Yeni Başlayanların Soruları

(barış) #4477

Aynısı ilk kitimde benim de başıma geldi. Hava kilidini starsun ile dezenfekte ederken içinde kalan miktar köpürmesine yol açıyor ve baloncuklanmayla suyu tıpadan dışarı atıyor. Hava kilidine Starsun içeren su eklemek yerine kaynamış soğumuş su ekleyin. Bir süre sonra köpürme ve köpürmeye bağlı su çıkışı kesilecektir. Sevgiler.

(Saner Gülşen) #4478

Tamamdır kadir bey. Hava kilidi tıkalı değilse problem yok. Fermantasyon hızından dolayı bira köpürmüş. Yukarı yükselmiş hafiften. Contadan kaçıyor. Hava kilidini çıkarıp bir kaç tur teflon bant sarıp geri takabilirsiniz.

(mehmet ) #4479

Starsun’lı su köpürdüğü için hava kilidinde kullanmak doğru değil. Çok pimpirikli iseniz saf alkol, votka filan kullanabirsiniz. Ben doğrudan su kullanıyorum.

(Saner Gülşen) #4480

Kadir bey kaç derece sıcaklıkta tutuyorsunuz kovayı?

(Kadir Utku Sezgin) #4481

20 - 22 derece arası 22 yi hiç geçmiyor

(Doruk) #4482

merhabalar, sıcaklık konusunda bir şey danışmak istiyorum ilk kitimi kurmadan önce.

başlangıç seti ile gelen pilsner kitini kuracağım ve evimde bir sürü müsait oda var. her birinin de sıcaklığı farklı o yüzden seçeneğim çok. siz olsanız kaç derecede yapardınız bu pilsner’i?

bir de şunu sormak istiyorum. sabit sıcaklık önemli mi? diyelim ki aktif kullandığım bir odaya koydum ve kaloriferin yanıp yanmama durumuna göre oda sıcaklığı farklılık gösterebilir bu da kovaya yansır. 3-4 derecelik değişimler(örneğin 20-24) kötü bir şey midir sabit sıcaklık daha kaliteli bir sonuç elde etmemi sağlar mı?

teşekkürler.

(Tncr) #4483

Merhaba,

Kit mayası veya ale maya ile kuracaksanız en uygun sıcaklık 20 derece olacaktır.

Fermantasyon açısından sabit sıcaklık her zaman için daha iyidir.Ama sabit tutamıyorsanız 19-22 derece arası ani düşüşler olmayacak şekilde ısı değişiklikleri sorun çıkarmayacaktır.
24 derece ve üstü ısılar mayayı strese sokup ester üretmesini sağlayabileceğinden önerilmez.

(Saner Gülşen) #4484

Bir strafor kutu içindeyse kovanız, günlük 4-5 derece sıcaklık farkları 1-2 dereceye düşecektir ısı alış verişinin yavaşlaması sebebiyle. Umarım anlatabilmişimdir

(Tncr) #4485

Şişeleme yaparken şişe şekeri ile birlikte bir kaç şişeye zencefil koymayı deneyeceğim. Mayşeye ekleyenlerin olduğunu biliyorum fakat şişede ekleme yapmayı daha önce tecrübe eden oldu mu?
@Taylan sizin bir öneriniz var mıdır?