Yeni Başlayanların Soruları

(özERDİNGER) #4294

Merhabalar…
Ölçmüş olduğunuz Og değeri bana biraz düşük gibi geldi. Daha önce bu kiti kurmuş olanlardan fg değerini edinmek gerekli net bir şey için. 1 kg şeker ile 1044 og, sitede belirtilen 4.5 alkol değirene denk geliyor tabi fg değerini 1010 kabul edersek. Kovadaki erimeyen şekerleri maya halleder bir şekilde belkide şeker ve dme tam erimediğinden bu sonuca varmış olabilirsiniz.
Biralı günler…

(Kaan) #4296

Selamlar,

Başlangıç seti ile gelen Pilsener kiti yaklaşık 10 gün önce kurdum. Çaylak olarak aşağıdaki birkaç soru için tecrübeli arkadaşlardan cevaba ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim :slight_smile:

1. Pilsener kiti için kitapçıkta tavsiye edilen fermentasyon süresi 2 hafta. Diyelim ki bir işim çıktı ve eve gelemedim (seyahat vb.), 14 günün böyle bir sebeple 20 güne çıkmasının bir zararı olur mu?
  2. Fermentasyon boyunca herhangi bir sebepten kovayı yer değiştirme vb. amaçlı taşımak, yani aslında sarsmak, sürece zarar verir mi, yoksa yoğurt gibi kesinlikle hareket etmemeli mi? :slight_smile:
  3. Şişelemeye geçmeden önce, kovayı açmadan çalkalamak gerekir mi, yoksa olduğu gibi direk şişeleme yapılabilir mi?
  4. Fermenteasyon boyunca herhangi bir sebepten kapağın açılması (dolayısı ile hava alması) sürece zarar verir mi?

Aklıma gelen sorular bunlar, yardımcı olabilirseniz sevinirim :slight_smile:

(Tncr) #4297

Merhaba,

1. Ölçüm setiniz yok ise önerilen süre 21 gündür. O sebepten 20 gün kovada beklemesi uygun ısılarda tutulduğu sürece bir sorun oluşturmayacaktır.

2. Mecbur kaldığınız zamanlarda yer değiştirebilirsiniz.Fakat taşırken ne kadar az sallanırsa o kadar iyi olur.

3. Fırsatınız var ise şişelemeden en az 8-10 saat önce şişeleyeceğiniz alana taşıyın.Çalkalamanıza kesinlikle gerek yok çünkü; çalkalanması dipteki tortunun şerbete karışmasına ve tortunun şişelere geçmesine neden olacaktır.

4. Kapağı mümkün olduğunca az açmaya gayret edin açmak zorunda kalırsanız da en kısa sürede kapatın ki şerbet oksijen ile temas etmesin.

(Saner Gülşen) #4298
  1. 30 günün üzerinde kovada bekketmek tavsiye edilmez.
  2. Yer değiştirmek zorunda kalırsanız şişelemeden 2-3 gün önce sabit bir yerde dursun ki tortu dibe çöksün ve berrak bir bira elde edebilin. Mümkün olduğunca hareket ettirmeyin.
  3. Önceki maddede yazdım. Sakın çalkalamayın.
  4. Mecburi durumlar hariç (dry hop vs.) kapağı açmayın. Oksidasyon ve enfeksiyon riski oluşur.

(Utku Uyar) #4299

Merhabalar. Merak ettiğim bir konu var. Şişeleme işlemine geçmek için gaz çıkışının tamamen kesilmesini beklemeli miyim yoksa yoğunluk değerleri istenilene ulaştıysa şişeleyebilir miyim? Şu an ruby red ale kovada. 3hafta doldu anca 30-40 saniye aralıklarla az az gaz çıkışı devam ediyor. Gravity istenilen değere ulaştı. Daha beklemeli miyim?

(Tigin ) #4300

https://forum.butikbira.com/t/hava-kilidi-esitlenmesi-bir-efsanedir-takilmayin/3700?u=tigin
Gaz çıkışı kesin bir gösterge değildir. 3 gün arayla aynı değeri okursaniz şişelemeye geçebilirsiniz.

(Tuna) #4301

18 gun kova 18 gun sise kokusu kopugu tadi muazzam. Bu kopukle tek seferde dolmuyor ama bu baslik altinda sorularimi cevaplayan herkese tesekkur ederim. Cerezsiz icemezken su gibi iciyorum cok sagolun ya😂

(ümit Atalay) #4302

Coopers ırısh stout kit kurdum fermantasyon yaklaşık 1 haftadır devam ediyor sıcaklık 15 20 derece arası sizce normal mi?Kovada 21 gün civarı bekletmeyi planlıyorum

(Mustafa Berker Kiliç) #4303

Ayın 20 sinde ilk kitimi aldım bilindiği gibi pilsner :slight_smile: 20 sinde kurdum 5 gün öncesine kadar hava kabarcıkları çıktı durdu yalnız aynı 9 undayız ve hava kilidinde eşitlenme yok sıcaklık hep 18-20 derecede idi. Şimdi bugün şişeleme yapmalımıyım çünkü hava klidindeki su eşitlenmedi

(Ali Kurtulus) #4304

Arkadaşlar, gerek soğuk gerek sıcak havalarda izoasyon için Mediamark tan 4 adet 50/100/5 cm. ölçülerinde sert poliüretan aldım ve kesip ,biçip, yapıştırıp bu kutuyu yaptım…(tamamı 60 TL ye maloldu) çok işe yaradı ve çok pratik…ben Mersin’de yaşıyorum ve yazın 45°C görüyoruz.dondurulmuş su şişeleriyle 20-21°C ye kadar soğutuyorum,hemde karanlık ortam oluyor…

Ama donmuş şişelerin altına bir kap koyunki terlemeden dolayı yerlere su akmasın. Kutunun yüksek olması hava kilidinide içerde tutması ayrıca güzel…

(Mustafa Berker Kiliç) #4305

Ayın 20 sinde ilk kitimi aldım bilindiği gibi pilsner :slight_smile: 20 sinde kurdum 5 gün öncesine kadar hava kabarcıkları çıktı durdu yalnız aynı 9 undayız ve hava kilidinde eşitlenme yok sıcaklık hep 18-20 derecede idi. Şimdi bugün şişeleme yapmalımıyım çünkü hava klidindeki su eşitlenmedi

(Saner Gülşen) #4306

Sıcaklık 15 derecenin altına inmediyse fermantasyon bitmiştir.
Sorularınızı şu başlık altında sorabilirsiniz:

(hsn) #4307

şişeleyin tabii ki :slight_smile:

(Mustafa Berker Kiliç) #4308

Vallaha şişeledim iyice yıkadım pwd ile starsan ile sonra şişeledim şekerinide koydum yanlız azıcık tadına baktım :slight_smile: tadıda rengide çok güzel şimdi 1-2 ay daha beklemedeyim :slight_smile:

(hsn) #4309

Pilsner için bence 2 aya gerek yok. 1 ay sonra içilebilir. Hatta ben 2 haftada yarısını bitirdim :grinning:

(200 Promil (Abdullah)) #4310

Bence de 2 ay beklemeye gerek yok. Ben ilk kiti şişelemeden önce tadım yaparken dayanamayıp kovadan 3 litre kadar kadar içmiştim :smiley: O halde bile içilebiliyordu ama 2. haftadan sonra tadı tam anlamıyla oturuyor, içmeden evvel 2 gün de buzdolabında bekletirseniz daha berraklaşıyor.

(Ufuk Güleçoğlu) #4311

Herkese selamlar,

İlk kitimi 6 gün önce kurdum. Başlangıç seti ile gelen pilsner i 500 gr toz şeker ve 500gr malt ile. ilk 4 gün çok güzel fokur fokurdu, son 2 gündür durgun. Bir kaç sorum olacak:

1- Kova üzerindeki sıcaklık gösterge nasıl okunur? Ben evi 20 dereceye ayarlamıştım oda termostatı ile. Ama kovada 21 ve 22’de farklı renkler var. Bu 21 derece oldugu anlamına mı geliyor?

2- Musluğun contasında İlk 5 gün bir şey yoktu, dün ise musluk kısmında böyle sarı lekeler oluştu. Bunlar nedir acaba? Streç ile sardım o bölgeyi.

3- Mayalanmanın ne aşamada olduğunu görmek için ölçüm seti de aldım ama nasıl kullanılır bilmiyorum? Yardımcı olabilecek bir link var mıdır?

(Saner Gülşen) #4312
  1. Yapışkan Şerit Termometre Nasıl Okunur?

2. Bira conta kısmında çok hafif sızmış. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Donar kalır. Devam etmez.

3. Musluktan mezüre birayı doldurun. Köpüğün uçması için 20 dk. Bekleyin. 20 dk. Sonra termometre ile sıcaklığı ölçün. Sonra hidrometreyi yavaşça mezüre koyun. Su yüzeyinin hidrometre üzerinde işaret ettiği değeri okuyun. Hidrometre kullanım kılavuzunda belirtilen sıcaklık değerlerine göre gerekli eklemey-çıkarmayı yapın. Örneğin 20 derecede ölçüm aldıysanız işlem yapmayın. 25 derecede ölçüm yaptıysanız okunan değeri 1 ile toplayın. Bu kadar.

Şişeleme gününe yakın ölçüm alın. 3 gün sonra bir ölçğm daha alın. Aynı değeri görürseniz şişeleyin. Azalma sevam ediyorsa en az 3 gün sonra tekrar ölçüm alın. Afiyet olsun.

(Saner Gülşen) #4313

Ölçüm seti ile biranın alkol oranını da hesaplayabilirsiniz.
Kiti kurup karışımı tamamiyle hazırladıktan sonra, fakat mayayı eklemeden hemen önce ölçüm alın. Bu ilk ölçüm değerine og (original gravity) denir.
Şişelemeden önceki son ölçüm değerine fg (final gravity) denir.
Alkol oranı = (og - fg) x 131.25
Zannediyorum ilk ölçümü almadınız. İsterseniz bir dahaki kitte hesaplarsınız.