Yeni Başlayanların Soruları

(Yukarıdaki yazımın devamı) Contanın etrafını forumdaki tavsiyeler üzerine bal ile kapladım ve hava kilidindeki seviyeler değişti, sanki hava kaçırıyormuş da durmuş gibi geldi . Bu şekilde 5 gün beklemişti, mayaların ölme ihtimali var mı?

Kova içinde pozitif basınç oluştuğu için herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Her şeyi kuralıyla yaptıysanız durumu zamana bırakın , mis gibi biranız olmasını dilerim.
:beer::beer::beer:

1 Like

Çok teşekkür ederim. Umarım güzel olur

selamlar 48 saat geçmesine rağmen hava çıkışı görmedim star san köpüğünü sürüp hava kaçırıyor mu diye kontrol ettim hava kilidinin kenarında hava kaçırdığını gördüm streç film ve bantla kapatmaya çalıştım ama yinede fokur fokur bir hava çıkışı görmedim. Hafifçe bir kaç kez çalkaladığımda ya da üzerine hafif bastırdığımda hava çıkışı görülüyor. resimde de biraz belli oluyor krousen oluşumu da var bu süreçten sonra ne yapmalıyım 14.günü bekleyim mi yoksa kit pert mi oldu ?
25

1. Kapaktan hava kaçırıyor olabilir kapağın etrafını streç ile sarabilirsiniz eğer kaçırıyorsa yarım saat içerisinde kabarcıklar çıkacaktır.
  2. Hava kilidinde kaçak varsa hava kilidinin ucunu teflon bant ile sarıp tekrar yerleştirin.
  3. Mayalar henüz uyanmamış olabilir bu sebeple hava kilidini çıkarıp kovayı biraz sallayın ardından hava kilidini tekrar yerleştirin en geç 1 saat içerisinde kabarcık başlayacaktır.
  4. Kabarcık olmaması fermentasyon olmadığı anlamına gelmez hava kilidinin sol tarafında su seviye yüksek görünüyor bu da fermantasyon başladığı anlamına gelir.
  5. Hangi kiti hangi sıcaklıkta kurdunuz bilmiyorum eğer sıcaklık düşükse Mayalar yavaş çalışıyor veya uykuya geçmiş olabilir.
  6. Burdan anlamak zor tabi ama herşey yolunda gözüküyor ölçüm aletiniz yoksa 14 gün bekleyip şişeleme işlemine geçebilirsiniz
1 Like

pilsener kit kullandım 2 adet 500 gramlık şerbetçiotu maltı kullandım şuan için su seviyesi birazcık daha düştü bekliyorum sanırım yakında kabarcıklar çıkıcak önceki kit de aynıydı şeker kullanmıştım fakat 20 lt suyu soğutmadan boşaltmıltım 2 sa sonra kabarcıklar çıkmıştı son yaptığımda 10 lt sini dolapta bekletmiştim başlangıc sıcaklığı 22 ydi ama dediğim gibi kabarcık çıkmadı başta biraz sızıntı vardı musluktan şimdi o da geçti sanırım bi sıkıntı yok dediğiniz gibi çok teşekkür ederim

Merhaba,
Krausen oluşumu net bir şekilde görünüyor. Bu da fermantasyonun başladığını gösterir. Fermantasyon başladıktan sonra hava kilidiyle bir işiniz yok (olmamalı) çünkü bişey ifade etmez. Ölçümlerinizi yapın, şişeleyin ve tüketin afiyet olsun.
Ve bence çalkalamak gibi müdahalelerde bulunmayın bırakın mayalar işini yapsın :wink:
Bol köpüklü biralar.

1 Like

Merhabalar dışarıya hava sızdırmadığına emin olun kapak kısmından conta kısmından vs. onun haricinde @Tgplsnr ın dediği gibi karusen oluşumunu gözlemleyebilirsiniz hava kilidinin duruyor olması mayalanma olmadığı anlamına gelmiyor her zaman.Benim hiç gaz çıkışı olmadan başlayıp biten ve sonucunda da gayet lezzetli biralar elde ettiğim kurulumlarım oldu.Eğer çok aklınıza takılıyorsa ve ölçüm setiniz varsa yoğunluğunu ölçüm düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz yoğunluğu düşmeye başladıysa mayalar şekeri tüketmeye başlamış yani fermantasyon başlamış demektir.Bazı arkadaşlar kovayı ufak ufak sarstıklarında hava kilidinin hareketlenmeye başladığını gözlemlemlediklerini belirtmişler ama ölçüm setiniz varsa ölçüm alarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

1 Like

Herkese Merhabalar öncelikle ,
Bende butik bira ailesine yeni katılmış sayılırım kitimin mayalanmasının 10.cu günü ve bende yeni bu hobiye başlayan biri olarak forumdaki yazıları okurken yeni başlayan ve bazı arkadaşlardan şu cümleyi çok duyuyorum “ kitim çöp mü , kiti dökeyim mi veya pert mi olmuş “ gibisinden, o kadar emek ve para vermişsin çok büyük bi hata yapmamışsın ortada ciddi bi durum söz konusu değil fakat hemen kiti perte çıkartan bi milletiz anlam veremedim gerçekten…14 gün sonra şişele keyfini çıkar mayalar canlı varlıklardır onlara sevdiğinizi söyleyin. :joy:
Herkese bol köpüklü biralar :beers: :beers:

2 Likes

Merhaba benim soyle bir problemim var. Bugun 4. Gun hava kabarcigi durdu ve kovanin kapagi sis gibi. Elimle kapaga bastirdigimda hava kilidinden kabarciklar cikiyor. Problem nerdedir sizce

hiç bir yerde olması gereken o zaten

Merhabalar başlangıç kitim olan Muntons Pilsener i 2 hafta önce temizliğe dikkat ederek kitapçığa göre yaptım. Gaz çıkışı pek göremedim gaz kaçağından şüpheleniyordum. Ama krausen oluşmuştu. Fakat ilk kitim olduğu için ölçüm yapamadım
ancak bardağa bir miktar alıp tadım testi yaptığımda bulanık ancak içilebilir güzel bir genç bira tadı vardı. Bana bozulmuş gibi gelmedi açıkçası ancak emin olamadığım için biraz endişeliyim. İlk kitten patlamak istemiyorum. Kitimden bazı resimler aldım tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa şu acemi kardeşinizi çok rahatlatmış olursunuz.
983A5755-911B-4AAD-B347-0EE12D947C03 5FB42F5B-A05E-48A4-BA1E-C00AC305B2F0 A79B488A-EF50-4F04-9FC4-58D87449A89B
8E3BDAEF-441A-4379-8F7E-C3B2B022D54B

Yaşadığınız durumu birebir kendimde yaşadım. Kovanın içindeki durum normal bence endişelenmeyin. Ben böyle bir durumda şişeledim ve gayet güzel oldu. Bir dahaki sefere kurmadan önce contayı kontrol edersiniz.

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Hava kilidi contasını şişelemeden sonra incelerken pek bir problem göremedim. Ama kitimi mayalamaya ilk bıraktığımda çok hafif musluk contasından sızıntı gelmişti ve kısa zamanda şerbetten dolayı herhalde kurudu ve akıntı kesildi. Ancak starsunlu köpüğü hava kilidinin contasına sürdüğüm ilk zamanlar hava çıkışı başlıyordu kısa bir zaman sonra (bunu bi kaç defa denedim) anlam veremedim. Birde ben bunları şişede kaç hafta bekletirsem tadı tam oturur.

Starsunlu köpük deneyiniz gösteriyor ki contanızda kaçak var. Size tavsiyem kovayı işiniz bitip temizledikten sonra contayı değiştirmeniz. Değiştirdikten sonra kovanın kapağını kapatıp hava kilidini takıp muslukt açık konumdayken kovanın içine hava üfleyerek tekrar aynı deneyle contayı kontrol etmeniz. Contalar bazen kapakla birleştiği kısımdan da hava kaçırabiliyor. Ben bu tür durumlarda sakız veya bal kullanıyorum çözüm olarak.
Bekletme süresine gelince ben 10 gün şişede bekletmiştim. Tadında da hiçbir sorun yaşamadım. Endişelenmeyim herşey çok güzel olacak…

1 Like

Her şey normal görünüyor, zamana bırak sabırlı ol güzel biran olsun :+1:
:beer::beer::beer:

1 Like

Yardımlarınız için ve pratik fikirleriniz için çok teşekkürler Ümit bey size ekstra bol köpüklü biralar :beer:

1 Like

Tamamdır Ali bey teşekkür ederim dediğiniz gibi bu işin altın kuralı “sabır”.

Arkadaşlar sizce şişeleme aşama sina geçmeli miyim?

1 Like

Bunun kesin cevabi olcumle verilebilir ama elinizde yoksa tadina bakin seker tadi kalmamissa (seker kullandiginizi varsayiyorum) muhtemelen siselemeye gecmeye hazirdir.Tabi bunu yine lager kurdugunuzu varsayarak soyluyorum.Isi 15 derecenin altinda seyretmemistir sanirim tabi bunu yaz aylarinda oldugumuzu varsayarak soyluyorum.
yani kisaca gecin ya…