yakınlarından falan matkap bulmasını öneririm.

(Nilay) #4189

1010 altına düştüğü için şişeleri patlatacak kadar devam etmiyordur herhalde fermantasyon, yani genel kanı 1010 altına düştüğünde şişeleme yapılabilir şeklinde olduğu için öyle düşündüm, muhtemelen daha fazla beklemek lezzet açısındandır. Benim de cumartesi 19 gün olacak, bakalım daha fazla düşmüş olursa mehmet beyin önerdiği gibi biraz daha bekleyeceğim en azından 3 haftaya tamamlansın :slight_smile:
İkimiz de aynı şekilde kurulum yapmışız da merak ettim şişeleme öncesi kapağı açıp kontrol ettiniz mi, paylaştığım resme benzer miydi görüntüydü?

(Mahtan Sirfalas) #4190

Nilay hanım ilk kova fotoğrafınız gibiydi, yanımda bayağı tecrübeli arkadaşlar vardı, içiniz rahat olsun, biranız iyi durumda. O yüzeydekiler fokurdama sırasında yüzeyde kalan kuru malt özü kalıntıları.