Yeni Başlayanların Soruları

(FIRAT) #4134

Evet uygun değil midir acaba?

(Adem Torun) #4135

Uygundur. Kullanılan mayaya göre varyasyonlar değişebilir o yüzden sordum. Kişisel fikrim 1 paket kuru malt özü kullanacağınız için yarım kilo şeker kullanmanız yeterlidir. Daha fazla kullanmak istersenizde 750gr ı geçmemenizi öneririm.

(Saner Gülşen) #4136

Gayet yeterli olacaktır.

(güray) #4137

Herkese merhaba başka konu açıp kalabalık etmek istemedim bi kaç sorum var yardımınızı rica ederim. 15 gün önce Muntons pilsner kitimi 1 kg dme ile şekersiz yaptım. 1 er gün arayla 3 defa yaptığım kontrolde fg 1015 de değişmedi. ben de dün şişeledim. Bir kısmını da tam dolduramadım. acemilik işte normalden 1-2 parmak az oldu Tadı kokusu çok güzeldi. yaklaşık 3 gr şekerle 50 cl şişeledim bazı şişelerde minik köpürmeler oldu bazı şişelerde yok.

1. sorum yoğunluk yüksekken şişeleme olmasından dolayı şişelerimin patlama ihtimali var mıdır?
  2. sorum küçük köpürmeler enfeksiyon habercisi olabilir mi ? Nasıl anlarım?
    Teşekkürler.

(FIRAT) #4138

Arkadaşlar merhaba, Muntons bock bira kitini kurduktan sonra 2 saatin sonunda ancak 25 derecenin altına düşürebildim ancak ilk 2 saat 26 derecede seyretti. Çok büyük bir problem olur mu acaba?

(Levent Sağlam ) #4139

Merhaba,

Dün akşam kurduğum kitin sıcaklığı 26 derece civarında seyrettiği için yüksek bir derece olduğunu düşünerek mayalama işlemini yapmadım. Kovayı kapatarak strafor kutunun içine koyup buz şişeleri ile sıcaklığı 21’e kadar düşürdüm ve öyle mayaladım. Fakat kiti hazırladıktan yaklaşık 7-8 saat sonra mayalama yapmış oldum.

Şimdi işyerinde olduğum için fermentasyon başladı mı kontrol de edemiyorum, ancak akşam bakabilirim.

Mayalama için bu kadar uzun süre bekleyerek yanlış yaptım sanırım. İlk kitim bu arada. Sizce kit çöp mü oldu?

(mehmet engin) #4140

hiçbir problem olmaz, ağzı açık kalsa enfeksiyon kapardı ama kapalı olduğu için sıkıntı yok.

(Levent Sağlam ) #4141

Teşekkür ederim. Yaklaşık 12-13 saat sonra gece saat 01:00 civarı gaz çıkışı başladı sonunda :blush: